Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

WYCIECZKA

WYJAZD NA FILM

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.j.
czytaj dalej

WYCIECZKA ZUTW DO STODOLSKA I OBRY

28 października słuchacze Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się przed Domem Kultury, aby wyruszyć na kolejną wyprawę. Pierwszym celem jest Stodolsko gdzie znajduje się wytwórnia bombek choinkowych.
Trudno uwierzyć, że świąteczna bombka wzięła się z biedy. Swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku na południu Niemiec. Jeden z pracowników tamtejszej szklanej manufaktury, w której nie najlepiej się działo, wydmuchał z cienkiego szkła kształt przypominający jabłko. Nie stać go było na prawdziwe owoce, orzechy i cukierki, które dotychczas zdobiły bożonarodzeniowe drzewka. Szklane kule powiesił na choince. 
czytaj dalej

SPOTKANIE

ZBĄSZYNECKIE ŚWIĘTO SENIORA

ZUTW NA KASZUBACH część II

Zdjęcia w czasie wycieczki na Kaszuby wykonywali uczestnicy Warsztatów Foto: Lucyna Wieszczeczyńska; Ryszard Kamyszek; Maciej Mikuła; Jan Mikuła.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

37Galeria zdjęć: WYCIECZKA KASZUBY czII

ZUTW NA KASZUBACH

ZUTW NA KASZUBACH
Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju! Mamy tu gęste lasy, czyste jeziora, wiele szlaków żeglugowych oraz wspaniałe zabytki! Każdy oddycha tam pełną piersią, ciesząc się niesamowitymi urokami kaszubskiej okolicy.
Stara Kaszubska legenda głosi, że Pan Bóg tworząc świat, siódmego dnia przysiadł, aby odpocząć. Kiedy tak siedział zobaczył, że zostało mu trochę gór, trochę jezior, trochę lasów, trochę pól i łąk. Wziął to wszystko zapakował do jednego wora, potrząsnął i wysypał. Wszystko, co wypadło z wielkiego wora spadło w jedno miejsce. I właśnie w taki sposób powstały Kaszuby.
Aby to wszystko sprawdzić słuchacze Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się wczesnym rankiem w czwartek 19.05 na przystanku autobusowym, aby wyruszyć w kolejną wyprawę, tym razem celem są Kaszuby. Po drodze w Poznaniu dosiadają nasi przyjaciele oraz pilot pan Jan Kaczmarek i kierujemy się w stronę Szymbarku.
czytaj dalej

ZAKOŃCZENIE ROKU I WALNE ZEBRANIE

WYCIECZKA

1 2 3 4 5 6 ... 12 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego