Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Deklaracja podpisana

Dnia 9 września 2022 r. w Zbąszynku, w trakcie Pikniku Seniorów Gminy Zbąszynek i Uroczystego Otwarcia Roku Akademickiego Zbąszyneckiego UTW, w przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Udzielania Pierwszej Pomocy następujący Partnerzy: Gmina Zbąszynek, LLP Spółka z o.o. – Centrum Medyczne TOPMED, Gabinet lekarski POZ Mirosławy Łuciów-Stawickiej, Rada Seniorów Gminy Zbąszynek, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, mając na uwadze zdrowie mieszkańców Gminy Zbąszynek, postanowili wspólnie działać na rzecz ochrony zdrowia, w tym szczególnie profilaktyki wczesnej i promocji zdrowia.
Partnerzy podpisując deklarację współpracy przekonani są,  że podejmowane działania w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej przyniosą wymierne korzyści zdrowotne dla społeczeństwa lokalnego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Deklaracja

Panowie, dajcie się zbadać!

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU).
Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie.
Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?
Rak Prostaty stanowi piątą najczęstszą przyczynę śmierci polskich mężczyzn. Wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. Z powodu guzów tego niewielkiego gruczołu znajdującego się pod pęcherzem moczowym co roku umiera ponad 5 tys. Polaków. Co więcej, liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w przeciągu ostatnich 30 lat zachorowalność wzrosła blisko siedmiokrotnie. Polska jest jednym z niewielu państw, w których – wbrew ogólnemu trendowi – zachorowalność i umieralność na nowotwór gruczołu krokowego (jak czasem nazywana jest prostata) wzrasta.
Więcej informacji w załączniku.

Załączniki

Laboratorium, zmiana godzin

Laboratorium Diagnostyka w Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 z uwagi na urlop pielęgniarki do 6 września 2022 r. czynne codziennie w godz. 8:00-10:30. Pobranie materiału do 10:00.

Bezpłatne badania 40+

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem:
 • infolinii 22 735 39 53 (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora)
 • lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka.
Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.
Zatem każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego.

Środa z profilaktyką - dla rodziców

Środa z profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, na którą zapraszamy mieszkańców Gminy Zbąszynek. Co środę nowa porcja wiedzy i praktycznych rad dla każdego, kto chce zdrowo żyć i zapobiegać chorobom.
 • ŚRODA 21.09.2022
Tematyka tej środy to profilaktyka chorób pasożytniczych – owsica, wszawica, świerzb zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie  www.nfz-zielonagora.pl oraz na https://www.youtube.com/watch?v=DEVlBeviUbM&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=14&t=24s i https://twitter.com/agniesz49257822
 
 • ŚRODA 14.09.2022
W tym tygodniu tematem „Środy z Profilaktyką” jest profilaktyka od najmłodszych lat – higiena jamy ustnej.
 • Mycie zębów to profilaktyka próchnicy u dzieci.
 • Kiedy zacząć myć zęby?
 • Czym myć zęby dziecku?
 • Czy niemowlę powinno myć zęby?
 • Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
 • Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
O profilaktyce higieny jamy ustnej dzieci opowiada ekspert - lekarz dentysta Alina Śmiech – specjalista stomatologii ogólnej I stopnia oraz II stopnia stomatologii dziecięcej, świętokrzyski konsultant wojewódzki z zakresu stomatologii dziecięcej.
 
Odpowiedzi i informacje na te pytania znajdziecie Państwo w załączonej ulotce oraz w przygotowanym materiale filmowym https://www.youtube.com/watch?v=AQcVq0rBi6o&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=3&t=43s i https://twitter.com/agniesz49257822 oraz na stronie
ULOTKA w załączeniu.
Zachęcamy również do lektury i rozpowszechniania publikacji najnowszego numeru magazynu „Ze zdrowiem”, który poświęciliśmy stresowi. To plaga naszych czasów. Jesteśmy ciągle w biegu, napięciu, niepewności, pod presją – a więc w przewlekłym stresie.
Wpływa on destrukcyjnie na nasz organizm i może prowadzić do wielu poważnych chorób i dolegliwości. Ale ze stresem można sobie poradzić. Trzeba tylko nauczyć się nim zarządzać i osłabiać jego negatywne działanie. Jak to robić, przeczytają Państwo w naszym magazynie, który właśnie opublikowaliśmy na stronie NFZ.  
Magazyn „Ze Zdrowiem” to biuletyn NFZ dla klientów. Wydajemy go regularnie w wersji elektronicznej oraz papierowej (jest rozpowszechniany głównie w salach obsługi klientów). To praktyczny przewodnik po systemie zdrowia i zasadach zdrowego życia. Jego celem jest rzetelne informowanie pacjentów o ich prawach, uprawnieniach i o profilaktyce. Wszystkie numery biuletynu są zamieszczone na stronie NFZ.
 
 • ŚRODA - 7.09.2022
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest "„Profilaktyka grypy - szczepienia”  - zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie  www.nfz-zielonagora.pl oraz na https://youtu.be/sc3XAQ-fBwE i https://twitter.com/agniesz49257822.
Materiał w załączeniu.
 • ŚRODA - 31.08.2022
tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest "„ Profilaktyka zdrowia kobiety - nowotwory ginekologiczne cz. 2”  - zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie  www.nfz-zielonagora.pl oraz na https://youtu.be/FeUFgfNnI_s i https://twitter.com/agniesz49257822
Ulotka w załączeniu.
 • ŚRODA - 24.08.2022
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest "„Obturacyjny bezdech senny – zasady profilaktyki”  - zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie  www.nfz-zielonagora.pl oraz na https://youtu.be/28ywJUo7Y04 i https://twitter.com/agniesz49257822.
Materiał w załączeniu.
 • ŚRODA - 17.08.2022
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia - KLIKNIJ
Ostatnio omawiany problem to STRES OKSYDACYJNY.  Dotyczy nas wszystkich. Leży u podłoża wielu chorób cywilizacyjnych. Jest to brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami w organizmie. Więcej informacji - KLIKNIJ
 
Zachęcamy również do lektury i publikacji magazynu „Ze zdrowiem” – KLIKNIJ wszystkie numery do pobrania
- GRAM PROFILAKTYKI JEST WAŻNIEJSZY NIŻ KILOGRAM TERAPII -

Załączniki

Druga dawka przypominająca

Komunikat nr 26 Ministra Zdrowia w sprawie podawania dawek przypominających przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień - 21.07.2022
Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 18 lipca 2022 r. przygotowane w oparciu o stanowisko ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. szczepień przeciw COVID-19 (Emergency Task Force - ETF) z dnia 11 lipca 2022 r., informuje, że od dnia 22 lipca 2022 r. rozpoczął się proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 60 lat oraz osób, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności.
W Zbąszynku szczepienia przypominające prowadzi CM TOPMED w Przychodni przy ul. Długiej 1, pokój nr 22. Szczepienia odbywają się w każdą środę w godz. 12:00-15:00. Wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 68 381 70 74.
czytaj dalej

Gdy zobaczyłam wyniki, ugięły się pode mną nogi.

Warto podjąć ten "wysiłek". Spędziłam 12 minut w mammobusie i mogę dziś powiedzieć, że to 12 minut uratowało mi życie - mówi w rozmowie z cyklu "Między nami" Katarzyna Piekarska, która kilka dni temu poinformowała, że ma raka piersi.
Teraz, latem jest bardzo dużo akcji, można się zbadać za darmo. Ja dodatkowo zrobię też badania genetyczne, dzięki którym będę to już miała całkowicie pod kontrolą. Dlatego, szanowne panie, błagam: badajcie się.
W Zbąszynku 1 lipca br. przebadało się w mammobusie 77 mieszkanek Gminy Zbąszynek. Zaproszone były 92 panie. 15 kobiet nie dotarło na badania. Czyżby były ważniejsze sprawy niż badanie? Katarzyna Piekarska mówi dzisiaj, że nie ma ważniejszych spraw. Wakacje są dobrym czasem na zadbanie o swoje zdrowie.

Informator medyczny 2022

Od wielu lat Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ oddaje do rąk mieszkańców Informator medyczny, w którym możemy znaleźć szczegółowy wykaz placówek medycznych świadczących usługi w ramach NFZ – m. in. poradni specjalistycznych (nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej), poradni stomatologicznych, zakładów fizjoterapii, zakładów opiekunczo-leczniczych dla dzieci i dorosłych, hospicjów, informacje dotyczące stomatologii, rehabilitacji i wielu innych placówek opieki zdrowotnej wraz z adresami i numerami telefonów.
 

Otyłość

22 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Otyłością, chorobą, która ze względu na swoje następstwa i skalę wymaga coraz większej uwagi.
Aby rozpocząć walkę z nadwagą i otyłością powinniśmy przede wszystkim zmienić nasze nawyki żywieniowe i styl życia. Nie zawsze mamy czas na siłownie, fitness czy inny rodzaj aktywności, zacznijmy więc od spacerów, wybierajmy schody zamiast windy.
Jeśli nie wiesz jak zmienić swoje nawyki żywieniowe zajrzyj na stronę Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej do Centrum Dietetycznego Online, będziesz miał/a szanse na bezpłatną konsultację dietetyczna bez wychodzenia z domu.
czytaj dalej

Próchnica u dzieci

12 maja br. odbyło się spotkanie rodziców klas I Szkoły Podstawowej w Zbąszynku. W trakce spotkania zaakcentowano dwa ważne problemy zdrowotne, próchnicę zębów oraz zaburzenia słuchu i wzroku.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 13 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego