Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Spotkanie z Panią Agnieszką i Panią Martą z Biblioteki Miejsko-Gminnej im. Marcina Rożka w Zbąszynku

Seniorzy stanowią szczególną grupę w gronie użytkowników bibliotek publicznych. Wymagają bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Na piątkowym spotkaniu  z bibliotekarkami  w ośrodku wsparcia, Pani Agnieszka i Pani Marta z lokalnej biblioteki przedstawiły nowe propozycje czytelnicze.  Uczestnicy spotkania bardzo pozytywnie przyjęli ofertę biblioteki – zbąszynecka książnica zyskała nowych Czytelników. Wspólnie spędzony czas wypełniony wspomnieniami i rozmową na temat gustów czytelniczych upłynął w serdecznej atmosferze.
czytaj dalej

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W dniu 05 kwietnia 2023 roku seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku spotkali się przy świątecznym stole z Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Zbąszynku Janem Mazurem, księdzem w-ce dziekanem Andrzejem Drutelem, księdzem proboszczem Jerzym Kordiakiem oraz przyjacielem Domu Krzysztofem Krzywakiem. Spotkanie, w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy,  było okazją do złożenia sobie świątecznych życzeń. Zaproszeni goście życzyli seniorom przede wszystkim zdrowia i pogody ducha, a także życiowego optymizmu i niegasnącego wigoru. Spotkanie uświetnił występ grupy wokalnej z Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Po posiłku był czas na śpiew i wspólne rozmowy. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.
czytaj dalej

Przygoda z fotografia

 W środę, 29 marca 2023 roku w naszym Domu gościliśmy Pana Jarosława Stańko. Podczas spotkania nas gość zaprezentował sprzęt fotograficzny, którym robiło się zdjęcia na przełomie wielu lat oraz opowiedział  jaką funkcję może spełniać fotografia: czy może walczyć ze stereotypami, zmieniać myślenie i kształtować postawy? Fotografować można na wiele sposobów. Każdy z nas robi to zupełnie inaczej. Dzisiaj, gdy patrzymy na swoje zdjęcia sprzed lat, widzimy, jak się zmieniamy. Nie chodzi tutaj o sprzęt, czy technikę o której też opowiadał nam Pan Jarosław, ale o sam sposób widzenia świata...
czytaj dalej

Wizyta muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego

W dniu 28.03.2023 roku w Dziennym Domu "Senior-Wigor" mieliśmy zaszczyt gościć 3 osobowy zespół muzyczny z Lubuskiego Biura Koncertowego. Przedstawiciel zespołu i mieszkaniec Zbąszynka, Pan Jerzy Skrzypczak opowiedział słuchaczom historię muzyki tyrolskiej i bawarskiej oraz przedstawił instrumenty i  ubiór mieszkańców tamtych regionów. Wysłuchaliśmy również przepiękne melodie lokalnych terenów niemieckich oraz austriackich.
czytaj dalej

ŻEGNAJ ZIMO-WITAJ WIOSNO

Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna, to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała demona i dlatego zgodnie z tradycją należy ją utopić lub spalić, żeby pożegnać zimę. Tak też uczynili seniorzy  z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku. W dniu 22 marca 2023 roku do wspólnej zabawy zaprosili przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Pod Muchomorkiem” w Zbąszynku z grupy Motylki z wychowawczyniami Panią Barbarą Zjawin i Agnieszką Zienkowicz.  Przygotowana przez seniorów okazała marzanna została spalona w przydomowym ogrodzie przy akompaniamencie muzyki i głośnym śpiewie uczestników spotkania. Tym wydarzeniem powitaliśmy tegoroczną wiosnę z nadzieją, że  zima nie zepsuje już wiosennej aury. Dziękujemy naszym małym przyjaciołom za wizytę i wspaniałą zabawę!
czytaj dalej

BARDZO RADOSNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu wczorajszym z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny” Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zbąszynku oraz Radą Seniorów zorganizowali Olimpiadę Międzypokoleniową - „Wiosna Ach To TY”. Około godziny 10:00 na Zbąszyneckiej Hali Sportowej  stawiło się 12 drużyn: 6 drużyn senioralnych z terenu Gminy Zbąszynek tj. KGW Dąbrówka Wlkp., Emeryci kolejowi, ZUTW, Dąbrowszczanka, Senior -Wigor, Kresowiacy oraz  6 drużyn złożonych z przedszkolaków  z Niepublicznego Przedszkola „Pod Muchomorkiem”. Uczestników imprezy serdecznie powitał Burmistrz Zbąszynka - Wiesław Czyczerski życząc wszystkim udanej zabawy. Podczas olimpiady każdy zespół brał udział w 6 konkurencjach:  piłka parzy, kółko krzyżyk, ringo, układanie klocków Jenga, gra w kapsle oraz bitwa na piłki. Spotkanie miało formułę zabawy i nie było punktowane. W przerwach między konkurencjami  zaprezentowały się  zespoły śpiewacze:  Senior -Wigor  oraz Dąbrowszczanka a „Ciocia Milena” porwała seniorów i przedszkolaków do zabaw integracyjnych.  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pełnej radości i uśmiechów. Nad bezpieczeństwem uczestników podczas olimpiady czuwał strażak z OSP w Zbąszynku - Pan Przemysław Lis. Na koniec wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, zdjęcia i statuetki. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu, Wiosna zagości już na dobre!
czytaj dalej

Technika relaksacyjna poprzez oddychanie metodą Butejki

W środę 15 marca 2023 roku ponownie gościliśmy Panią Iwonę Urbaniec, która poprowadziła dla Seniorów ćwiczenia oddechowe metodą Butejki. Metoda Butejki polega na ćwiczeniach oddechowych uczących kontroli oddechu, a także oddychania zmniejszoną objętością oddechową w celu redukcji skutków hiperwentylacji. Trening ten stawia sobie na celu naukę oddychania przez nos, wstrzymywania oddechu oraz relaksacji. W celu opanowania metody Butejki niezbędna jest sztuka relaksacji całego ciała, a to jest dla wielu osób spore wyzwanie. Pani Iwona chętnie przekazała swoją wiedzę seniorom i pokazała techniki oddechowe w celu poprawy wzorców oddechowych.
czytaj dalej

Wizyta pracownic z Urzędu Skarbowego

W dniu 14 marca 2023 roku w ośrodku wsparcia gościliśmy pracownice z Urzędu Skarbowego ze Świebodzinie,Panią Anię oraz Panią Aleksandrę. Urzędniczki objaśniały podopiecznym jak skorzystać z ulgi dla seniorów, jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi podatkowej w wieku emerytalnym, co przysługuje emerytom po 60 roku życia.
czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Dzień Kobiet to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych świąt w roku, którego geneza sięga XX wieku. Tego dnia, zgodnie ze zwyczajem zarówno małe dziewczynki, jak i kobiety dostają kwiaty i życzenia. W Dziennym Domu 08 marca 2023 również świętowaliśmy uroczyście ten dzień. Na tą okoliczność przybyli Pan Burmistrz, Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Jan Mazur oraz Pan Krzysztof Krzywak, przyjaciela Domu. Pani Kierownik OPS, Katarzyna Rucioch przywitała gości oraz złożyła życzenia, następnie głos zabrali zaproszeni goście. Przy słodkim poczęstunku wysłuchaliśmy występu wokalnego, nowopowstałej grupy śpiewaczej Seniorek z Dziennego Domu. Miłą niespodzianką też były drobne upominki dla wszystkich kobiet z Ośrodka przygotowanych przez grupę osób z niepełnosprawnościami "Pomysłowy Team" ze Zbąszynka. W tym dniu mieliśmy również przyjemność gościć księży rekolekcjonistów, którzy złożyli kobietom życzenia z okazji ich święta oraz zakończyli trwające trzy dni rekolekcje wielkopostne.
czytaj dalej

Rekolekcje. Czas na odnowę

W dniach od 06.03.2023r do 08.03.2023r w Dziennym Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku odbywały się rekolekcje wielkopostne, które poprowadzili Ksiądz Dziekan, Proboszcz Parafii pw. Św. Apostołów Szymona Judy i Pawła Tadeusza w Kosieczynie oraz gościnnie ksiądz Wojciech rekolekcjonista oraz diakoni księża Damian i Rafał z Międzyrzecza. Rekolekcje to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej, refleksji nad własnym życiem i ostatecznie - pogłębieniu relacji z Bogiem. Mają temu służyć: wyciszenie, modlitwa, kontemplacja, konferencje, rachunek sumienia, spowiedź święta. Rekolekcje to inny sposób obcowania z Bogiem. Pomagają wyjść z duchowego kryzysu, wypełniają pustkę w sercu. Człowiek uczestniczy w rekolekcjach, żeby coś odszukać (często samego siebie), pomodlić się, w czymś się upewnić. Ludzie nie przychodzą na rekolekcje bez powodu. Czują potrzebę rozmowy z Bogiem, szukają pociechy, oderwania się od zwykłego życia, pośpiechu, telewizji. Podczas spotkań rekolekcyjnych w Domu, odbyła się wspólna modlitwa, eucharystia oraz spowiedź święta. Nie zabrakło też okazji do rozmów przy słodkim poczęstunku.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 43 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego