Kalendarium

Kalendarz imprez

Programy zdrowotne

Informacja z Narodowego Programu Zdrowia

Wykrywania wad słuchu i wzroku klasy I

- Zapraszamy Rodziców uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek, na spotkanie organizacyjne w sprawie realizacji badań profilaktycznych, wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I, które odbędzie się 27 marca o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Zbąszynku.
Na spotkaniu omówiony zostanie zakres i harmonogram badańBadania wykonane zostaną wyłącznie za pisemną zgodą rodzica i odbędą się od 3 kwietnia do 30 czerwca br.
 
czytaj dalej

Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej starszych mieszkańców Gminy Zbąszynek na lata 2019 -2020

W trosce o zdrowie starszych mieszkańców, Burmistrz Zbąszynka postanowił na terenie Gminy Zbąszynek zwiększyć dostępność do zajęć gimnastyki rehabilitacyjnej/zabiegów fizjoterapeutycznych i zaakceptował program zdrowotny pt. „Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej starszych mieszkańców Gminy Zbąszynek na lata 2019 -2020”.
czytaj dalej

Szczepienia przeciw HPV

Informacja bieżąca
 
20.02.2019 r. Burmistrz Zbąszynka podpisał raport z realizacji 3 letniego Gminnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – szczepienia HPV na lata 2016-2018. Raport został wysłany zgodnie z przepisami do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Raport w załączniku.
 
18.02.2019 r.  W badaniach ankietowych dot. realizacji Programu Profilkatyki Raka Szyjki Macicy w 2019 r. wzięło udział 47 rodziców dzieci z klas V Szkół Podstawowych Gminy Zbąszynek. W odpowiedzi na podstawowe pytanie ankietowe: 
Czy chciałbyś/abyś się, aby Twoje dziecko poddało się szczepieniu przeciwko HPV?  
o   Zdecydowanie tak, nawet gdybym musiała za nie zapłacić 6,4%
o   Tak, ale tylko w przypadku gdyby było za darmo 57,4%
o   Nie, z różnych powodów 17,0%
o   Nie wiem 19,1%
Obecnie trwa postępowanie konkursowe na wybór Realizatora Programu.
 
29 stycznia 2019 r. trafiły do szkół ankiety imienne dotyczące realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – szczepienia HPV w 2019 r. 
W tym roku program realizowany jest ze szczepionką dziewięciowalentną, czyli z szerszym spektrum działania. Z uwagi, że koszt szczepionki < dwa szczepienia>, i wczesniejsze niestety przypadki rezygnacji w trakcie, co wiązało się z niepotrzebnymi kosztami, poprosiliśmy rodziców uczniów kl. V szkół podstawowych o odpowiedź na podane pytania w ankiecie.
Jeżeli wystąpi małe zainteresowanie bezpłatnymi szczepieniami to rozważamy możliwość szczepień tylko dla zainteresowanych osób, ale z określoną opłatą.
Ankieta ma charakter informacyjny i dotyczy szczepień dzieci przeciwko wirusowi HPV z klas 5 rocznik 2007, rok szkolny 2018/2019. Ankietę należy wypełnić do 4 lutego br. Ankieta w załączeniu.
 
26 września br. odbyło się spotkanie Krzysztofa Krzywaka koordynującego ochronę zdrowia w Gminie Zbąszynek z rodzicami uczniów klas V w sprawie realizacji Gminnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – szczepienia HPV na lata 2019 - 2021. Od 2019 r. będzie można zaszczepić dziecko szczepionką dziewięciowalentną, dotyczczas czterowalentną. Rodzice otrzymali wstępną informację na temat szczepienia, wypełnili też anonimową ankietę. Omówione zostały działania profilaktyki nowotworowej. Kolejne spotkanie planowane jest z lekarzem realizującym szczepienia w terminie luty marzec 2019 r. Krzysztof Krzywak zachęcał także rodziców do bezpłatnego lakowania zębów trzonowych siódemek swoich dzieci od 11-14 roku życia i odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. 
 
 
 
Gmina Zbąszynek czwarty rok z rzędu realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy dla dziewcząt ze szkół podstawowych, polegający na działaniach edukacyjnych i szczepieniu przeciw wirusowi brodawczaka ludziego HPV. Przed wprowadzeniem akcji szczepień przeprowadzona zostaje anonimowa ankieta dot. chęci udziału w programie. Zaplanowano spotkania informacyjne dla rodziców / opiekunów, prowadzone przez lekarza oraz edukacyjne dla dziewczynek i chłopców. Szczepienia są bezpłatne, finansowane przez Gminę Zbąszynek i dofinansowane w wysokości 40% przez LOW NFZ w Zielonej Górze. Zapraszamy do udziału w Programie. Poniżej w załączeniu materiały informacyjno-edukacyjne.
czytaj dalej

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego