Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

42 Biesiada Koźlarska w Zbąszyniu

23-24  września br. w Zbąszyniu już po raz 42 spotkali się miłośnicy folkloru podczas dorocznej Biesiady Koźlarskiej.  Biesiady organizowane są w Zbąszyniu systematycznie od 1973r. Dla każdego miłośnika muzyki ludowej i folkloru Biesiada Koźlarska to wielkie święto. Wśród zaproszonych gości byli również Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur.Biesiada rozpoczęła się przesłuchaniami w konkursie Młody Muzyk Ludowy, w którym wystąpiło wiele młodych talentów z Regionu Kozła i nie tylko, a w godzinach wieczornych odbyła się  wystawa fotografii z 42-letniej historii Biesiady Koźlarskiej.Drugi dzień Biesiady rozpoczęła Msza Św. w intencji muzyków ludowych i korowód muzyków i gości, a na scenie tego dnia królowała muzyka i taniec ludowy w wykonaniu zaproszonych kapel i zespołów tanecznych.  Ogłoszono również wyniki konkursu na Młodego Muzyka Ludowego. Wśród wyróżnionych znaleźli się również młodzi mieszkańcy naszej Gminy: za udział i odwagę na scenie Habiba Awad, Kozioł i sierszenki do lat 14: II miejsce – Olivier Niemiec, III miejsce – Piotr Bimek, Mazanki, skrzypce do 19 lat: wyróżnienie Laura Spychała, Śpiewacy Ludowi do lat 16: I miejsce – Hubert Wittke, I miejsce – Karolina Łochowicz, Kapela do lat 14: I miejsce – Olivier Niemiec, Laura Spychała, Kornelia Kleszka. Kapela Koźlarska z Dąbrówki Wlkp. otrzymała również stypendium Burmistrza Zbąszynka. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej Gminy Zbąszyń.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: 42 Biesiada Koźlarska

Bieg olimpijski w Racocie

W sobotę 10 września 2016 r. 14-osobowa grupa z Gimnazjum im. Polskich olimpijczyków w Zbąszynku brała udział w XXIII Biegu Olimpijskim w Racocie.Gościem honorowym biegu była złota medalistka z Rio de Janeiro - Anita Włodarczyk. Medalistka dokonała symbolicznego otwarcia poprzez zapalenie znicza olimpijskiego. W Racocie pojawili się także inni polscy olimpijczycy wraz z trenerami: Piotr Mowlik, Tadeusz Kulczycki, Grzegorz Nowak, Sławomir Mocek, Mariusz Kubiak, Marek Chołoj, a także młodzież ze szkół i klubów olimpijczyka z kilku województw. Hasłem imprezy było: „jeżeli stanąłeś na starcie - to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”. Celem tej sportowej imprezy jest popularyzacja biegania wśród dzieci i dorosłych, popularyzacja „Nordic Walking” oraz zapobieganie otyłości wśród dzieci i młodzieży. Dwoje uczniów przebiegło pięciokilometrową trasę, a 12 osobowa grupa dziewcząt wraz z Panią Dyrektor Urszulą Szymknowiak oraz  nauczycielką wf-u Niną Cybulską-Freyer  pokonała taką samą trasę marszem Nordic Walking. Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom z wizerunkiem Anity Włodarczyk. Wytrwali, mogli również zdobyć autograf złotej medalistki z Rio, a  grupa ze  Zbąszynka przywiozła pamiątkowe zdjęcie Anity Włodarczyk z flagą Gimnazjum. Podczas Biegu została przeprowadzona loteria fantowa, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Imprezie w Racocie towarzyszyły dodatkowe atrakcje, takie jak festyn, w czasie którego rozlosowano atrakcyjne nagrody, np. 23 rowery od sponsorów, a wśród szkół puchary, m.in. Marszałka Sejmu RP, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa PKOl, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.  Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy brali udział w biegu.

Dożynki Gminne 2016

11 września br. odbyły się Dożynki w Gminie Zbąszynek.  Gospodarzem tegorocznego święta plonów była Dąbrówka Wlkp. Dożynki gminne odbyły się w ramach realizacji projektu pn. „Smaki Miast Partnerskich”, w którym udział wzięli również mieszkańcy z partnerskiego Peitz (Niemcy) oraz Bedum (Holandia). Święto plonów w naszej Gminie miało w tym roku wyjątkowo piękną oprawę, dzięki pogodzie i dekoracjach przygotowanych przez mieszkańców.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Dąbrówce Wlkp., podczas której został poświęcony chleb dożynkowy. Po mszy świętej, barwny korowód  prowadzony prze Kapelę Koźlarską z Dąbrówki Wlkp. i starostów dożynek Annę i Andrzeja Łakomych przeszedł do parku za pałacem, gdzie odbyła się oficjalna część ceremonii dożynkowych. 
czytaj dalej

Międzynarodowy Turniej Miast i Wsi

Dobra zabawa, zdrowa rywalizacja i ciekawe konkurencje, czyli Międzynarodowy Turniej Miast i Wsi już za nami.Międzynarodowy Turniej Miast i Wsi organizowany jest zawsze przy okazji Dożynek Gminnych i polega na zmaganiach drużyn z poszczególnych wsi i miast partnerskich w różnego rodzaju konkurencjach sprawnościowych.
10 września br. o tytuł najlepszych w Turnieju rywalizowało ze sobą osiem drużyn: Chlastawa, Dąbrówka Wlkp., Kosieczyn, Kręcko, Rogoziniec, Zbąszynek oraz przedstawiciele partnerskiej Gminy Bedum (Holandia) i Urzędu Peitz (Niemcy).  Sołectwa i miasta rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach:  rzut strzałkami do tarczy, bieg w taśmie, strzały do bramki, przelewanie wody, kręgle i rzut beretem, które rozegrane zostały w parku w Dąbrówce Wlkp. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej konkurencji. W końcowej klasyfikacji pierwsze miejsce na podium zajęła reprezentacja Kosieczyna, drugie Kręcka, trzecie Zbąszynka, a kolejne miejsca zajęły reprezentacje z Dąbrówki Wlkp., Chlastawy, Bedum i Peitz. Puchar Fair Play w tegorocznym Turnieju został przyznany reprezentacji z Peitz. Wszystkie reprezentacje biorące udział w turnieju otrzymały dyplomy i puchary. Drużynom, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach również wręczono okolicznościowe statuetki. Turniej został sfinansowany ze środków uzyskanych w ramach realizacji projektu „Smaki Miast Partnerskich”. Organizatorem Międzynarodowego Turnieju Miast i Wsi był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku.Zapraszamy do  obejrzenia galerii zdjęć na stronie OSiR i Dąbrówki Wlkp.
Również w sobotę w godzinach wieczornych odbył się „Trak Show” zorganizowany z inicjatywy mieszkańców Dąbrówki Wlkp. W turnieju udział wzięło 5 rolników, którzy w swoich traktorach rywalizowali w pięciu konkurencjach sprawnościowych. Największą precyzją w zmaganiach z traktorami wykazał się Paweł Ginter, drugie miejsce zajął Damian Gołek, trzecie Remigiusz Henicz i kolejne Paweł Budych i Krzysztof Pawelski. Wieczór zakończyła polsko-niemiecka biesiada taneczna.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

60Galeria zdjęć: Międzynarodowy Turniej Miast i Wsi

Lekcja edukacji o samorządzie

12 września br. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Zbąszynku wraz z nauczycielkami p. Agnieszką Rucioch i p. Ireną Trypucką wzięli udział w lekcji samorządowej, która miała miejsce w budynku Urzędu Miejskiego w Zbąszynku.
Na Sali sesyjnej uczniów powitał Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, który przedstawił na czym polega praca burmistrza. Uczniowie zapoznali się także z zadaniami realizowanymi przez samorząd gminny i  zasadami funkcjonowania Urzędu.
 

Narodowe czytanie „Quo Vadis”

„Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna. Na początku wydawana w odcinkach na łamach „Gazety Polskiej”. W formie druku zwartego została pierwszy raz wydana w Krakowie w 1896 roku. Rok 2016 ustanowiono Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci pisarza. To już piąta edycja Narodowego Czytania wielkich polskich powieści - akcji, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka. Jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Aby zainspirować  młodych ludzi do czytania polskiej literatury 3 września br. na placu przy Lokomotywie w Zbąszynku przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, pracownicy Urzędu Miejskiego w Zbąszynku oraz Ksiądz Dziekan Zdzisław Przybysz, czytali fragment powieści „Quo Vadis”. W świat odległego Rzymu, przenieśli zgromadzoną publiczność  aktorzy z Teatru 18+ działającego przy Zbąszyneckim Ośrodku Kultury. W trakcie czytania można było otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionych egzemplarzach książki. Występ spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony publiczności. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie ZOK.   

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Narodowe czytanie

Wycieczka edukacyjna ZHP

Komenda Związku Drużyn ZHP w Zbąszynku przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Świebodzinie oraz Urzędu Miejskiego w Zbąszynku w ramach realizacji zadania publicznego zorganizowała 6 dniową wycieczkę edukacyjną pod nazwą „ BIESZCZADY ” do Kazimierza Dolnego, Soliny, Łańcuta i Sandomierza w terminie15 - 20.08.2016r, w której udział wzięło 55 uczestników. Wyjazd rozpoczął się wycieczką objazdową po najważniejszych miejscach Kazimierza Dolnego. W kolejnych dniach grupa zwiedzała  wnętrza zapory solińskiej i odbyła rejs statkiem po zalewie solińskim, ogród  oliwny, cerkwie w miniaturze i małą tamę na Sanie w Myczkowcach, odbył się przejazd  18 km drezynami rowerowymi po nieczynnym już szlaku kolejowym z Uherc Mineralnych do Leska Lukawicy  i z powrotem, wizyta w pracowni pisania ikon w Cisnej, bliskie spotkanie z żubrami. Dzień kolejny obejmował loty szybowcowe oraz wyjazd do Łańcuta. Ostatni dzień wycieczki to wizyta w Sandomierzu. Komendant Związku Drużyn ZHP w Zbąszynku składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji zadania. Więcej informacji i zdjęć na stronie Chorągwi Ziemi Lubuskiej.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Wycieczka edukacyjna ZHP

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Wakacje dobiegły końca. Uczniom i nauczycielom przypomniał o tym pierwszy dzwonek, który rozległ się w szkolnych murach 1 września. W tym roku gminna inauguracja roku szkolnego odbyła się w  Szkole Podstawowej w Zbąszynku, w której udział wziął Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski. 1 września to również rozpoczęcie nowego roku w przedszkolach naszej Gminy. Uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny Mszą Św. w Kościele Parafialnym, po której odbył się uroczysty apel na placu szkolnym. Uczniów, nauczycieli oraz przybyłych gości serdecznie powitała Dyrektor  Szkoły Małgorzata Czaczyk.  Głos zabrał również Burmistrz Wiesław Czyczerski. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli krótką część artystyczną przygotowaną specjalnie z tej okazji. Następnie  miało miejsce pasowanie na ucznia nowo przyjętych w poczet społeczności szkolnej.
W tym roku w Gminie Zbąszynek naukę rozpoczęło 16 uczniów w oddziale utworzonym w Szkole Podstawowej Zbąszynku. Łącznie do 15 oddziałów szkolnych uczęszczać będzie 330 uczniów. W Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. w 6 oddziałach naukę będzie pobierać 88 uczniów, w Szkole w Kosieczynie w 5 oddziałach – 82 uczniów, w Gimnazjum w Zbąszynku w 12 oddziałach uczyć się będzie 238 uczniów, a w Zespole Szkół Technicznych w 15 oddziałach 344 uczniów.  W szkołach prowadzonych przez gminę pracuje 115 nauczycieli. Do 9 oddziałów przedszkolnych  w Zbąszynku uczęszczać będzie 228 przedszkolaków, w Kosieczynie 25, w Dąbrówce Wlkp. 54, Kręcku 22 i Rogozińcu 13.Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego wszystkim naszym Uczniom, a szczególnie tym, którzy dzisiaj rozpoczynają przygodę z nauką, życzymy aby spełniły się Wasze marzenia o szkole, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji, a szkoła była dla Was tym miejscem do którego z chęcią będziecie przychodzić. 

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

35Galeria zdjęć: Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Zakończenie wakacji w Gminie Zbąszynek

Ostatnie dni sierpnia w Gminie Zbąszynek to czas festynów i pikników. Festyn na zakończenie wakacji odbył się 27 sierpnia w Chlastawie.  W programie przewidziano m.in. gry i zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a wieczór zakończyła zabawa taneczna. Tego samego dnia lato żegnali mieszkańcy Kręcka w trakcie Turnieju Piłki Siatkowej zorganizowanego przez OSiR w Zbąszynku, w którym udział wzięli mieszkańcy Kręcka, jednostki OSP Zbąszynek, Kręcko i Opalewo oraz drużyna SP Zbąszynek. Dodatkowo jednostka OSP Zbąszynek przeprowadziła pokaz ratownictwa technicznego. Na obiektach sportowych w Zbąszynku w godzinach wieczornych odbyły się również zajęcia Zumby. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie OSiR. 28 sierpnia w Dąbrówce Wlkp. odbył się II Dąbrowiecki Piknik Rodzinny, podczas którego mieszkańcy bawili się na sportowo, na wesoło i przede wszystkim rodzinnie. Wśród atrakcji pikniku nie zabrakło: strzelania z wiatrówki, konkursu sprawnościowego i wiedzy, w którym główną nagrodą był bilet lotniczy dla rodziny na trasie Babimost-Warszawa-Babimost, ufundowany przez firmę SprintAir, zabaw  przygotowanych przez strażaków z OSP Dąbrówka Wlkp., pokazu strojów i akcesoriów wojskowych, konkursu na najlepszy placek drożdżowy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie Dąbrówki Wlkp.

70-lecie Regionalnego Związku Domowina

 W dniach 20-21 sierpnia delegacja ze Zbąszynka wraz z Burmistrzem Wiesławem Czyczerskim, wzięła udział w obchodach  70-lecia Regionalnego Związku Domowina Niederlausitz, będącego organizacją skupiającą łużyczan mieszkających na terenie Niemiec. W ramach wizyty delegacja wzięła udział w  Festiwalu Kultury Łużyckiej. Tak dostojny Jubileusz był okazją do przekazania gratulacji, życzeń i wyrazów uznania za dotychczasową działalność na rzecz lokalnej kultury, wytrwałości w podtrzymywaniu i pielęgnowaniu tradycji ludowych i folkloru. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Domowina

1 ... 60 61 62 63 64 ... 70 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego