Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Gmina Zbąszynek wśród 10 najlepszych gmin miejsko – wiejskich w Polsce

Gmina Zbąszynek jako jedyna w województwie lubuskim po raz kolejny znalazła się wśród  najlepszych gmin miejsko – wiejskich w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Organizatorami rankingu są: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego ”Teraz Polska”.Wyniki tegorocznej edycji rankingu, opracowanego przez zespół ekspertów pod przewodnictwem  prof. Eugeniusza Sobczaka, zostały zaprezentowane 14 listopada br., podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie RP. Nagrodę za 8 miejsce w kategorii gmin miejsko – wiejskich dla Gminy Zbąszynek odebrał Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.Szczegółowe informacje oraz wyniki rankingu zaprezentowano w załączonym dokumencie.Cieszymy się z osiągnięcia przez Gminę Zbąszynek tak wysokiego miejsca w rankingu. Jest to efekt konsekwentnej realizacji planów przez Burmistrza Zbąszynka i Radę Miejską w Zbąszynku. (zdj. Wydział Administracji i Nauk Społecznych)

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: Ranking Zrównoważonego Rozwoju

4Galeria zdjęć: Ranking Zrównoważonego Rozwoju

Załączniki

98. rocznica odzyskania Niepodległości

Obchody Dnia Niepodległości w Gminie Zbąszynek rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafialnym w Zbąszynku, odprawiona przez Księdza Dziekana Zdzisława Przybysza w intencji Ojczyzny. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe: PZW Gminne Koło w Zbąszynku, Polskiego Związku Działkowców, Ochotniczej Straży Pożarnej z Rogozińca, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego ze Zbąszynka, gminnych placówek oświatowych, delegacje jednostek organizacyjnych Gminy, władze Gminy oraz mieszkańcy.Po Mszy Św. nastąpił przemarsz ulicami Zbąszynka, prowadzony przez uczniów z Ogniska  Muzycznego działającego przy Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp., pod pomnik Chrystusa Króla. Przybyłych mieszkańców i gości powitał Komendant Związku Drużyn ZHP w Zbąszynku hm. Zbigniew Buśko. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, który w krótkim przemówieniu przywitał przybyłych gości, dziękując za obecność i wspólne uczczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego. Delegacje instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy oddały hołd i złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Chrystusa Króla. Zakończeniem oficjalnych obchodów była uroczysta salwa armatnia  na cześć naszej niepodległości. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27Galeria zdjęć: Narodowe Święto Niepodległości

Przedszkolaki świętują Niepodległość

Z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, 9 listopada br. na zaproszenie Niepublicznego Przedszkola Pod Muchomorkiem w Zbąszynku, Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz wziął udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, przygotowanego przez grupę „Jagódki”, prowadzoną przez Panią Monikę Perz. Wszystkie dzieci w galowych strojach wyglądały odświętnie i uroczyście. Przypięte kotyliony w barwach narodowych nadały temu spotkaniu wyjątkowy charakter.Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Małgorzata Chorobińska, która powitała wszystkie zebrane dzieci, gości oraz personel przedszkola. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy.Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci prezentowały wiersze oraz pieśni patriotyczne.Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz podziękował za zaproszenie na tak wyjątkową uroczystość i podkreślił jak ważne jest to, że dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Dzień Niepodległości

Gordon idzie do Polski

Spacerek - tak o liczącej około 1600 kilometrów trasie mówi Gordon Wilson, matematyk, nauczyciel, opiekun niepełnosprawnej młodzieży, instruktor pływania i żongler, a od początku września także niestrudzony piechur. Droga, którą postanowił pokonać wiedzie z Leeds w Wielkiej Brytanii do serca Wielkopolski, do centrum Poznania. To tu zamieszka ze swoją żoną Elą.
Za pośrednictwem międzynarodowej fundacji Lions Club Gordon prowadzi zbiórkę pieniędzy na pomoc humanitarną ofiarom kataklizmów na całym świecie. Założona kwota to 5 tysięcy funtów, w całości zostanie przeznaczona na cele statutowe fundacji.Po drodze Gordon czyni mnóstwo dobrych rzeczy, bo jak twierdzi dobro wraca. Pomaga grabić liście, wyprowadza psy na spacer, daje pokazy żonglerki dzieciom i rozsyła pozytywną energię. Zbąszynek odwiedził wraz ze swoim kuzynem Davidem, który dołączyć do niego, by przez trzy dni dotrzymać mu kroku.
Swoją misję Gordon Wilson nazwał „Marszem dla pokoju i człowieczeństwa”.
Zapraszamy na Blog Gordona, a zbiórkę można wesprzeć tutaj. (P. Rezmer).

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Gordon idzie do Polski

Zawodniczki SPS wyróżnione przez Burmistrza

8 listopada br. zawodniczki SPS w Zbąszynku, które zajęły I miejsce w Turnieju Nadziei Olimpijskich (rocznik 2002), rozegranym w Spale w dniach 16-18 października br. oraz trener Piotr Górawski,  zostali wyróżnieni  za wybitne osiągnięcia sportowe w przez Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego. W spotkaniu uczestniczyli również Kierownik OSiR Marcin Minta, Prezes SPS Zbąszynek Krzysztof Olejniczak oraz Dyrektor SP w Kosieczynie Sławomir Matysik.Zawodniczki SPS Zbąszynek, będące członkiniami reprezentacji województwa lubuskiego wzięły udział w Turnieju, którego celem jest przegląd uzdolnionej siatkarskiej młodzieży szesnastu województw, pod kątem szkolenia centralnego. Zawody obserwowane są przez trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski.W skład zespołu województwa Lubuskiego wchodzą: Dariusz Czarny, Kurant Martyna (Lubsko), Szczepuła Martyna (Sulechów), Kłysz Gabriela (Sulechów),  Borowczak Martyna (Zbąszynek), Reczyńska Anna (Żary), Bakalarczyk Alicja (Gubin), Woszak Sara (Gubin), Sobczak Julia (Nowa Sól), Grelak Natalia (Zbąszynek), Matysik Kornelia (Zbąszynek), Olszewska Maja (Szlichtyngowa) i Witek Jasik.Podczas Turnieju Martyna Borowczak, jako jedyna zawodniczka z województwa lubuskiego otrzymała  powołanie na zgrupowanie Minikadetek, które odbyło się w dniach 30.10 – 05.11 br. w Szczyrku. Po zgrupowaniu, w którym udział wzięły 24 zawodniczki, zostanie wyłoniona 14-osobowa kadra, która będzie przygotowywać się do Mistrzostw Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej (EEVZA).

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Wyróżnienia Burmistrza

Czas odmierza znowu nasz zegar

Niezmiernie miło jest nam poinformować o ukończonej właśnie renowacji mechanizmu zegara wieżowego na budynku Gimnazjum w Zbąszynku. Zegar przez pewien czas był nieczynny, ale udało się uratować i przywrócić sprawność naszego czasomierza dzięki uporowi i mistrzostwu lokalnego zegarmistrza p. Duszyńskiego.Historia zegara na budynku głównym gimnazjum jest bardzo ciekawa. Wyprodukowała go firma, której istnienie zaczyna się w roku 1824, kiedy to w Berlinie powstał mały zakład F. Leonhardta. W 1848 roku właścicielem stał się C. F. Rochlitz. Jednak przez wiele lat jeszcze firma znana była pod starą nazwą. II połowa XIX wieku to już czas, gdy na tabliczkach znamionowych widniał napis „C. F. Rochlitz”. Przez następne lata, aż do 1984 roku firma pozostawała w rękach potomków drugiego właściciela.Zakład C. F. Rochlitza produkował zegary wieżowe, uliczne, dworcowe, sygnałowe i kontrolujące. Ponadto, z zakładu wychodziły urządzenia grające i systemy ruchomych figur. Droższe egzemplarze od przełomu wieku zaopatrywane były w elektryczny naciąg automatyczny. Produkcja w szczytowym okresie działalności (około 1900 roku) wahała się w granicach około 140 sztuk, a liczba pracowników wynosiła około 20 osób.Producent prezentował się na wystawie przemysłowej w Berlinie w 1879 roku, a także na wystawach światowych w Amsterdamie (1883), Antwerpii (1885), Chicago (1893),Paryżu (1900) i Lyonie (1904). Na dwóch ostatnich produkty C. F. Rochlitz zostały odznaczone złotymi medalami.W czasie II wojny światowej firma była dostawcą broni dla niemieckiej armii. Fabryka jednak najbardziej znana była ze swoich małych zegarów wieżowych i fasadowych, do których stosowano mechanizmy wieżowe niskiej konstrukcji, najczęściej zaopatrzone wyłącznie w mechanizmy chodu i bicia oraz umieszczane w tanich drewnianych, nieoszklonych i praktycznych skrzyniach (chociaż nie zawsze). Niemieckie szkolnictwo zakupywało te czasomierze na wieże swoich szkół. Dlatego to w zachodniej Polsce często i dziś można je spotkać na poddaszach starych szkolnych gmachów.Dowodem jakości i popularności zegarów C. F. Rochlitz jest nagroda od króla pruskiego za wkład w niemiecką gospodarkę.Firma funkcjonuje do dziś, jednak nie produkuje już tradycyjnych mechanizmów. Oferta producenta opiera się na nowoczesnych elektronicznych zegarach wieżowych oraz szeregu innych usług.Zegary C. F. Rochlitz czasami trudno zidentyfikować ze względu na możliwy brak tabliczki znamionowej, ale nasz taką tabliczkę posiada. 

„II Powiatowy Hubertus"

„II Powiatowy Hubertus” w Gminie Zbąszynek odbył się 23 października pod patronatem Starosty Powiatu Świebodzińskiego Zbigniewa Szumskiego. Hubertus to szczególnie ważny dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników. Tego dnia w Kościele katolickim jest wspomnienie świętego Huberta, patrona myśliwych. Kalendarzowo Święto Myśliwych - Hubertus przypada  3 listopada.Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Zbąszynku, odprawionej przez Księdza Kanonika Jerzego Kordiaka,  z udziałem pocztów sztandarowych kilkunastu Kół Łowieckich, myśliwych, leśników i sympatyków. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali do parku za Domem Kultury, gdzie zaproszonych gości i zebranych mieszkańców powitali Starosta Powiatu Świebodzińskiego Zbigniew Szumski oraz Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski. Podczas tegorocznego Hubertusa uczestnicy mieli okazję m.in. przejechać się bryczką konną, obejrzeć pokaz sztuki wabienia jeleni, zapoznać się z działalnością Klubu Sokolników przy ZSL w Rogozińcu, uczestniczyć w koncercie zespołu muzyki myśliwskiej De Luxe. Okręgowa Rada Łowiecka w Zielonej Górze oraz Komisja Odznaczeń Łowieckich, na wniosek Koła Łowieckiego „Knieja Rogoziniec”,  przyznała odznaczenia „Za Zasługi dla Łowiectwa Zielonogórskiego” dla: Rafała Czepiżaka, Arkadiusza Gołka, Macieja Jaśkowskiego, Ryszarda Kaczmarka, Tadeusza Kucera i Rafała Ślozowskiego. Obchodom święta towarzyszyła wystawa fotograficzna o tematyce przyrodniczej,  wystawa łowiecka, degustacja dziczyzny i przysmaków myśliwskich, stoiska z galanterią myśliwską oraz rozstrzygnięcie konkursu  plastycznego „Zwierzęta naszych lasów”. Wśród nagrodzonych byli: Piotr Tobys (SP Dąbrówka Wlkp.), Wiktor Danysz (SP Zbąszynek), Oliwia Kubicka (SP Dąbrówka Wlkp.), Michał Krysia )SP Szczaniec), Oliwier Niemiec (SP Dąbrówka Wlkp.), Alicja Kalińska (SP Zbąszynek), Filip Klementowski (SP Kosieczyn), Aurelia Chłopowiec (SP Szczaniec). Chętni mogli wziąć udział w charytatywnej akcji krwiodawstwa.Organizatorem „II Powiatowego Hubertusa” była Okręgowa Rada Łowiecka Zarząd Okręgowy PZŁ Zielona Góra, Koło Łowieckie "Knieja" Rogoziniec,  Zbąszynecki Ośrodek Kultury, przy wsparciu Gminy Zbąszynek i Starostwa Powiatowego w Świebodzinie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie ZOK-u.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: II Powiatowy Hubertus

Nagrody Burmistrza

Tradycją stało się, że z okazji Dnia Edukacji Narodowej Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski przyznaje nagrody nauczycielom, pedagogom, pracownikom oświaty oraz osobom wyróżniającym się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Tegoroczne wręczenie nagród odbyło się 20 października w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku, z udziałem Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zbąszynku Jana Mazura, Kierownika Referatu Oświaty Barbary Stasik oraz zaproszonych gości. Nagrody Burmistrza przyznawane są za zaangażowanie w nowatorskie metody nauczania i wychowania, podnoszenie wysokiego poziomu dydaktyczno-wychowawczego szkoły,  rozwijanie talentów dzieci i młodzieży szkolnej i przedszkolnej,  promowanie szkoły  poza granicami kraju, zaangażowanie w pozyskiwanie środków zewnętrznych, realizowanie wspólnych zajęć sportowych z grupami  dziecięcymi.
czytaj dalej

Pomnik Św. Katarzyny Aleksandryjskiej

20 października br. na rondzie im. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Patronki Kolejarzy w Zbąszynku ustawiono pomnik Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Rzeźba została zaprojektowana i wykonana przez  rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego z Poznania, autorstwa którego rzeźby znajdują się w wielu miejscach Polski m.in. w Zbąszyniu i za granicą. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 25 listopada br. w Dniu Kolejarzy. Data ta jest ściśle związana  ze wspomnieniem liturgicznym Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Kościele Katolickim.Chętnych serdecznie zapraszamy na uroczystość odsłonięcia 25 listopada 2016 r.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Pomnik Św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Spotkanie z mieszkańcami

18 października br. w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbyło się cokwartalne spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zbąszynku Jana Mazura z mieszkańcami.Burmistrz rozpoczął spotkanie od omówienia bieżących ustaleń rządowych mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie samorządu lokalnego, m.in. zasady wypłaty środków z Programu 500+ i zwrotu  wypłat do budżetu Gminy, reformę oświatową i związane z nią zmiany w funkcjonowaniu naszych placówek oświatowych, wygaszanie gimnazjów, konieczność dostosowania sal lekcyjnych dla uczniów starszych klas, rejonizacja szkół, koszty utrzymania uczniów w poszczególnych Szkołach naszej Gminy, które są wysoce zróżnicowane od 6818zł (SP Zbąszynek) do 12025zł (SP Dąbrówka Wlkp.). W dalszej części Burmistrz Zbąszynka omówił inwestycje oraz wydarzenia odbywające się na terenie naszej Gminy w trzecim kwartale 2016 roku: remonty w szkołach w okresie wakacyjnym, przygotowanie niezbędnej dokumentacji do rozpoczęcia budowy ścieżki rowerowej Kosieczyn – Chlastawa – na odcinku tym powstanie pierwsza w naszej Gminie asfaltowa ścieżka rowerowa, prace związane z budową ronda przy drodze nr 302 ( zakończenie 28.11.2016), przebudowa ulicy Wojska Polskiego (do 31.10.2016), ulica Główna w Kosieczynie (planowane zakończenie prac to 31.10.2016, jednak ze względu na znaczący zakres prac może ono ulec zmianie), przycinka kasztanowców na ulicy Warszawskiej,  Dni Zbąszynka i Dożynki Gminne, akty wandalizmu w trakcie trwania imprez gminnych oraz ostatnie zniszczenia na Jeziorku Koźlarskim.
czytaj dalej
1 ... 58 59 60 61 62 ... 70 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego