Kalendarium

Kalendarz imprez

PROJEKTY

 • 27-11-2019

POLSKO-NIEMIECKA BIESIADA ANDRZEJKOWA

W niedzielę, 24 listopada br. zrealizowaliśmy  projekt pn. „Polsko – Niemiecka Biesiada Andrzejkowa”. W projekcie wzięli udział mieszkańcy gminy Zbąszynek oraz artyści wraz z delegacją z Drewitz. Głównym celem projektu była promocja tradycji andrzejkowych miast partnerskich wraz z prezentacją strojów i piosenek z wybranych regionów. Uczestnicy projektu przygotowali piosenki, elementy stroju ludowego, regionalny taniec i wiersz . Komisja oceniająca nagradzała najlepsze wykonania.  Podczas biesiady zaprezentowały się artystycznie zespoły śpiewacze: Akademia i Tęcza ze Zbąszynka, Dąbrowszczanka z Dąbrówki Wlkp. , Wesoła Ferajna ze Zbąszynia, Osoria ze Szczańca, Wiwat z Podmokli Małych, Perły Sumsiodki z Siedlca, Duszniczanka z Duszników, Bojadlanie z Bojadeł oraz Gemitsche Chor z Drewitz .  Wśród zaproszonych gości obecni byli:  goście z Pietz w osobie: byłego burmistrza Drewitz (Heinz Schweitzer) wraz z delegacją oraz Edward Fedko (Radny Województwa Lubuskiego), kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzyna Rucioch, emerytowany dyrektor Domu Kultury Marian Dobak i inni zacni goście.
 
czytaj dalej
 • 16-04-2019

STREFA ZABAWY W ZOK

W poniedziałek, 15 kwietnia wraz z 10-cioma pracownikami firmy Ikea Industry Zbąszynek realizowaliśmy projekt pod nazwą „Strefa zabawy w ZOK”. W ramach zadania zakupiono tor sprawnościowy, dwa kosze na śmieci i trzy stojaki na rowery. Tuż po godzinie 10:00 nastąpiło powitanie wszystkich uczestników oraz szczegółowe omówienie zakresu prac. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Pierwsza grupa zabrała się za montaż stojaków i koszy, druga grupa pracowała przy torze przeszkód, trzecia grupa sadziła kwiaty i dbała o podniebienia osób pracujących. Pogoda dopisała. Praca przebiegła w miłej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy pracownikom IKEA Industry Zbąszynek.  Całkowity koszt projektu wyniósł: 13459.07 Kwota dofinansowania z firmy Ikea Industry Zbąszynek to 7 tysięcy złotych.
czytaj dalej
 • 19-11-2018

DĄBROWIECKI FOLKLOR - PODSUMOWANIE

DĄBROWIECKI FOLKLOR…
W okresie 01.10.2018 r. do 20.11.2018 r. Zbąszynecki Ośrodek Kultury realizował projekt pn. „Dąbrowiecki folklor  w gwarze, śpiewie i muzyce”. ZOK na zadanie otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska w kwocie 10 4000,00 zł brutto.
Zadanie rozpoczęło się od działań promocyjnych. Tuż po rozstrzygnięciu konkursu przez Narodowe Centrum Kultury, na stronie internetowej ZOK oraz na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się informacja o otrzymanym dofinansowaniu. Przygotowano notatkę prasową, która za pośrednictwem e-maila została wysłana do: TVP 3 Gorzów Wlkp., Radio Zachód, Zbąszyńska Telewizja Kablowa, Zbąszynecka Telewizja Internetowa, portali informacyjnych Zbąszyń Nasze Miasto, Świebodzin Nasze Miasto, Tygodnika Dzień za Dniem. Każde działalnie w ramach projektu było fotografowane i filmowane. Przygotowano także relacje w formie tekstu.
 
czytaj dalej
 • 14-11-2018

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

We wtorek, 16 listopada br. w  Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. (siedziba zespołu Dąbrowszczanka) odbyło się spotkanie z seniorami z Gminy Zbąszynek. W spotkaniu wzięli udział seniorzy z miejscowości: Rogoziniec, Zbąszynek, Chlastawa, Kosieczyn, Kręcko. Spotkanie otworzyła Ewa Kubicka, kierownik zespołu Dąbrowszczanka. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Dyrektor ZOK Malwina Kubicka, kierownik Dziennego Domu Senior-Wigor Katarzyna Rucioch. Podczas spotkania seniorzy udali się do Izby Pamięci (salka muzealna), w której to wolontariusze opowiadali historię dąbrowieckiego folkloru. Następnie, już w sali, Dąbrowszczanka zaprezentowała dąbrowieckie piosenki, których uczyli się seniorzy. Spotkanie upłynęło przy kawie i tradycyjnych dąbrowieckich wypiekach. Na spotkaniu pojawili się także członkowie Ludowego Ogniska Muzycznego z regionalną pogadanką
.
czytaj dalej
 • 16-10-2018

WARSZTATY – MALOWANIE NA DREWNIE

W poniedziałek, 01 października 2018 r. w budynku ZOK odbyły się warsztaty „Malowanie na drewnie”, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane drewno. Za pomocą specjalnych farb, dzieci malowały wybraną postać w dąbrowieckim stroju ludowym. Podczas malowania, należało zachować wszystkie charakterystyczne elementy stroju ludowego min. kopkę czy wianek. Do realizacji warsztatów niezbędne było zatrudnienie instruktora. Warsztaty prowadził Włodzimierz Kłos – artysta, lokalny twórca rękodzieła ludowego, specjalizujący się w malowanie motywów ludowych na drewnie.
Podczas warsztatów powstało ponad 20 prac, które znalazły swoje miejsce w Galerii Sztuki.
Warsztaty- Malowanie na drewnie odbyły się w ramach realizacji projektu pt. „ Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska.
czytaj dalej
 • 16-10-2018

WARSZTATY – TWORZENIE DĄBROWIECKIEGO WIANKA

W poniedziałek, 15 października 2018 r. w budynku ZOK odbyły się warsztaty „Malowanie z tworzenia dąbrowieckich wianków”, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Każdy z uczestników otrzymał sztuczne kwiaty, komplet drucików i specjalny stelaż na drewnianej podstawce. Prowadzący pokazał dzieciom gotowy wianek i omówił etapy jego tworzenia. Dzieci zabrały się do pracy.
Do realizacji warsztatów niezbędne było zatrudnienie instruktora. Warsztaty prowadził Piotr Mojżyszek. – etnolog, fotograf, podróżnik, autor warsztatów dla dzieci z rozmaitych dziedzin.
Podczas warsztatów powstało ponad 20 prac, które znalazły swoje miejsce w Galerii Sztuki.
Warsztaty- Malowanie na drewnie odbyły się w ramach realizacji projektu pt. „ Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska.
czytaj dalej
 • 16-10-2018

WYSTAWA O DĄBROWIECKIM FOLKLORZE

W dniach 15.10. – 18.11.2018 r. zapraszamy do naszej Galerii Sztuki. Tym razem wystawa poświęcona jest Dąbrowieckiemu Folklorowi. Na wystawie można podziwiać ponad 20 prac wykonanych na drewnie. Malunki przedstawiają osoby w dąbrowieckich strojach ludowych. Obrazki powstały podczas Warsztatów , które prowadził Włodzimierz Kłos w dniu 01.10.2018 r. Ważnym elementem wystawy jest również zbiór dąbrowieckich wianków. Warsztaty z tworzenia tego rękodzieła poprowadził Pan Piotr Mojżyszek (15.10.2018 r.)  Dodatkowo na ścianie znajdują się przepiękne fotografie, na których uwiecznione zostały wianki i kopki. W swoich zbiorach posiadamy także dwa manekiny ubrane w tradycyjne, dąbrowieckie stroje. Na wystawie nie brakuje także informacji, z czego słynie wieś Dąbrówka Wielkopolska.
Wystawa została zorganizowana w ramach realizacji projektu pt. „ Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska.
 
czytaj dalej
 • 02-10-2018

Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce

Rozpoczęliśmy działania w ramach projektu „Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”.
Zadanie polega na zorganizowaniu wraz z zespołem Śpiewaczym Dąbrowszczanka, przedsięwzięcia artystycznego, które rozpoczęło się 01 października 2018 r. a zakończy 18 listopada 2018 r. Zaplanowano zorganizowanie warsztatów dąbrowieckiego rękodzieła (dąbrowieckie wianki i malowanki ludowe na drewnie) z dziećmi z gminy Zbąszynek, efektem czego będzie wystawa w Galerii Sztuki.  Dla wszystkich chętnych seniorów z Gminy Zbąszynek organizowane jest spotkanie z dąbrowiecką piosenką, podczas którego seniorzy zwiedzą dąbrowiecką izbę pamięci i poznają historię dąbrowieckiego folkloru, a przy dąbrowieckich wypiekach nauczą się lokalnych piosenek. Punktem kulminacyjnym zadania będzie Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury z zaproszeniem zespołów śpiewaczych z naszego regionu. Zespoły będą prezentować swój rodzimy folklor, odbędzie się także quiz pt. "Co Ty wiesz o naszym - dąbrowieckim folklorze?".
 • 27-09-2018

Kultura – Interwencje 2018.EtnoPolska

Z przyjemnością informujemy, że nasz wniosek pt. "Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i mowie" został oceniony pozytywnie i będzie realizowany w okresie październik - listopad 2018 w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. „Kultura – Interwencje 2018.EtnoPolska”. Do programu złożono 648 wniosków, z czego wybrano 240 do realizacji. Kwota dofinansowania 10.400,00zł. Już niebawem poinformujemy was o działaniach w ramach projektu.
„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska”
 

PIPPI – PROJEKT

NOTATKA PRASOWA O PROJEKCIE:
 
Tytuł: Pippi nie siedzi prosto przy stole
Ruda dziewczynka z ogromną wyobraźnią i mnóstwem pomysłów przyjedzie do Dąbrówki Wielkopolskiej! Teatralny namiot stanie przy pałacu 1 sierpnia - to efekt umowy jaką w ramach projektu „Pippi Pończoszanka” podpisał ZOK. Dwudniowe wydarzenie to nie lada gratka dla miłośników Pippi , którą będzie można zobaczyć w spektaklu, który zakończy pobyt teatru w Gminie Zbąszynek.
czytaj dalej
1 2 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego