Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna

W Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 trwa remont pomieszczeń. Po jego zakończeniu wszystkie poradnie specjalistyczne z obiektu przy ul. Kosieczyńskiej  zostaną przeniesione do nowo wyremontowanych gabinetów. Remont potrwa do 15 grudnia br. W  wyremontowanych gabinetach przyjmować będą lekarze specjaliści: laryngolog, chirurg, ginekolog, urolog, pulmonolog, neurolog i endokrynolog. CM TOPMED czyni starania w kierunku otwarcia kolejnych gabinetów specjalistycznych. Zależeć to jednak będzie od LOW NFZ w Zielonej Górze.
 
 

Spotkanie PSD

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób. Szacuje się, że do 2035 r. na całym świecie liczba chorych na cukrzycę zwiększy się o dodatkowe ok. 205 mln ludzi. Co roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków koło w Zbąszynku zaprasza swoich członków na uroczyste spotkaniez okazji Światowego Dnia Chorych na Cukrzycę. Takie też odyło się 19 października br. W imieniu Burmistrza Zbąszynka w spotkaniu udział wzięli: Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz oraz Koordynator ds. Zdrowia Krzysztof Krzywak. Były kwiaty i  podziękowania za działalność oraz krótki briefing informacyjny dot. szczepień przeciw grypie i COVID-19.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: PSD

Różowa wstążeczka

Celem Europejskiego Dnia Walki z Rakiem, ustanowionego na 15 października jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, przełamywanie tabu, nauka samobadania, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. W tym dniu wpieramy osoby chore i ich rodziny. Znakiem solidarności z nimi jest założenie różowej wstążki.
Każdego roku na raka zapada 130.000 osób, a prognozy wskazują, że za dziesięć lat ich liczba może wzrosnąć do 160.000. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u płci pięknej.  Jest drugą, po raku płuc, przyczyną największej umieralności kobiet w Polsce – szacuje się, że dotyka on 10.000 z nich rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100.000 pań.  
Przyczyn może być wiele – głównie są to obciążenia genetyczne, zmiany hormonalne, stres, otyłość, zła dieta, używki, brak ruchu i inne czynniki warunkujące współczesny styl życia.
Profilaktyka podstawą
Obecnie głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu – po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego. Warto również pamiętać o regularnym wykonywaniu USG i mammografii piersi u swojego ginekologa.
Diagnostyka raka piersi nie jest kosztowna ani inwazyjna, a wczesne wykrycie ewentualnych zmian zwiększą szansę na całkowite wyleczenie.

Dziękujemy

Pragniemy Państwa poinformować, że na badania mammograficzne w mammobusie stacjonującym przy Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku, które odbyły się w dniach  06-07.10.2021 r., zarejestrowały się 143 Panie - przebadano 131 mieszkanek Gminy, tj. 91,6%.
 
Serdecznie dziękujemy NS ZOZ "Diagnostyk" Zakład Radiologii L. Szyiński, W. Kwiecień s.c. za przeprowadzenie badań profilaktycznych na terenie Gminy Zbąaszynek. Podziękowanie należą się także wszystkim Paniom, które wykonały badania.
 

Ułatwienia w rejestracji telefonicznej TOPMED

ABC zdrowia

BURMISTRZ ZBĄSZYNKA zaprasza osoby 60+ na bezpłatne badania profilaktyczne, organizowane w ramach Święta Seniora w Gminie Zbąszynek.
Badania odbęda się 6 października w sali tanecznej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury w Zbąszynku przy ul. Wojska Polskiego 18.
Godz.   8:30-11:30 -  badania ukł. krążenia - lipidogram, cholesterol, trójglicerydy, trzustki - TSH, prostaty - antygen PSA, poziom cukru i ciśnienia.
Godz. 10:00-17:00 - badanie w kierunku osteoporozy.
Godz.   9:00-11:00 - porady dietetyka.
Badania bez zapisów. Liczba badań ograniczona. Przed badaniami pomiar temperatury i wypełnienie ankiety.
Obowiązuje DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.
 
Dnia 6-7 oraz 10 października bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które w ostatnich 2 latach nie miały robionej mammografii.
Mammobus - plac przy Przychodnia Zdrowia ul. Długa 1.
Zapraszamy. 

Bezpłatne szczepienia przeciw GRYPIE

W sezonie grypowym 2021/2022 Ministerstwo Zdrowia przeprowadza bezpłatną akcję szczepień m.in. dla personelu medycznego, farmaceutów, nauczycieli, seniorów czy pensjonariuszy DPS-ów.
czytaj dalej

CUKRZYCA

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób. Szacuje się, że do 2035 r. na całym świecie liczba chorych na cukrzycę zwiększy się o dodatkowe ok. 205 mln ludzi.
Czym jest cukrzyca? Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi ( spowodowanym brakiem lub niedostateczną ilością hormonu insuliny w organizmie. Dzięki insulinie glukoza jest pobierana z krwi do komórek, gdzie ulega metabolizmowi, dostarczając organizmowi potrzebną do życia energię. Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca (wysoki poziom glukozy) może prowadzić do poważnych powikłań i rozwoju innych chorób tj. udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, retinopatia cukrzycowa, zaćma, przewlekła niewydolność nerek, zespół stopy cukrzycowej.
 
Jak powinna wyglądać codzienna aktywność fizyczna i jakie są zalecenia WHO? Jakie zasady zdrowego odżywiania należy przestrzegać?
Jakie są zasady diety DASH?
Poniżej w załączeniu,odpowiedzi na te pytania w ulotce. Możesz zrobić sobie także test czynników ryzyka wystąpienia stanu przedcukrzycowego i niezdiagnozowanej cukrzycy.

Załączniki

ALZHEIMER

Na świecie na chorobę Alzheimera cierpi 44 mln osób, a co 3 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek. W Polsce na Alzheimera choruje ponad 200 tys. osób. 
Czym jest choroba Alzheimera?  Zespół otępienny (demencja) – termin opisuje różne choroby mózgu, których wspólną cechą jest utrata funkcji poznawczych. Zmiany te ograniczają funkcjonowanie społeczne i zawodowe. Najczęstszą przyczyną otępienia jest choroba Alzheimera. Większość otępień ma charakter postępujący, co oznacza, że objawy stopniowo nasilają się. Choroba Alzheimera (ChA) stanowi 50-60% przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi.
Jak rozpoznać pierwsze objawy? Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania? Jakie są zalecenia profilaktyczne w tej chorobie. 
Poniżej w załączeniu poradnik dla opiekuna.

Załączniki

Testy na obecność koronawirusa są bezpłatne!

1 2 3 4 5 6 ... 10 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego