Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Przekazanie wozu strażackiego dla szkoły średniej

15 września 2021 roku odbyło się oficjalne przekazanie wozu strażackiego Mercedes Benz będącego w użytkowaniu OSP Kręcko. Przekazania dokonali Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski oraz Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej w Zbąszynku Leszek Parandyk. Samochód strażacki został przekazany dla Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich. Mamy nadzieję, że przekazany pojazd i sprzęt w znacznym stopniu podniesie jakość kształcenia klas strażackich.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Przekazanie wozu strażackiego Mercedes

Targi EKO-LAS

2-4 września w miejscowości Mostki w powiecie Świebodzińskim po raz kolejny tysiące profesjonalistów z branży leśnej spotkało się na największym wydarzeniu poświęconym tej branży w tej części Europy. Formuła targów, obejmująca demonstracje maszyn pracujących w prawdziwym terenie, przyciąga tłumy zwiedzających i czyni imprezę doskonałym miejscem do prezentacji oferty produktów i usług.
Na targach miał okazję zademonstrować się także Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu znajdujący się na terenie Gminy Zbąszynek.
Targi EKO-LAS to:
- prezentacje maszyn leśnych i urządzeń dla leśnictwa
- szeroka oferta usług dla leśnictwa i przemysłu drzewnego
- setki profesjonalistów z branży leśnictwa, obrotu i przetwórstwa drewna
- reprezentanci władz lokalnych oraz leśnictw, nadleśnictw oraz Dyrekcji Lasów Państwowych
- spotkania, debaty oraz dyskusje branżowe
- pokazy maszyn przy pracy na poligonie leśnym
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

13Galeria zdjęć: Targi EKO-LAS

55 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

27-29 sierpnia 2021 r. odbył się 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Głównym założeniem festiwalu była ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewania. Tradycyjny ludowy charakter śpiewu i muzykowania jest cenną częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którą trzeba szanować i promować wśród młodego pokolenia. Reprezentanci z Gminy Zbąszynek wzięli udział w kategorii „Mistrz i uczeń śpiewaczy”. Nasza gmina była godnie reprezentowana przez Huberta Wittke, Habibę Awad oraz ich „mistrza” Wojciecha Wittke z Dąbrówki Wielkopolskiej.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Polsko-Niemiecki Turniej Tenisa Stołowego Zbąszynek-Peitz 2021

W dniach 31 lipca i 1 sierpnia na hali sportowej w Zbąszynku odbył się Polsko-Niemiecki Turniej Tenisa Stołowego Zbąszynek-Peitz 2021.
Turniej rozpoczął Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski od powitania uczestników, w tym gości z zagranicy. Część oficjalną turnieju zwieńczyło wspólne zdjęcie wszystkich uczestników. 
Pierwszego dnia turnieju odbyły się rozgrywki indywidualne, w których udział wzięło 30 zawodników, 15 z Niemiec i 15 z Gminy Zbąszynek. Po całodziennych zmaganiach ok. godz. 18:00 oficjalnie zakończono rozgrywki indywidualne i wyłoniono zwycięzców. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia oraz dyplomy „za udział”, dodatkowo pierwsza trójka otrzymała puchary.
Klasyfikacja końcowa turnieju indywidualnego:
1. miejsce – Henryk Zduński
2. miejsce – Maciej Matuszewski
3. miejsce – Baumheier Toni      
 
Klasyfikacja kobiet turnieju indywidualnego:
1. miejsce – Kleinert, Jolie
2. miejsce – Kleinert, Joelle Ly
3. miejsce – Jadwiga Drzymała
Pierwszy dzień zakończył się wspólną kolacją oraz podsumowaniem z przebiegu zawodów.
 
1 sierpnia br. odbyły się rozgrywki deblowe w parach Polsko-Niemieckich, po kilkugodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy i puchary.
Klasyfikacja końcowa turnieju deblowego:
1. miejsce: Henryk Zduński, Quandt Thomas       
2. miejsce: Zdzisław Krakowian, Kleinert Kamdisch
3. miejsce: Władysław Buczny, Friedow Jörg       

Dziękujemy naszym partnerom z Niemiec za przybycie, za wspólną sportową rywalizację oraz za dobrą przyjacielską atmosferę,  wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników.
Celem organizowanych zawodów jest m.in. popularyzacja tenisa stołowego jako dyscypliny dla wszystkich i w każdym wieku. Najstarszy zawodnik turnieju miał 77 lat, a najmłodsza uczestniczka 8 lat. Zapraszamy i zachęcamy mieszkańców Gminy Zbąszynek do gry w tenisa stołowego. Turniej odbył się dzięki dofinansowaniu z Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr" oraz dzięki organizacji ze strony Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zbąszynku.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23Galeria zdjęć: Polsko-Niemiecki Turniej Tenisa Stołowego Zbąszynek-Peitz

Półkolonie letnie w Zbąszyniu

Zakończył się pierwszy turnus półkolonii letnich, w którym uczestniczyło 253 dzieci z gmin: Zbąszynek, Zbąszyń, Nowy Tomyśl i Opalenica.
Aktualnie na plaży miejskiej „Łazienki” trwa drugi turnus, w którym uczestniczy 180 dzieci.
Jest to kolejna półkolonia letnia w której Gmina Zbąszynek współpracuje z Gminą Zbąszyń. Półkolonia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci które korzystają z wielu atrakcji m.in.: z dmuchanych zamków, pływania łodzią oraz seansów w Kinie za Rogiem „Obra”.
Jednym z punktów programu jest zabawa w pianie przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zbąszyniu a na pożegnanie ognisko i pieczenie kiełbasek.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Półkolonia letnia w Zbąszyniu

78. Rocznica Krwawej Niedzieli

11 lipca minęło 78 lat od tzw. Krwawej Niedzieli podczas rzezi wołyńskiej. Była to kulminacja masowych zabójstw Polaków dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Wydarzenia te przeszły do historii jako Zbrodnia Wołyńska.
9 lipca Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski,  Sekretarz Gminy Jan Makarewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, przedstawiciele Świebodzińskiego Związku Kresowian – Koło Terenowe Kosieczyn, harcerze, seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” oraz mieszkańcy Zbąszynka oddali hołd ofiarom, składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem przy Placu Dworcowym w Zbąszynku, poświęconym pomordowanym mieszkańcom Kresów. Modlitwę za poległych odmówił Ksiądz Proboszcz Jerzy Kordiak.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: 78. Rocznica Krwawej Niedzieli

CENTRALNA EWIDENCJA EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW

1 lipca rozpoczął się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację. Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu, żeby to zrobić musisz posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny.

Więcej informacji w załącznikach.
czytaj dalej

Program „Dobry Start”

"Dobry Start" z ZUS
Od nowego roku szkolonego 300 zł w ramach programu "Dobry Start” będzie przyznawał
i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo
300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Wsparcie przysługuje na dzieci do 20. roku życia lub 24 lat, jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r., wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub przez serwisy internetowe niektórych banków. Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Samo świadczenie zostanie wypłacone wyłącznie na rachunek bankowy.
Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępnił specjalny kreator wniosków
o świadczenia z programu „Dobry Start”. Pomoże on uniknąć błędów przy staraniu się
o wsparcie. Pracownicy ZUS we wszystkich placówkach będą pomagali w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie „300 plus”. Dodatkowo
w wybranych placówkach Poczty Polskiej, KRUS, urzędach i instytucjach  będzie można uzyskać pomoc w elektronicznym złożeniu wniosku w ramach programu „Dobry Start”. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS.
 

Złote, Diamentowe i Żelazne Gody w Gminie Zbąszynek

30 czerwca br. w „Barze pod Semaforem” w Zbąszynku odbyło się wyjątkowe i bardzo uroczyste spotkanie jubileuszowe, podczas którego świętowaliśmy Żelazne Gody (65), Diamentowe Gody (60) oraz Złote Gody (50). Największym stażem w Gminie - 65 lat w małżeństwie mogą poszczycić się Państwo Stanisława i Antoni Kratowicz ze Zbąszynka, natomiast 60 lat świętują cztery pary: Państwo Barbara i Mieczysław Bartkowiak, Eugenia i Feliks Kocur, Pelagia i Czesław Halasz ze Zbąszynka oraz Państwo Anna i Józef Letcy z Rogozińca. Medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, które przyznawane są tylko raz w życiu z okazji 50-tej rocznicy ślubu odebrali Małżonkowie, którzy wyrazili wolę ich przyjęcia. Prezydent RP Andrzej Duda przyznał je 13 parom małżeńskim i już wcześniej złożył wszystkim Jubilatom życzenia w listach gratulacyjnych, które nadesłane zostały listownie do Jubilatów. Uroczystego odznaczenia w imieniu Prezydenta RP jak co roku dokonał Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, w asyście Kierownika USC Barbary Niemiec-Kromskiej i Przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Mazura. W tym roku Złote Gody obchodzą następujące pary: Państwo Władysława i Lech Cichoccy, Wiesława i Andrzej Janas, Zofia i Jan Tobys z Dąbrówki Wielkopolskiej; Państwo Krystyna i Mieczysław Maciejewscy z Kręcka; Państwo Maria i Andrzej Furman, Helena i Zbigniew Haniszewscy, Barbara i Tadeusz Hryniewicz, Barbara i Tadeusz Kuberscy, Dorota i Stanisław Szczesiak, Cyryla i Feliks Wajs, Irena i Jan Wodeccy, Stefania i Tadeusz Wołek ze Zbąszynka. Ta doniosła chwila została uwieńczona wspólną fotografią. Dokumenty pamiątkowe i kwiaty wręczono wszystkim Jubilatom. Drobne upominki przygotowaliśmy dla par o największym stażu małżeńskim. Jest nam niezmiernie miło, że tak piękny jubileusz mogliśmy świętować w tak licznym gronie małżonków. Po oficjalnej części uroczystości zaproszono gości na poczęstunek. Drodzy Jubilaci! Niech ten jubileusz i następne będą przykładem dla przyszłych pokoleń, że jednak można i warto budować trwałe wartości. Wszystkim Jubilatom z okazji Waszego święta serdecznie dziękujemy za obecność, uśmiech, wspomnienia i poczucie humoru. Z okazji tak zacnych rocznic na Wasze ręce składamy raz jeszcze serdeczne życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, pogody ducha i wielu radosnych chwil spędzonych razem, w gronie najbliższych.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: Gody

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Zakończył się rok szkolny 2020/2021. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski oraz Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz wręczyli stypendia dla najlepszych absolwentów i sportowców z klas 8.
Najwyższe wyniki w nauce osiągnęli następujący uczniowie:
- Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp. - Mikołaj Jagodziński,
- Szkoła Podstawowa im. Marcina Rożka w Kosieczynie - Filip Kleszcz,
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Zbąszynku - Anna Spychała,
- Szkoła Branżowa I-go stopnia CKZiU w Zbąszynku - Julia Sarbak.
Stypendia za osiągniecia sportowe otrzymały Oliwia Dzieciątkowska – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Zbąszynku oraz Zofia Kowalska - Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp. Dodatkowo uczennica Szkoły Podstawowej Pomnik Rodła w Dąbrówce Wlkp. Julia Jędrzy otrzymała nagrodę jako finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego.
Teraz czas na zasłużony odpoczynek, zwłaszcza od komputerów. Życzymy wszystkim udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, a we wrześniu miejmy nadzieję, że zobaczymy się w szkole.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

25Galeria zdjęć: Zakończenie roku szkolnego 2020-2021

1 2 3 4 5 6 ... 56 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego