Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

ZBADAJ PŁUCA

Od 1 do 10 grudnia szczególną uwagę zwracamy na gruźlicę i choroby płuc. Obecnie na choroby przewlekle dróg oddechowych cierpi ponad 1 miliard osób na świecie. W samej Europie ponad 130 milionów ludzi ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. W Polsce choroby układu oddechowego należą do najczęściej występujących schorzeń do 30. roku życia i coraz częściej występują w wieku starszym.
W te dni warto uświadomić sobie skalę problemu, poznać najważniejsze objawy alarmowe oraz skorzystać z konsultacji z lekarzem, aby sprawdzić swój stan zdrowia. Odpowiednio szybkie wykrycie większości chorób układu oddechowego zwiększa szanse na ich wyleczenie. Warto więc systematycznie kontrolować swoje płuca.
 
Szpital w Świebodzinie realizuje Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej. Świebodzin jest jedną z trzech placówek w województwie lubuskim, gdzie osoby z grupy ryzyka mogą wykonać bezpłatną tomografię płuc.Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Wysoka zachorowalność występuje przede wszystkim u wieloletnich palaczy. Na rozwój choroby wpływ mają również czynniki genetyczne oraz środowisko – zanieczyszczenie powietrza czy praca w warunkach szkodliwych. Dlatego program skierowany jest do obecnych i byłych palaczy.
Badania wykonywane są bezpłatnie w ramacjh "Narodowej Strategii Onkologicznej".
Do badania kwalifikują się osoby na podstawie wypełnionej przez kandydata do badań ankiety dostępnej na stronie szpitana, w rejestracji badań obrazowych oraz w linku poniżej.
 
Informacja telefoniczna w sprawie kwalifikacji do badań, dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.35, tel. 500 169 874.
Badania  wykonywane są od godz: 18:00-19:00 w piątki, a w soboty i niedziele od 8:00 do 10:00.
 
Nie masz jak dojechać? Przy większej ilości osób chętnych do badania Gmina Zbąszynek zorganizuje transport tam i z powrotem, tel. do kontaktu 693 989 143

Załączniki

Waldemar Wolski - co dalej

Podziękowania dla Właściciela NZOZ "APEX" lekarza Waldemara Wolskiego, z racji zakończenia działalności firmy, odbyły się 28 listopada br. w trakcie sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku. Pojawia się pytanie co dalej ?
CM TOPMED w Zbąszynku, Przychodnia ul. Długa 1 INFORMUJE, że wszyscy pacjenci NZOZ „APEX”  lekarza Waldemara Wolskiego z dniem 1 grudnia br.stają się pacjentami CM TOPMED. Pacjenci nie muszą składać dodatkowych deklaracji.
Rejestracja – I piętro, pokój nr 22, Telefon do rejestracji 68 381 70 74.
 
Więcej informacji poniżej w załączniku.
 

Załączniki

Zaproszenie

Nawiązując do trwającego miesiąca "dbałości o zdrowie psychiczne" Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na spotkanie w Sali Obsługi Klientów „Jak radzić sobie ze stresem” z terapeutami z Ośrodka Wsparcia Psychicznego oraz z Psychoterapeutą Panem Zbigniewem Kamratem.

Zostań dawcą.

Transplantacja to przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do innego. Codziennie 15 osób na świecie umiera, czekając na przeszczep. W Polsce w przypadku stwierdzenia zgonu obowiązuje zasada domniemanej zgody, zgodnie z którą, w przypadku braku wyrażenia sprzeciwu za życia wobec dawstwa narządów, osoba zmarła zostaje uznana za potencjalnego dawcę narządu. Transplantacja to szansa na życie nawet dla półtora tysiąca osób rocznie.
 
Dlaczego transplantacja jest tak ważna?
Każda transplantacja służy ratowaniu życia osób ze skrajną (tzw. schyłkową) niewydolnością narządów. Czas oczekiwania na przeszczep zależy m.in. od grupy krwi, wieku, masy ciała (dużemu mężczyźnie nie można przeszczepić serca drobnej kobiety, bo szybko stanie się niewydolne), miejsca na liście oczekujących.
 
Każdy w wieku od 18 - 65 lat może pomóc uratować życie kilku osobom, nawet siedmiu.
Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.
Jeżeli masz jakieś pytania co do oświadczenia woli, napisz na adres e-mail na pewnno otrzymasz odpowiedź.
 
Oświadczenie woli
  • Po wypełnieniu oświadczenia poinformuj swoich bliskich, że to zrobiłeś/aś/
  • Wypełnione oświadczenie woli należy nosić razem z dokumentami  osobistymi (dowodem osobistym, prawem jazdy).
  • Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!
 
Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r.o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411):
  Art. 5.
  1. Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
  2. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
  3. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.
 

Załączniki

Dźwigaj z głową

Od 24 do 28 października trwa tegoroczny Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. To czas na podwyższenie świadomości w zakresie problemów mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą.
Presja czasu jest w pracy niemal powszechna. Większość pracowników odczuwa obciążenie związane z krótkimi terminami na wykonanie zadań.
Liczne badania pokazują, że presja czasu sprawia, że pracownik ma poczucie małego wpływu na warunki i sposób wykonywania pracy, co z kolei ma decydujące znaczenie w kontekście obciążenia fizycznego i psychicznego oraz odczuwania stresu w pracy.
Może warto przemyśleć te kwestie w naszych miejscach pracy?
 

Załączniki

Czyżby zdrowie było najważniejsze?

 
Jeżeli ma być ważne to zadbajmy o nie. Dzisiaj jest ku temu okazja, aby zmienić swój styl życia i rozpocząć prawidłowe żywienie oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. 24 października 2022 r. Dzień Walki z Otyłością.
Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Cierpią na nią ludzie niezależnie od wieku i płci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o epidemii - na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera kilka milionów ludzi. Eksperci szacują, że w roku 2025 co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. Wyniki badań IŻiŻ z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że nadwaga i otyłość w polskim społeczeństwie stale przybiera na sile, a największa dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży. Problem otyłości coraz częściej dotyczy więc nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Wg badań krytyczną grupę stanowią dzieci w wieku 7-13 lat.
Nadwaga i otyłość definiowane są jako nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość można zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników tj.: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio). Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 uważa się za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość.
 
czytaj dalej

Burmistrz dziękuje Ratownikom.

Burmistrz Zbąszynka wszystkim Ratownikom i Ratowniczkom, w tym szczególnie stacjonującym w Przychodni w Zbąszynku  z okazji ICH ŚWIĘTA życzy satysfakcji z wykonywania Tej pracy oraz samych udanych akcji ratowania życia ludzkiego. Dziękuje także za codzienny trud i wysiłek oraz poświęcenie na rzecz drugiego człowieka.
 
Dzień Ratownictwa Medycznego – święto polskiego ratownictwa medycznego, po raz pierwszy obchodzone 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Dlaczego jodek potasu nie dla osób 60+

WIELU MIESZKAŃCÓW pyta dlaczego w działaniach prewencyjnych na wypadek ewentualnego zagrożenia radiacyjnego nie objęto osób w wieku 60+.
Okazuje się, że w tym postępowaniu nie ma żadnego drugiego dna, a wynika to po prostu z przesłanek MEDYCZNYCH i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.
Taka tabletka jodku potasu mogłaby zrobić więcej szkody niż pożytku. Osoby powyżej 60-tego roku życia po zażyciu takich tabletek mają większe ryzyko powikłań. Może to być nadczynność tarczycy czy zapalenie tarczycy. W konsekwencji może to prowadzić do migotania przedsionków, które może potem spowodować udar. Osoby powyżej sześćdziesięciu lat mają zdecydowanie mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór tarczycy. Tak naprawdę jodek potasu chroni przed jednym tylko nowotworem - rakiem tarczycy. Z tego względu jest to wskazane u osób młodszych i dzieci. U nich jest większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy. U osób starszych to ryzyko jest mniejsze, ale większe są powikłania po przyjęciu tych tabletek.
Broszura

Badania profilaktyczne

Z okazji Zbąszyneckiego Święta Seniora, Burmistrz Zbąszynka zaprasza osoby 60+ na badania profilaktyczne, które odbędą się 12 października br. w Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku w pomieszczeniach AOS CM TOPMED - niski parter. Profilaktyka nowotworowa i układu krążenia: PSA, TSH, lipidogram, cholesterol, trójglicerydy, badanie poziomu cukru i ciśnienia. Będzie można uzyskać poradę dietetyka oraz wykonać badanie słuchu. Wcześniej, 3 października odbyły się badania mammograficzne z programu profilaktyki raka piersi. Przebadało się 91 mieszkanek Gminy Zbąszynek.
Informacje na plakacie w załączeniu.

Załączniki

Deklaracja podpisana

Dnia 9 września 2022 r. w Zbąszynku, w trakcie Pikniku Seniorów Gminy Zbąszynek i Uroczystego Otwarcia Roku Akademickiego Zbąszyneckiego UTW, w przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Udzielania Pierwszej Pomocy następujący Partnerzy: Gmina Zbąszynek, LLP Spółka z o.o. – Centrum Medyczne TOPMED, Gabinet lekarski POZ Mirosławy Łuciów-Stawickiej, Rada Seniorów Gminy Zbąszynek, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, mając na uwadze zdrowie mieszkańców Gminy Zbąszynek, postanowili wspólnie działać na rzecz ochrony zdrowia, w tym szczególnie profilaktyki wczesnej i promocji zdrowia.
Partnerzy podpisując deklarację współpracy przekonani są,  że podejmowane działania w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej przyniosą wymierne korzyści zdrowotne dla społeczeństwa lokalnego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Deklaracja

1 ... 3 4 5 6 7 ... 17 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego