Programy zdrowotne
- 05-10-2023
SKUTECZNA PROFILAKTYKA
W ramach NPZ na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom do szkół trafi publikacja Agnieszki Pisarskiej pt: :"Jak oddziaływać skutecznie". Znalazły się w niej standardy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych i informacja jak działa system rekomendacji programów proflaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.
Środki na realizację programów rekomendowanych posiada każda gmina. Każda gmina ma obowiązek realizowania programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomani i na te działania ma zagwarantowane środki finansowe.
WARTO w tym miejscu wspomnieć o problemie SZKODLIWOŚCI działań profilaktycznych. Prowadzenie oddziaływań nieskutecznych oznacza stratę funduszy publicznych oraz czasu uczestników. Oferowanie młodym odbiorcom szkodliwych programów, przygotowanych na podstawie niepopartych wiedzą wyobrażeń autorów o tym, co jest skuteczne i dobre dla dzieci i młodzieży, stanowi natomiast poważne naruszenie zasad etycznych.
W publikacji na str. 22 podane są niektóre cechy nieskutecznych programów. Zachęcamy zatem do realizowania rekomendowanych programów profilaktycznych, aby pieniądze publiczne były dobrze wykorzystane.
Przypominam, że można zwracać się o środki finansowe do gminy wypełniając arkusz "MAPA DZIAŁAŃ REALIZACJI NARODOWEGO PROGRAMU ZDROWIA - 2023". W załączeniu.