Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

  • 17-09-2018

95-LECIE RZPiT IM. Tomasza Spychały

W sobotę, 15 września 2018 r. miała miejsce niezwykła uroczystość. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wielkopolskiej obchodził 95 lat swojego istnienia. Przypomnijmy, że w związku z likwidacją Stowarzyszenia Miłośników Kultury Dąbrowieckiej, zespół działa pod szyldem Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury
czytaj dalej

"Smaki Miast Partnerskich 2018"

8 września br. w Rogozińcu odbył się punkt kulminacyjny projektu pn. „Smaki Miast Partnerskich 2018”, który realizowała  Gmina Zbąszynek wspólnie z parterem z Peitz (Niemcy).
„Smaki miast partnerskich 2018 “ to spotkanie społeczności wiejskich i miejskich, którego celem było zgłębienie wiedzy na temat zwyczajów i kultury polskiej, poznanie tradycji kulinarnych kuchni polskiej i niemieckiej, integracja mieszkańców miast partnerskich oraz  promocja uczestniczących w projekcie miast: Zbąszynka i Peitz.
W ramach realizacji projektu odbyło się spotkanie grupy roboczej,  podczas którego przedstawiciele delegacji miast partnerskich podsumowali wspólnie zrealizowane projekty oraz zaprezentowali planowane do realizacji w bieżącym roku. Jedną z tegorocznych atrakcji był Kiermasz Potraw Regionalnych przygotowany przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawicieli Peitz. W ramach Kiermaszu Potraw Regionalnych mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw mięsnych, marynowanych klopsików, drożdżówek, racuchów, ciast, bułeczek, drożdżówek, tradycyjnej pajdy chleba oraz pieczonego mięsa. Dla wszystkich prezentujących pań i panów przygotowano pamiątkowe dyplomy i upominki, w ramach rozstrzygniętego konkursu. Dodatkową atrakcją były koncerty i występy artystów lokalnych, zarówno z Polski jak i z Niemiec.
W godzinach popołudniowych rozegrano Międzynarodowy Turniej Wsi i Miast z udziałem drużyn reprezentujących wszystkie sołectwa z naszej Gminy oraz miasta partnerskie. Sołectwa i miasta rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach: dżdżownica, unihokej, piłka miotła, ośmiornica, zwijanie butelki oraz rzut piłką do chłopa.  Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej konkurencji. W końcowej klasyfikacji pierwsze miejsce na podium zajęła reprezentacja Rogozińca, drugie Zbąszynka i trzecie Dąbrówki Wlkp. Kolejne miejsca zdobyły reprezentacje  Kosieczyna, Kręcka, Chlastawy i Peitz. Zdobywcą Pucharu Fair Play została drużyna z Chlastawy. Wszystkie reprezentacje biorące udział w turnieju otrzymały dyplomy i puchary. Organizatorem  Turnieju był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku.
Po pełnych sportowych i kulinarnych wrażeń dniach, na scenie pojawili się artyści. Do późnych godzin wieczornych gospodarze, oraz zaproszeni goście z Peitz bawili się podczas biesiady tanecznej.

Transgraniczna Aktywność Sportowa i Rekreacyjna

13 września br. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie odbyła się międzynarodowa konferencja „Transgraniczna Aktywność Sportowa i Rekreacyjna”. Konferencja miała na celu pokazanie możliwości zdobycia kwalifikacji w utrzymaniu istniejących oraz przyszłych obiektów sportowych. Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Czesław Fiedorowicz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz Harald Altekrüger – Starosta Powiatu Sprewa-Nysa.
Podczas konferencji omówiono inwestycje sportowe w województwie lubuskim, ich planowanie, finansowanie oraz realizację. W konferencji wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele organizacji sportowych i gremiów sportowo – politycznych, zarządcy i przyszli zarządcy, jak również organizacje zarządzające obiektami sportowymi. Gminę Zbąszynek reprezentował Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski oraz kierownik OSiR Marcin Minta.
Odbyło się również wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie, którego przedmiotem były zagospodarowane przestrzenie publiczne z przeznaczeniem pod sport i rekreację, cechujące się wysoką wartością społeczną, kulturową, ekologiczną, organizacyjną i marketingową w województwie lubuskim i Powiecie Sprewa-Nysa.  Miło nam poinformować, że obiekty sportowe OSiR w Zbąszynku  zajęły 3 miejsce w konkursie. Organizatorami konferencji byli Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie oraz Powiat Sprewa – Nysa.  

Dożynki Gminne 2018 w Rogozińcu

8 września br. rolnicy i mieszkańcy miasta i Gminy Zbąszynek wspólnie świętowali Dożynki Gminne. Obchody Dożynek  rozpoczęła uroczysta Msza święta odprawiona w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Rogozińcu.  Po nabożeństwie,  przy akompaniamencie dziecięcej Kapeli Koźlarskiej z Dąbrówki Wlkp. rolnicy i zaproszeni goście przemaszerowali w barwnym korowodzie dożynkowym, prowadzonym przez Starostów Dożynkowych: Karolinę i Tomasza Łoteckich. Starostowie wspólnie z rodzicami prowadzą gospodarstwo rolne o pow. około 50 ha. Uprawiają kukurydzę zboża oraz użytki zielone oraz prowadzą hodowlę bydła opasowego. W korowodzie nie zabrakło wieńców dożynkowych, wykonanych przez mieszkańców wszystkich sołectw. W części oficjalnej Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski i sołtys wsi Tomasz Józefiak powitali zgromadzonych na placu gości, rolników i mieszkańców Gminy. Następnie Starostowie przekazali chleby dożynkowe  Burmistrzowi i  Sołtysowi, które zostały rozdane wśród uczestników. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. T. Spychały  z Dąbrówki Wlkp. przy wsparciu muzycznym Kapeli Koźlarskiej oraz Dąbrowszczanki  wykonał obrzędy dożynkowe. Głos zabrali również zaproszeni gości, m.in.  przedstawiciel Wojewody Lubuskiego.
Zwyczajem Dożynek Gminnych jest wręczenie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Zbąszynek”, który w tym roku przyznano ks. kan. Jerzemu Kordiakowi oraz Jacobowi van Dijk. Po części artystycznej, w której zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Dąbrowszczanka” i przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Gucio” z Rogozińca, ogłoszono wyniki konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W tym roku kolejne miejsca zajęły sołectwa: Rogoziniec, Chlastawa, Dąbrówka Wlkp., Kosieczyn oraz Kręcko. Burmistrz Zbąszynka wręczył również podziękowania i upominki dla sołectw przygotowujących degustację potraw w ramach kiermaszu który towarzyszył tegorocznym dożynkom. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne lokalnych wokalistów i zespołów. Na obiektach sportowo - rekreacyjnych rozegrano Międzynarodowy Turniej Wsi i Miast, przygotowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku, a przy scenie odbyły się animacje dla dzieci. W godzinach wieczornych na scenie wystąpił włoski piosenkarz Andrea Lattari, a następnie zespoły Milano oraz Exaited.
Obchody tegorocznych dożynek zakończyła zabawa taneczna.
W czasie dożynek dostępne były stoiska z lokalnymi wyrobami, park zabaw dla dzieci, stoiska gastronomiczne oraz stoiska z degustacją potraw.  Organizatorem Dożynek Gminnych był Zbąszynecki Ośrodek Kultury.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

53Galeria zdjęć: Dożynki Gminne 2018 w Rogozińcu

Honorowy Obywatel Gminy Zbąszynek

Honorowy Obywatel Gminy ZbąszynekNa mocy Uchwały Rady Miejskiej w Zbąszynku z dnia 30 sierpnia 2018 roku nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zbąszynek Księdzu Kanonikowi Jerzemu Kordiakowi oraz Jacobowi van Dijk z Bedum (Holandia).  Wręczenie tytułów miało miejsce w trakcie Dożynek Gminnych, które odbyły się 8 września br. w Rogozińcu. Przekazanie okolicznościowej tabliczki dla pana Jacoba van Dijka będzie miało miejsce w Bedum w dniach 21-23 września br.
Tytuł "Honorowy Obywatel Gminy Zbąszynek" nadawany jest osobom fizycznym nie zamieszkującym na terenie Gminy Zbąszynek,  za szczególne zasługi na rzecz Gminy  m.in. w takich dziedzinach jak: rozwój gospodarki, rolnictwa, oświaty, nauki, kultury, ochrony zdrowia, kultury fizycznej i sportu, popularyzacji Gminy na szczeblu regionalnym, krajowym lub międzynarodowym.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Honorowy Obywatel Gminy Zbąszynek

Załączniki

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

3 września br.  uczniowie ze szkół z naszej gminy uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny.  Rok szkolny 2018/2019 będzie pierwszym, gdy w 8-letnich szkołach podstawowych uczyć się będzie osiem roczników, a dla klas III gimnazjum to ostatni rok nauki w tym wygaszanym typie szkoły.  Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wziął udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp.  W trakcie uroczystości odbyło się również pasowanie pierwszoklasistów na ucznia. W placówkach prowadzonych przez Gminę Zbąszynek w pierwszych klasach szkół podstawowych naukę rozpoczęło łącznie 86 uczniów: 15 w SP Dąbrówka Wlkp., 13 w SP Kosieczyn i 58 w SP Zbąszynek.
Dodatkowo naukę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku rozpoczęło 118 uczniów. Do III klas gimnazjalnych uczęszczać będzie 56 uczniów.
Uczniom życzymy by szkoła była miejscem, gdzie oprócz zdobywania wiedzy będą rozwijali swoje zainteresowania i pasje, a nauczycielom  wytrwałości i satysfakcji z pracy

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bolesławcu

1 września zaproszeni goście, delegacje oraz mieszkańcy Bolesławca  zgromadzili się przed Pomnikiem Poległych Żołnierzy Pierwszej Samodzielnej Kompaniii Commando i Zmarłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej aby wspólnie uczcić pamięć poległych podczas II wojny światowej. W obchodach rocznicowych udział wziął Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wraz z mieszkańcami Gminy Zbąszynek, którzy aktywnie włączyli się w obchody poprzez udział w biegu „Piątym Cross Commando”. W ramach obchodów uczczono pamięć poległych i zmarłych komandosów oraz złożono wieńce pod pomnikiem. W dalszej części obchodów odbyła się defilada roczników byłych żołnierzy 62 ks, pokazy artystyczne, turniej strzelecki dla weteranów i klas mundurowych oraz pokaz filmu promocyjnego o działalności stowarzyszenia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bolesławcu

  • 15-08-2018

DNI ZBĄSZYNKA - NIEDZIELA

Ten dzień rozpoczął się od animacji dla dzieci pn. „Piracka przygoda”. Do Zbąszynka zawitali prawdziwi piraci, którzy przeprowadzili na placu wiele tematycznych i niezwykle widowiskowych zabaw. Dodatkowo każdy uczestnik na koniec mógł sobie pomalować buźkę, zrobić tatuaż lub otrzymać balonową szablę. Tradycyjnie, w tym dniu odbył się koncert pn. „Gmina Zbąszynek tańczy i śpiewa”. Tanecznie widownie powitał zespół taneczny Tęcza, a muzycznie Kapela Koźlarska z Dąbrówki Wlkp. W dalszej części przyszedł czas na solistów. Wystąpili: Kamila Suwiczak, Milena Jakubowska, Patrycja Spychała, Agnieszka Koza, Paweł Podpieniak i Aleksandra Koza. Na scenie nie zabrakło także pracowników Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury. Ekipa ZOK przygotowała utwór specjalnie na tą wyjątkową okazję.  
czytaj dalej

Jubileusz 15-lecia współpracy partnerów

12 sierpnia br. delegacja ze Zbąszynka z Zastępcą Burmistrza Janem Makarewiczem wzięła udział w obchodach Jubileuszu 15-lecia współpracy partnerskiej naszych partnerów Urzędu w Peitz i holenderskiej Gminy Bedum, które odbyły się w Peitz. Zastępca Burmistrza przekazał gratulacje z okazji obchodzonego Jubileuszu dla Dyrektor Urzędu w Peitz Elviry Holzner i Burmistrz Bedum Erici van Lente.
Gmina Zbąszynek współpracuje w oparciu o Umowę Partnerską z  holenderską Gminą Bedum oraz  z niemieckim  Urzędem w Peitz. Umowa partnerska z Gminą Bedum została podpisana w dniu 19 września 1992 roku. Porozumienie o partnerstwie z Urzędem w Peitz zostało podpisane 26 lutego 2000 roku. W 2006 roku pomiędzy partnerami podpisano umowę trójstronnego partnerstwa, mającą na celu rozszerzenie dotychczasowego partnerstwa i integracji obywateli.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Jubileusz 15-lecia współpracy partnerów

Wręczenie tytułu "Zasłużony dla Gminy Zbąszynek"

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek” przyznawany jest mieszkańcom miasta i gminy Zbąszynek za działalność gospodarczą, społeczną, kulturalną, sportową w tym także za twórczość artystyczną literacką, naukową oraz inne osiągnięcia wyróżniające miasto i gminę. Tytuł ten jest wyrazem wyróżnienia i uznania. W wyjątkowych okolicznościach tytuł przyznawany jest pośmiertnie. Zarządzeniem Burmistrza Zbąszynka nr 42/2018 z dnia 3 sierpnia 2018 roku tytuł „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek” został przyznany pośmiertnie Panu Zdzisławowi Nowakowi za szczególne zasługi na rzecz promocji Gminy Zbąszynek. Uroczyste wręczenie tytułu przez Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego odbyło się podczas „Dni Zbąszynka” w dniu 12 sierpnia br. Wyróżnienie z rąk Burmistrza odebrała rodzina Pana Zdzisława: Pani Alicja Łukaszewska i Pan Henryk Nowak.
„[…]Pan Zdzisław Nowak urodził się w 1947 r. w Zbąszynku. Zmarł nagle 7 lipca 2018 r. Od urodzenia mieszkał w Zbąszynku pod tym samym adresem. Całe swoje zawodowe życie związany był z Polskimi Kolejami Państwowymi. Od wielu lat pasjonował się też historią Zbąszynka i okolic. Kolekcjonował stare zdjęcia i przedmioty związane z naszym miastem i gminą. Po przejściu na emeryturę w 2007 roku cały wolny czas poświęcił swoim dotychczasowym pasjom. Z czasem doszły też nowe zajęcia, jak fotograficzne dokumentowanie bieżących wydarzeń z życia Gminy Zbąszynek, czy współpraca z lokalnymi gazetami ze Świebodzina i Wolsztyna. Był autorem wielu wspaniałych zdjęć, które następnie publikował. Posiadane zasoby starych pocztówek wykorzystał, m.in. jako współautor w wydanej w 2007 roku broszurze pt.: „Zbąszynek na starych pocztówkach”, a także w wydanej w 2017 roku broszurze pt.: „Zbąszynek na dawnej pocztówce i fotografii”, której był autorem. Był niewątpliwie lokalnym patriotą i pozytywnie zakręconym człowiekiem, który poprzez swoją aktywność chciał zarazić innych swoją pasją. Potwierdzeniem tego jest m.in. fragment „Słowa wstępnego” z broszury z 2017 roku, cyt.: „….Czytelnicy będą mogli dostrzec zmiany, jakie zaszły w krajobrazie Zbąszynka. Mam nadzieję, że poruszą one wyobraźnię mieszkańców i pomogą młodemu pokoleniu poznać historię dawnego Neu Bentschen i obecnego Zbąszynka.”
Pan Zdzisław Nowak zasmucił nas swoją nagłą śmiercią, dlatego tak ważnym jest aby właśnie teraz podziękować mu za wielką pracę jaką wykonał na rzecz uratowania od zapomnienia wielu historycznych pamiątek, jak również za fotograficzne udokumentowanie i zarchiwizowanie prawdopodobnie wszystkich gminnych wydarzeń na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Wysiłek i trud Pana Zdzisława Nowaka oraz praca jaką wykonał z niezwykłym poświęceniem  na  rzecz naszej lokalnej społeczności, wzbudza nasz ogromny szacunek.
Mając powyższe na uwadze, przyznanie Panu Zdzisławowi Nowakowi tytułu „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek”  jest w pełni  uzasadnione”.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: "Zasłużony dla Gminy Zbąszynek"

1 2 3 4 5 6 ... 35 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego