Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

21 listopada przypada Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to szczególny dzień dla wszystkich pracowników służb społecznych, zarówno tych zatrudnionych w jednostkach samorządowych, jak i działających w podmiotach niepublicznych. Jednak przede wszystkim dzień ten jest okazją do wyrażenia wdzięczności za codzienny wysiłek i trud wkładany w pracę na rzecz osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. W tym wyjątkowym Dniu, podczas spotkania w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbąszynku,  życzenia wszystkim pracownikom złożyli:  Burmistrz  Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur oraz Krzysztof Krzywak. Zaproszeni goście w ciepłych słowach wyrazili uznanie dla pracy pracowników służb społecznych, życzyli wytrwałości i poczucia satysfakcji w codziennym niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, sukcesów w pracy zawodowej oraz spokoju i radości w życiu rodzinnym. Z okazji przypadającego święta  Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku nagrodził trzech pracowników za szczególne osiągnięcia w pracy oraz twórczy i indywidualny wkład w realizację powierzonych zadań. Wyróżnionym pracownikom nagrody wręczył Burmistrz Zbąszynka.
 
czytaj dalej

Szlachetna paczka

                                                      
Rozpoczęliśmy już 19 edycję Szlachetnej Paczki!
W tym roku także chcemy dotrzeć z pomocą do rodzin w potrzebie.
 
Wbrew pozorom, nie zajmujemy się robieniem paczek. Naszą misją jest służyć ludziom w ich rozwoju: rodzinom, wolontariuszom i darczyńcom.
 
Nie pomagamy biedzie roszczeniowej. Nie pomagamy tylko dlatego, że ktoś krzyczy.
 
Pomagamy mądrze. Mądra pomoc to taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Niewłaściwa prowadzi do tego, że ludziom się nie chce.
 
Zróbmy razem coś pięknego w Zbąszynku!

Dowiedz się dlaczego warto zostać wolontariuszem/liderem:

Dzięki Tobie zmienią się historie rodzin w potrzebie!
 
Zespół Szlachetnej Paczki

 
 

Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej z województwa lubuskiego już dostępny!

Z przyjemnością prezentujemy długo wyczekiwaną publikację Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze pn. LUBUSKA EKONOMIA SPOŁECZNA. Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej.
W publikacji zaprezentowano wybrane przedsiębiorstwa społeczne oraz podmioty ekonomii społecznej z województwa lubuskiego, które wytwarzają produkty i świadczą usługi w ramach działalności handlowej, usługowej i wytwórczej.
Katalog zawiera informacje, dotyczące danych adresowych oraz zakresu oferty wybranych przedsiębiorstw społecznych, działających w województwie lubuskim. Stanowi on doskonałe źródło informacji na temat podmiotów, którym można i którym warto zlecać zamówienia społecznie odpowiedzialne ale także zamówienia o charakterze komercyjnym.
Należy podkreślić, że za zaprezentowanymi przedsiębiorstwami, ich produktami i usługami kryją się niezwykli ludzie, którzy w oparciu o godne warunki pracy, w zindywidualizowany sposób, realizują aktywizację społeczną i zawodową osób o najsłabszej pozycji na rynku pracy.
Przedsiębiorczość społeczna to doskonałe narzędzie uzupełniające system wparcia samorządowego, a także wspierające spójność i równowagę społeczno-gospodarczą w regionie.
Warto nadmienić, że niniejsza publikacja została zrealizowana z zastosowaniem aspektów społecznych w zamówieniach publicznych, a w efekcie zlecona do wykonania zielonogórskiej spółdzielni socjalnej.
 
Niniejszy Katalog dostępny jest także w wersji PDF na pod linkiem: http://www.es.lubuskie.pl/pl/Aktualnosci/Branzowy-katalog-podmiotow-ekonomii-spolecznej-juz-dostepny
 
 
czytaj dalej

Świetlica edukacyjna w Ośrodku Pomocy Społecznej

Dnia 13 czerwca 2019 roku odbyło się ostatnie spotkanie w świetlicy „Uśmiech” działającej w ramach projektu, realizowanego przez OPS przy współpracy z Ikea Industry. Na ostatnich zajęciach dzieci i młodzież szkolna, malowały zużyte żarówki farbami w sprayu z których powstanie obraz recyklingowy. 
Dnia 18 czerwca podczas uroczystego wręczania nagród dla uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku, Pani Danuta Kłos – Kierownik OPS oraz Jacek Szymendera, Asystent Rodziny, koordynator świetlicy „Uśmiech”, wręczyli wolontariuszom drobne upominki za ich całoroczną pomoc w realizacji projektu.
Świetlica prowadzona była od października 2018r do czerwca 2019r. w Ośrodku Pomocy Społecznej. Spotkania odbywały się raz w tygodniu. Łącznie z usług świetlicy skorzystało  30 uczniów z gminy Zbąszynek. Projekt realizowany był przy wsparciu Ikea Industry, dzięki czemu zakupiono trzy interaktywne tablety edukacyjne oraz pomoce dydaktyczne dla uczniów.
czytaj dalej

Piknik integracyjny

Publikujemy notatkę i zdjęcia autorstwa naszego lokalnego reportera Jana Mikuły.
Zbąszynek. Sportowe konkurencje na pikniku integracyjnym nad Jeziorkiem Koźlarskim z okazji Tygodnia Rodziny.
Po raz kolejny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku zaprosił mieszkańców na Tydzień Rodziny w Gminie Zbąszynek. W ramach tych obchodów nad malowniczym Jeziorkiem Koźlarskim przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się w czwartek (24 maja) Piknik Integracyjny. W pikniku udział brały rodziny i dzieci, którym na co dzień pomaga asystent rodziny, a także członkowie Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na spotkanie przybył burmistrz Wiesław Czyczerski i przewodniczący rady miasta Jan Mazur, życząc wszystkim świetnej zabawy. Ponadto Jan Mazur włączył się czynnie w rywalizacje, jego przejście w długim, kolorowym rękawie wywołało duży aplauz.
O komentarz poprosiliśmy kierowniczkę OPS Zbąszynek. - W czasie pikniku aktywnie czas spędzić mogły zarówno dzieci, jak i dorośli podczas zabaw. W tego typu akcjach najważniejsza jest przede wszystkim integracja, dobra zabawa i uśmiechnięta twarz dziecka - zaznacza Danuta Kłos. - Udało się ufundować skromne nagrody w konkursach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia w naszej miejscowości. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy obchodzić Tydzień Rodziny w Gminie Zbąszynek w takiej atmosferze - podsumowała.
Po rozdaniu nagród uczestnicy zaproszeni zostali przez organizatorów na poczęstunek, by każdy mógł uzupełnić nadwątlone w zawodach sportowych siły.
 
czytaj dalej

Wycieczka do ZOO

W dniu 18 maja 2019 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku zorganizował wyjazd integracyjny do ZOO w Nowym Tomyślu dla dzieci objętych wsparciem asystenta rodziny. Podczas wycieczki uczestnicy mieli okazję oglądać z bliska zwierzęta z całego świata takie jak: ryś, lama, wielbłąd czy struś afrykański oraz wiele innych ciekawych gatunków. Niewątpliwie wielką atrakcją dla najmłodszych była możliwość pogłaskania osła oraz barana.
Dzieci miały okazję pospacerować alejkami Parku Miejskiego w Nowym Tomyślu. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, a na koniec był poczęstunek w pizzerii. Wyjazd został zorganizowany w ramach mini projektu OPS-u oraz wsparty ze środków GKRPA, za co podziękowania dla Pani Aliny Jagaciak z Urzędu Miejskiego w Zbąszynku. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był p. Jacek Szymendera, asystent rodziny z OPS Zbąszynek. Projekt uzyskał akceptację Kierownika OPS Danuty Kłos, a w połączeniu z piękną pogodą w tym dniu, okazał się wspaniałą atrakcją dla dzieci.
czytaj dalej

Superwizja w OPS

W dniu 11 kwietnia 2019 o godzinie 10:00 w „Gość w dom” w Chlastawie odbyła się superwizja grupowa dla osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przeprowadzona przez Fundację PCPS – Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach realizacji zadania z zakresu zdrowia publicznego wynikającego z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Superwizję prowadziła psycholog – psychoterapeuta Pani Anna Zachmann. W spotkaniu uczestniczyło 12 osób, przedstawicieli służb: Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku, Dzienny Dom „Senior – Wigor”, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sądu Rejonowego w Świebodzinie, Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie oraz Straży Miejskiej w Zbąszynku. Celem spotkania było usprawnienie komunikacji i współpracy wśród członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Zbąszynku oraz profesjonalizacja pracy z rodzinami dotkniętymi problemem przemocy. Podczas superwizji uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi pracy w ramach GZI, zarówno w aspekcie pracy w zespole specjalistów jak i w oparciu o studium przypadku. Druga część superwizji odbędzie się w dniu  05.09.2019, na którą z niecierpliwością będziemy oczekiwać.
czytaj dalej

Nieodpłatna pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie

                                                                                         
 

Owocne spotkanie w OPS Zbąszynek

W dniu 28.03.2019 r Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku gościł w swojej siedzibie Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Skwierzynie Panią Agnieszkę Czaczkowską wraz z pracownikami socjalnymi, w ramach wizyty studyjnej projektu pn. „Profesjonalnie i nowocześnie w OPS Skwierzyna”. Kierownik OPS Zbąszynek Danuta Kłos oraz pracownicy tutejszego Ośrodka serdecznie przywitali osiem przybyłych pań - gości z OPS Skwierzyna. Celem wizyty było omówienie modelu rozdzielenia pracy socjalnej od postępowań administracyjnych w OPS Zbąszynek, podzielenia się dobrymi praktykami w tym zakresie. Pracownice socjalne tutejszego Ośrodka ze szczegółami omówiły, czym zajmują się na co dzień  w ramach wyżej wymienionego modelu. W trakcie spotkania wywiązała się żywiołowa dyskusja w zakresie tematu rozdzielenia pracy socjalnej od postępowania administracyjnego dotyczącego przyznania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, omawiano wady i zalety tego podziału. Pracownice pomocy społecznej wymieniły się swoimi doświadczeniami i uwagami dotyczącymi podniesienia jakości usług świadczonych przez oba ośrodki pomocy społecznej, ich profesjonalizację, której celem jest efektywniejsza obsługa osób i rodzin korzystających ze wsparcia. Wspólnym obradom towarzyszył słodki poczęstunek. Spotkanie uznajemy za wyjątkowo owocne.
czytaj dalej
1 ... 4 5 6 7 8 ... 11 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego