Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

STÓŁ DO GRY W CHIŃCZYKA

  W ramach realizacji projektów Społecznego Zaangażowania przez firmę IKEA Industry Zbąszynek „Świadomi i Aktywni Seniorzy”, ogólnodostępny ogród przy Dziennym Domu Senior-Wigor został doposażony w sprzęt umożliwiający aktywne spędzanie czasu przez zbąszyneckich seniorów . Jest to betonowy stół do gry w chińczyka. Seniorzy  z Dziennego Domu Senior-Wigor jako pierwsi przysiedli do rozegrania partyjki „chińczyka”. Realizacja projektu była bardzo dobrym pomysłem, który będzie rozwijał aktywność umysłową zbąszyneckich seniorów.
czytaj dalej

75 ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ

 
11 lipca 2018 roku przy pomniku na Placu Dworcowym odbyła się uroczystość z okazji 75 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Jest to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej .Przy pomniku spotkali się przedstawiciele samorządu min. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz oraz członkowie Świebodzińskiego Związku Kresowian-Koło terenowe Kosieczyn, Uniwersytet Trzeciego Wieku. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy Związku Drużyn ZHP i Kresowian, Proboszcz Parafii Ks. Jerzy Kordiak oraz  grupa seniorów z Dziennego Domu Senior-Wigor w Zbąszynku, którzy uczcili pamięć zapalając znicz przy pomniku pamięci pomordowanym mieszkańcom Kresów.
czytaj dalej

Zajęcia przy Jeziorku Koźlarskim

W dniu 10 lipca 2018 roku zajęcia z seniorami odbyły się przy Jeziorku Koźlarskim w Chlastawie. Jak zawsze był to dzień aktywnego i miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz podziwiania piękna naszej gminnej perełki. Pracownicy Domu przygotowali na  zajęcia wiele atrakcji w postaci gier i zabaw ruchowych. Seniorzy odbyli również spacer wokół jeziorka. Dużą niespodzianką dla seniorów była wizyta Pani Wioli Muszyńskiej, która poprowadziła dla nich zumbę i zajęcia taneczne na świeżym powietrzu. Seniorzy chętnie uczestniczyli we wszystkich zabawach wykazując przy tym swój niezwykły wigor. Pomimo braku słonecznej pogody uczestnikom zajęć dopisywał dobry humor a na ich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Nasi seniorzy uwielbiają tę formę zajęć aktywizujących  i już czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie przy jeziorku.
czytaj dalej

NIEZAPOMNIANA WIZYTA W PARADYŻU

W dniu 25 czerwca 2018 roku seniorzy z naszego Domu udali się z pielgrzymką do Zielonogórsko – Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie – Paradyżu. Przewodnikiem duchowym naszego wyjazdu był ksiądz Jakub Świątek. Bezpośrednio po przyjeździe do seminarium seniorzy zwiedzili kościół z późnobarokowym wnętrzem w towarzystwie kleryka Rafała, który szczegółowo opowiedział o historii tego miejsca a także jego obecnym przeznaczeniu i codziennym życiu.   Następnie  seniorzy uczestniczyli we mszy św. odprawionej przez księdza Jakuba dla którego było to duże przeżycie,  ponieważ  odprawiał tutaj mszę św. po raz pierwszy jako kapłan po zakończeniu nauki w seminarium.  Spacerując po terenie seminarium seniorzy podziwiali piękno zespołu klasztornego i przynależnych ogrodów. Wizyta była niezapomnianą ucztą duchową dla seniorów i wywarła na nich ogromne wrażenie.  
czytaj dalej

WIZYTA W SKWIERZYNIE

W dniu 18 czerwca 2018 roku seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku brali udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Dziennych Domów Seniora, który odbył się w Skwierzyńskim Domu Kultury.  W imprezie brało udział 8 Domów z terenu województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęła Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która osobiście oklaskiwała występy seniorów. Impreza była okazją do spotkania się uczestników i pracowników Dziennych Domów, wzajemnej integracji, wymiany doświadczeń i prezentacji dorobku artystycznego. Seniorzy z naszego Domu pięknie zaprezentowali się na scenie wykonując utwory ludowe z Dąbrówki Wlkp.: „Chłopaki, chłopaki”, „Z Dąbrówki do Zbaszynia”, „Świniorz””. Podczas przeglądu nie nagrody, czy dyplomy były najważniejsze. Uśmiechnięte twarze publiczności, wspólny śpiew i gromkie oklaski sprawiły, że w sali aż kipiało od skumulowanej w niej energii i wigoru seniorów. Po części artystycznej przyszedł czas na wspólną integrację na terenie  Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Skwierzynie, gdzie przy wspólnym grillu był czas na rozmowy, wymianę doświadczeń i zabawę. Dziękujemy skwierzyńskim seniorom za zaproszenie na przegląd i gratulujemy wspaniałej organizacji imprezy.
czytaj dalej

Przedstawienie „Baśniowy Ambaras”

6 czerwca Nasi seniorzy zostali zaproszeni do Niepublicznego Przedszkola pod Muchomorkiem na przedstawienie pt. „Baśniowy Ambaras”. To niezwykłe przedstawienie przygotowali dla swoich pociech rodzice w ramach obchodzonego niedawno Dnia Dziecka.
                W bajce dzieje się dużo dziwnych wydarzeń. Krasnale i Królewna Śnieżka opuścili chatkę i wybudowali sobie blok. Baba Jaga zmieniła imię na Jadwiga i zaczęła pracować w branży turystycznej. Jaś i Małgosia rozpaczają nad stratą chatki z piernika. Po prostu prawdziwy ambaras!
A to wszystko dlatego, że dzieci przestały czytać bajki i baśnie. Spektakl miał na celu zachęcić dzieci do czytania książek, bo naprawdę warto czytać, gdyż rozwija ono wyobraźnię każdego dziecka.
                Po przedstawieniu seniorzy jak i dzieci nagrodzili artystów gromkimi brawami. Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia.
czytaj dalej

Wizyta seniorów z Niemiec

W dniu 05 czerwca 2018 roku Dzienny Dom „Senior – Wigor” w Zbąszynku odwiedzili seniorzy z partnerskiej Gminy Peitz. Po powitaniu gości przez kierownika DDS-W i przedstawieniu informacji o działalności naszego Domu seniorzy z Peitz zwiedzili budynek oraz obejrzeli prezentację multimedialną o codziennym życiu Domu.   Goście byli pod wrażeniem przestronności i funkcjonalności naszych pomieszczeń oraz bogatej oferty zajęć, z jakich mogą korzystać zbąszyneccy seniorzy. Po zwiedzeniu Domu goście zostali zaproszeni na kawę i pyszne ciasto,  a następnie wraz z naszymi seniorami  śpiewali znane ludowe przyśpiewki. Na zakończenie wizyty seniorzy z naszego Domu wręczyli gościom drobny upominek, który wykonali samodzielnie na zajęciach plastycznych.  Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.
czytaj dalej

Msza z okazji Dnia Matki

W piątek 25 maja z okazji zbliżającego się Dnia Matki została odprawiona msza św. w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie. W mszy uczestniczyli Seniorzy oraz pracownicy Dziennego Domu „Senior-Wigor”.  Mszę św. celebrował Wikariusz Parafii – Ks. Jakub Świątek. Nasi seniorzy oraz pracownicy nie tylko przygotowali oprawę muzyczną, ale również czynnie uczestniczyli we mszy, wygłaszając pierwsze czytanie i modlitwy wiernych oraz niosąc do ołtarza dary. Dary, które przynieśliśmy to kwiaty, hostię oraz ampułki z winem i wodą, które stały się Ciałem i Krwią Chrystusa.
Po mszy św. mogliśmy usłyszeć bardzo interesującą historię kościoła, który powstał w 1637r. i jest najstarszym zachowanym drewnianym kościołem protestanckim na terenie wielkopolski. Jest on uznawany na zabytek klasy „0”. Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznym.
Gdy zapoznaliśmy się już z historią Świątyni, udaliśmy się do Restauracji „Gość w Dom” na pyszną kawę i słodki poczęstunek. Seniorzy byli urzeczeni wystrojem sali oraz miłym przyjęciem przez właścicielkę i pracowników. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.
czytaj dalej

Wizyta Ks. biskupa Krzysztofa Białasika

    W dniu 18 maja na zaproszenie seniorów odwiedził nas Ks. biskup Krzysztof Białasik.
Ks. biskup od 33 lat pracuje w Boliwii w La Paz. W diecezji Oruro, na wysokości 3709 m n.p.m w trudnych warunkach. Święcenia biskupie przyjął 13 lat temu.
Nasz gość rozmawiał z nami o pracy wśród Indian, zakładaniu szkół dla dzieci oraz o ich lokalnych przysmakach. Podczas spotkania z uczestnikami Dziennego Domu „Senior-Wigor” panowała miła atmosfera, seniorzy byli bardzo zainteresowani opowiadaniem Ks. biskupa i zadawali dużo pytań.
 Na zakończenie odmowiliśmy wspólnie modlitwę i zrobiliśmy grupowe zdjęcie. Ks. biskup Krzysztof Białasik obiecał nam, że odwiedzi nas podczas kolejnej wizyty w Polsce.
 
czytaj dalej

Wizyta uczennic ze Szkoły Podstawowej

Ostatnio w Dziennym Domu „SENIOR-WIGOR” zrobiło się międzynarodowo, a to wszystko za sprawą uczennic ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku. Dziewczyny należą do kółka języka angielskiego i chcąc podzielić się z Nami swoją wiedzą oraz pasją jaką jest nauka tego właśnie języka, przygotowały dla nas lekcję, w której wcieliły się między innymi w bajkowe postacie. Odegrały również rolę pedagogów aby w sposób zabawy zachęcić seniorów do nauka języka angielskiego. Seniorzy aktywnie i z zapałem powtarzali angielskie słówka i rozwiązywali łamigłówki tj. BINGO, DOMINO, krzyżówki.
                Spotkanie było świetną integracją międzypokoleniową. Dziękujemy pani Monice Kaczor oraz jej uczennicom za przybycie i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 13 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego