Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Wizyta księdza Andrzeja z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych

25 lipca 2021 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Dzień ten ustanowił papież Franciszek na czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni. Dlatego postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych” – powiedział papież Franciszek 31 stycznia 2021 r. Na tą okoliczność we wtorek, 27 lipca, Seniorzy mieli przyjemność gościć Księdza Andrzeja z Parafii w Kosieczynie. Ksiądz modlił się z z seniorami, śpiewał pieśni kościelne, odczytał orędzie Ojca Świętego na tegoroczny Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Na zakończenie spotkania każdy z podopiecznych otrzymał słodki upominek.
czytaj dalej

Zwiedzanie Zoo i Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu

W czwartek, 23 lipca 2021 roku Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" byli na wycieczce w Zoo i w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu działa od 1974 roku. Znajduje się on na terenie ponad 30 hektarowego Parku Kultury i Wypoczynku z daleka od ruchu ulicznego i zakładów produkcyjnych. Początkowo ogród zajmował 3,7 ha - obecnie jest to ponad 5 ha. W ZOO nie ma dużych gatunków drapieżników. Seniorzy przyglądali się życiu zwierząt kopytnych, drapieżnych i ptactwa. Ogród jest bardzo lubiany i jest miejscem, gdzie mogą wybrać się na spacer całe rodziny. Niedaleko ogrodu zoologicznego znajduje się Muzeum. Muzeum powstało w 1985 r. i stanowi oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Na potrzeby placówki zrekonstruowano holenderski dom mieszkalny z końca XVIII w., a także domek myśliwski, w którym odbywają się wystawy cykliczne, czasowe oraz stałej ekspozycji przyrodniczej na poddaszu budynku. Seniorzy mieli możliwość oglądnięcia wyrobów wikliniarskich, przyjrzeć się pracy wyrabiania koszów oraz zapoznać się  z historią produkcji chmielu oraz sprzętu gospodarskiego, niezbędnego do jego zbierania.
czytaj dalej

Aktywność na świeżym powietrzu w Chlastawie

Kolejny aktywny dzień na Jeziorku Koźlarskim w Chlastawie. Seniorzy we wtorek, 13.07.2021 skorzystali z pięknej, słonecznej pogody i chętnie integrowali się na świeżym powietrzu. Jak zawsze uczestnicy z chęcią biorą udział w grach i zabawach, w zajęciach muzycznych, rekreacyjnych: śpiewają, tańczą, spacerują podziwiając przy tym uroki przyrody i obserwując zwierzątka żyjące na wyspie. Taka aktywność niewątpliwie jest doskonałą formą relaksu i odpoczynku od codziennych spraw.
czytaj dalej

11 lipca- Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Upamiętnienie wydarzeń Krwawej Niedzieli na Wołyniu

W dniu 09.07.2021 Seniorzy z Dziennego domu "Senior-Wigor" złożyli hołd pod pomnikiem "Źródło"w Zbąszynku z okazji upamiętnienia rocznicy rzezi wołyńskiej.  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy, Seniorzy z organizacji pozarządowych, w tym ze Świebodzińskiego Związku Kresowian oraz mieszkańcy Zbąszynka. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. 78 lat temu, 11 lipca 1943 roku, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku, które przeszły do historii jako "rzeź wołyńska". Dzień ten określa się też mianem "krwawej niedzieli". Mogło wówczas zginąć około 8 tysięcy Polaków, głównie kobiet, dzieci i starców. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, często w kościołach podczas mszy i nabożeństw.  Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej. Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wyniosła od 10 do 12 tysięcy. Ludzie ci zginęli z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony lub zostali zamordowani przez samych Ukraińców za udzielenie pomocy polskim sąsiadom. Do tej pory znanych jest zaledwie 5 procent miejsc pochówku ofiar. Większość spoczywa w bezimiennych dołach śmierci. Mocą uchwały Sejmu z 2016 roku, 11 lipca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
czytaj dalej

UWAGA!!! ZMIANY ORGANIZACYJNE W OPS

Od  01 lipca 2021 roku siedziba  Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku będzie mieścić się w budynku przy ulicy Kosieczyńskiej 4.
Wejście do Ośrodka znajduje się od strony torów kolejowych.
Pomieszczenia Ośrodka zlokalizowane są na drugim piętrze budynku – wjazd windą.
Kontakt telefoniczny i e-mail do Ośrodka pozostają bez zmian tj. e-mail, tel. 68 3849 102.

Wernisaż "Tacy Sami"

W dniu 15 czerwca 2021 roku Seniorzy udali się z wizytą do Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury na wystawę prac pn. „Tacy Sami” przygotowaną przez osoby z niepełno sprawnościami. Na wernisażu można podziwiać prace, które są wykonane za pomocą różnych materiałów i technik.  
czytaj dalej

Aktywizacja na świeżym powietrzu-muzyka, śpiew, gry i zabawy, integracja, spacer

Piękna pogoda mobilizuje Nas do udziału w zajęciach aktywizujących na świeżym powietrzu. Seniorzy z ośrodka wsparcia chętnie integrują się na zajęciach nad Jeziorkiem Koźlarskim w Chlastawie. W środę 09 czerwca 2021 braliśmy udział w zajęciach muzycznych oraz sportowo-rekreacyjnych. W trakcie pobytu w plenerze wykonaliśmy również zadanie, do którego nominowało Nas CKZiU w Zbąszynku w ramach akcji społecznej "Niebieskie motyle" na rzecz wsparcia dzieci z autyzmem.
czytaj dalej

Challenge "Niebieskie motyle"

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku nominowało Nas do do wzięcia udziału w akcji społecznej. Celem akcji jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu ????????
W dniu 09.06 2021 roku Seniorzy Dziennego Domu"Senior-Wigor" oraz kadra chętnie wzięli udział w przedsięwzięciu. 
Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni?
Wystarczy:
1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy osób mundurowych).
2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg własnej inwencji twórczej.
3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw „taniec motyla”.
4. Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, szkoła, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.
5. Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.
6. Na wykonanie zadania każdy nominowany otrzymuje 48 godziny.
Nominujemy:
 
czytaj dalej

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego

Dziś, 07 czerwca 2021 obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego. To stosunkowo nowe święto, bo ustanowione w 2018 roku, a po raz pierwszy obchodzone w roku 2019. Za jego istnienie odpowiada Zgromadzenie Ogólne ONZ, które chciało zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa żywności, o które trzeba przecież dbać na każdym etapie – od produkcji, poprzez przechowywanie i przetwarzanie, na spożyciu kończąc. Skoro istnieje pojęcie bezpieczeństwa żywności, to znaczy, że muszą istnieć też jakieś zagrożenia. Należą do nich przede wszystkim zanieczyszczenia: fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne i radiologiczne, a także genetyczne modyfikacje. O to, by jedzenie na naszym stole było wolne od tych zagrożeń, dba szereg instytucji.
czytaj dalej

WAŻNA INFORMACJA

Zgodnie z Zarządzeniem Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku Nr 1/2021  z dnia 04 stycznia 2021 roku  dzień 28 maja 2021 roku / piątek / jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku i Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku  w zamian za święto 01 maja 2021 roku przypadające w sobotę / art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz.U. z 2020r. poz. 130 ze zm.)/
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami dyżur prawnika w OPS odbędzie się w dniu 31.05.2021 roku / poniedziałek /.
1 2 3 4 5 6 ... 33 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego