Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Spotkanie z SPS Zbąszynek

12 października w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego z zawodniczkami Strefy Piłki Siatkowej (SPS) Zbąszynek (młodziczki i kadetki) działaczami, trenerami i sympatykami klubu. Spotkanie było okazją do podziękowania za cały sezon 2017/2018 i złożenia gratulacji za wiele wspaniałych wyników sportowych osiągniętych zarówno w siatkówce halowej, ale także w siatkówce plażowej. Złożyło się na to  m.in. udział w Mistrzostwach Polski w wielu kategoriach wiekowych, zwycięstwa w ogólnopolskich turniejach piłki siatkowej, medale Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej, powołania do kadr województwa lubuskiego i wiele innych sukcesów. To wszytko nie byłoby możliwe bez pracy Trenerów, ciężkiej pracy dziewczyn i zaangażowania działaczy. To olbrzymia promocja Gminy Zbąszynek na zewnątrz - za co Burmistrz Wiesław Czyczerski podziękował uczestnikom spotkania. Klubowi życzymy kolejnych sukcesów w rozpoczynającym się sezonie 2018/2019.

Śniadanie z burmistrzem w ramach obchodów Zbąszyneckiego Święta Seniora

 10 października 2018 roku w Dziennym  Domu  „Senior-Wigor” odbyło się spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego z przedstawicielami zbąszyneckich organizacji senioralnych wchodzącymi w skład Rady Seniorów Gminy Zbąszynek oraz sołtysami naszej gminy.  W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Świebodzińskiego – Alojzy Jokiel, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku – Jan Mazur, ksiądz dziekan Zdzisław Przybysz, Kierownik Dziennego Domu „Senior-Wigor” – Katarzyna Rucioch oraz Przewodniczący Zespołu Zarządzającego Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Zbąszynek – Krzysztof Krzywak. Spotkanie było okazją do przedyskutowania spraw nurtujących środowisko zbąszyneckich seniorów oraz przedstawienia włodarzom potrzeb i oczekiwań tej grupy naszych mieszkańców.   Podczas spotkania Burmistrz Zbąszynka podziękował wszystkim osobom działającym na rzecz osób starszych za ich zaangażowanie i oddanie w prowadzone działania  oraz omówił najważniejsze kwestie prowadzonej przez lokalny samorząd polityki senioralnej, przedstawił efekty zrealizowanych już działań oraz plany na przyszłość. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Śniadanie z burmistrzem w ramach obchodów Zbąszyneckiego Święta Seniora

Spotkanie z mieszkańcami

9 października br. odbyło się ostatnie w tej kadencji władz samorządowych spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego z mieszkańcami. W spotkaniu udział wzięli również Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku Jan Mazur, Przewodniczący Rady Powiatu Alojzy Jokiel i Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Edward Fedko. Spotkanie rozpoczął Burmistrz Zbąszynka od podsumowania najważniejszych inwestycji trzeciego kwartału: rozstrzygnięcie przetargu na modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków, wyłonienie wykonawcy na przebudowę ulicy Małej w Dąbrówce Wlkp. – etap I, zakończenie budowy ścieżki rowerowej na odcinku Kosieczyn – Chlastawa, problemy z wyłonieniem wykonawców na wykonanie kolejnych etapów ścieżek rowerowych na terenie Gminy, trwającej budowie hali sportowej, zmianach oświatowych i potrzebach związanych z uruchomieniem żłobka w Zbąszynku, co związane byłoby z budową nowego obiektu przez zainteresowane osoby.
W dalszej części spotkania Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur podsumował prace Rady w 4 letniej kadencji:  odbyły się 44 sesje  Rady Miejskiej na których  podjęto 407 uchwał (m.in. budżetowe, określające stawki podatków lokalnych, zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, dot. świadczeń zdrowotnych, dostosowania szkół do nowego ustroju oświatowego), miały miejsce 42 posiedzenia komisji stałych i Komisji Rewizyjnej, odbyło się  8 posiedzeń Komisji Regulaminowej i 41 posiedzeń Konwentu, wpłynęły do rozpatrzenia 93 skargi, przyznano 7 nowych tytułów „Honorowy Obywatel Gminy Zbąszynek”, odbyło się 18 spotkań z mieszkańcami. W trakcie posiedzeń Rady Miejskiej frekwencja zbliżona była do 95%.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu, który krótko omówił zadania jakimi zajmuje się powiat i radni powiatowi. Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego Edward Fedko omówił krótko zadania realizowane na terenie naszej Gminy we współpracy z samorządem województwa lubuskiego, dotyczące budowy dróg czy doposażenia jednostek straży pożarnej.
Na zakończenie pytania zadawali mieszkańcy, a dotyczyły one m.in.: podniesienia poziomu ulicy Wojska Polskiego po przebudowie i spływającej w związku z tym wody na posesje w trakcie silnych ulew, kanalizacji burzowej, utrzymania pasów zieleni znajdujących się obrębie dróg powiatowych, bieżącego utrzymania dróg powiatowych, miejsc parkingowych przy ulicy PCK w Zbąszynku oraz przy budynku poczty.
Wszyscy obecni na spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych podziękowali za minioną kadencję i zachęcili mieszkańców do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych 21 października br.
  • 10-10-2018

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

W środę, 10 października br. w Parku za Domem Kultury, Niepubliczne Przedszkole Pod Muchomorkiem obchodziło Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki do parku przeszli barwnym korowodem, który poprowadziła Dąbrowiecka Kapela Koźlarska. Nad bezpieczeństwem maluszków czuwał Strażnik Miejski. Wszystkich zgromadzonych powitały: Małgorzata Chorobińska (dyrektor pedagogiczny) oraz Anna Matysiak (zastępca dyrektora). Dzieci przekazały sobie symbolicznego „gorącego” ziemniaka i odśpiewały kilka piosenek.  Kolejnym punktem spotkania były wspólne tańce. Na wydarzenie przybyli także zaproszeni goście: Wiesław Czyczerski (Burmistrz Zbąszynka), Jan Mazur (Przewodniczący Rady Miejskiej), Tadeusz Wróbel (dyrektor przedszkola), Malwina Kubicka (dyrektor ZOK), Marcin Minta (kierownik OSIR), którzy wzięli udział w konkurencji – kto szybciej obierze ziemniaka. W ramach podziękowania dzieci przyznały gościom złote, ziemniaczane medale. Święto Pieczonego Ziemniaka zakończyło się zajadaniem ogniskowych przysmaków.  
czytaj dalej

Kolejny sukces Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp.

Z wielką radością informujemy, że na wniosek dyrektor ZOK Malwiny Kubickiej, prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowił uhonorować Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki WLKP. nagrodą okolicznościową w wysokości 15.000,00 zł.
INFORMACJA O NABORZE
Zachęcamy Rodziców by zapisać swoje pociechy do grupy dziecięcej RZPiT im. Tomasza Spychały. Ruszył nabór! Spotkanie organizacyjne odbędzie się 17.10 (środa) o godz. 17:00 w Dąbrówce Wlkp.

„Polsko - Niemiecki Turniej Tenisa Stołowego: Zbąszynek – Peitz 2018”

W dniach 6-7 października 2018 roku w Zbąszynku odbył się punkt kulminacyjny projektu pn. „Polsko - Niemiecki Turniej Tenisa Stołowego: Zbąszynek – Peitz 2018”, realizowany przez Gminę Zbąszynek. W zmaganiach sportowych udział wzięli zgłoszeni zawodnicy z Gminy Zbąszynek oraz partnerskiego miasta Peitz. W tym roku przy stołach zawodnicy walczyli w dwóch turniejach: singlowym i deblowym. Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonał  Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz, a wszystkim uczestnikom wykonano pamiątkową fotografię. Pierwszego dnia odbył się Turniej Singlowy, a rozgrywki podzielone były  na 2 fazy: grupową i pucharową. Rywalizacja była wyjątkowo wyrównana.  Po kilku godzinach zmagań ostatecznie zwycięstwo wywalczył reprezentant z Peitz Johannes Hirsch. II miejsce zajął Ives Robel, III – Andreas Peplowsky.  
Zwycięzcy otrzymali nagrody, puchary i dyplomy, a wszyscy uczestnicy projektu okolicznościowe upominki oraz zdjęcia.
7 października zawodnicy spotkali się przy stołach w Turnieju Deblowym, w którym połączeni byli w losowane pary polsko – niemieckie. Po kilkugodzinnej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco: I miejsce – Kamdish Ahmadi/Maciej Matuszewski, II miejsce – Andrzej Tomczyk / Zbigniew Chybin, III miejsce  - Hai Tran/Władysław Buczny. Niedzielne zmagania zakończyły się spotkaniem podsumowującym oba Turnieje.
Zawodnicy oprócz wspólnie spędzonego czasu przy stołach, mogli się także lepiej poznać podczas spotkania integracyjnego zorganizowanego po zakończeniu Turnieju. Partnerem technicznym projektu był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku.Gratulujemy sukcesów i serdecznie dziękujemy za udział!  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: „Polsko - Niemiecki Turniej Tenisa Stołowego: Zbąszynek – Peitz 2018”

Jubileusz Euroregionu "Sprewa - Nysa - Bóbr"

Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji, 21 września br. odbyła się konferencja podsumowująca dokonania jednej z najbardziej prężnie działających polsko-niemieckich organizacji, której członkiem jest również Gmina Zbąszynek.Uroczystości Jubileuszowe odbyły się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Gminę Zbąszynek reprezentował Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz.
Szefowie Euroregionu Czesław Fiedorowicz i Harald Altekrüger  w swoich wypowiedziach cofnęli się do roku 1993 przypominając początki współpracy transgranicznej, lecz mówili również o istniejących ciągle jeszcze barierach, które należy likwidować  po obu stronach granicy, jak również o tym ile jeszcze wciąż zadań i wyzwań stoi przed euroregionem.Jubileusz był wyśmienitą okazją do odznaczenia osób działających na rzecz współpracy polsko-niemieckiej. Wyrazy uznania otrzymała  również wieloletnia i prowadzona na wielu płaszczyznach współpraca partnerska j pomiędzy Zieloną Góra i Cottbus, Guben i Gubinem, gminami Schenkendöbern i Trzebiechów oraz Peitz i Zbąszynek. Współpracujące ze sobą gminy otrzymały pamiątkowe statuetki.
źródło: lubuskie.pl

Medale Pamiątkowe od 17WBZ w Międzyrzeczu

2 października br. w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z żołnierzami 17 Wielkopolskiej Byrgady Zmechanizowanej  (WBZ) z Międzyrzecza. Okazja była wyjątkowa, związana z nadaniem Medali Pamiątkowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Operacji Wojskowej Unii Europejskiej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie.17 WBZ reprezentowali żołnierze pod przywództwem Szefa Sztabu ppłk Wojciecha Luzaka. Medalami Pamiątkowymi wyróżnieni zostali: Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku Jan Mazur i Henryk Zdunek (Ikea Industry Zbąszynek).

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Medale Pamiątkowe od 17WBZ w Międzyrzeczu

"Złoty Dukat" dla RZPiT im. Tomasza Spychały

21 września br. w Lubuskim Teatrze odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Nagród „Złoty Dukat Lubuski”. Nagrody Kulturalne Marszałka Województwa Lubuskiego przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. "ZŁOTY DUKAT LUBUSKI” przyznawany jest za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu.
W 2018 r. wpłynęło: 30 wniosków do Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa Lubuskiego, 19 wniosków zgłoszono do nagród indywidualnych, natomiast 11 do nagrody zespołowej. Do nagrody za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu zgłoszono 11 wniosków, 8 wniosków do nagród indywidualnych, natomiast 3 wnioski do nagrody zespołowej. Kapituła Nagród wyłania spośród zgłoszonych kandydatów osoby i zespoły wyróżniające się osiągnięciami o najwyższej wartości kulturotwórczej i najistotniejszym znaczeniu dla społeczno – kulturalnego rozwoju regionu. Wyróżnienia wręczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Złoty Dukat Lubuski otrzymali: Rolland Ulrich Hellmann - fotograf, autor książek, działacz społeczno-kulturalny, Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa, Stowarzyszenie Gorzowska Orkiestra Dęta.Nagrody kulturalne otrzymali: Alfred Siatecki - dziennikarz  i publicysta, Anna Panek Kusz - łącząca działalność twórczą z prowadzeniem galerii sztuki, Jerzy Fedro - wykładowca na Wydziale Artystycznym UZ. Miło nam poinformować że wśród nagrodzonych znalazł się również Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp., obchodzący w tym roku 95-lecie swojej działalności, który został nominowany do nagrody na wniosek dyrektor ZOK Malwiny Kubickiej i Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego. Nagrodę z rąk Marszałek odebrał kierownik Zespołu Marek Spychała wraz z członkami. Gratulujemy! 
(źródło: lubuskie.pl)

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: "Złoty Dukat" dla RZPiT im. Tomasza Spychały

Wizyta w Bedum

W dniach 21-23 września br. delegacja z Gminy Zbąszynek, na czele z  Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim oraz Przewodniczącym  Rady Miejskiej Janem Mazurem,  wzięli udział w obchodach dorocznego święta „Mooi Bedum” w Holandii. W trakcie wizyty przedstawiciele władz samorządowych wręczyli Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Zbąszynek, który uchwałą Rady Miejskiej w Zbąszynku z dnia 30 sierpnia 2018 roku został przyznany Panu Jacobowi Van Dijk, który od 1992 roku aktywnie wspiera działania strony holenderskiej na wszystkich możliwych płaszczyznach współpracy pomiędzy gminami Bedum i Zbąszynek. Od ponad 25 lat współtworzy historię partnerstwa, utrzymując liczne, bezpośrednie kontakty z mieszkańcami Gminy Zbąszynek.
Delegacje z Gminy Zbąszynek oraz Urzędu Peitz (Niemcy) wzięli również udział w kiermaszu dań kulinarnych przygotowanych przez przedstawicieli różnych krajów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Wizyta w Bedum

1 ... 34 35 36 37 38 ... 70 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego