- 16-10-2018
WARSZTATY – TWORZENIE DĄBROWIECKIEGO WIANKA
W poniedziałek, 15 października 2018 r. w budynku ZOK odbyły się warsztaty „Malowanie z tworzenia dąbrowieckich wianków”, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Każdy z uczestników otrzymał sztuczne kwiaty, komplet drucików i specjalny stelaż na drewnianej podstawce. Prowadzący pokazał dzieciom gotowy wianek i omówił etapy jego tworzenia. Dzieci zabrały się do pracy.
Do realizacji warsztatów niezbędne było zatrudnienie instruktora. Warsztaty prowadził Piotr Mojżyszek. – etnolog, fotograf, podróżnik, autor warsztatów dla dzieci z rozmaitych dziedzin.
Podczas warsztatów powstało ponad 20 prac, które znalazły swoje miejsce w Galerii Sztuki.
Warsztaty- Malowanie na drewnie odbyły się w ramach realizacji projektu pt. „ Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska.
- 16-10-2018
WYSTAWA O DĄBROWIECKIM FOLKLORZE
W dniach 15.10. – 18.11.2018 r. zapraszamy do naszej Galerii Sztuki. Tym razem wystawa poświęcona jest Dąbrowieckiemu Folklorowi. Na wystawie można podziwiać ponad 20 prac wykonanych na drewnie. Malunki przedstawiają osoby w dąbrowieckich strojach ludowych. Obrazki powstały podczas Warsztatów , które prowadził Włodzimierz Kłos w dniu 01.10.2018 r. Ważnym elementem wystawy jest również zbiór dąbrowieckich wianków. Warsztaty z tworzenia tego rękodzieła poprowadził Pan Piotr Mojżyszek (15.10.2018 r.) Dodatkowo na ścianie znajdują się przepiękne fotografie, na których uwiecznione zostały wianki i kopki. W swoich zbiorach posiadamy także dwa manekiny ubrane w tradycyjne, dąbrowieckie stroje. Na wystawie nie brakuje także informacji, z czego słynie wieś Dąbrówka Wielkopolska.
Wystawa została zorganizowana w ramach realizacji projektu pt. „ Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. Etnopolska.
- 02-10-2018
Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce
Rozpoczęliśmy działania w ramach projektu „Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i muzyce”.
Zadanie polega na zorganizowaniu wraz z zespołem Śpiewaczym Dąbrowszczanka, przedsięwzięcia artystycznego, które rozpoczęło się 01 października 2018 r. a zakończy 18 listopada 2018 r. Zaplanowano zorganizowanie warsztatów dąbrowieckiego rękodzieła (dąbrowieckie wianki i malowanki ludowe na drewnie) z dziećmi z gminy Zbąszynek, efektem czego będzie wystawa w Galerii Sztuki. Dla wszystkich chętnych seniorów z Gminy Zbąszynek organizowane jest spotkanie z dąbrowiecką piosenką, podczas którego seniorzy zwiedzą dąbrowiecką izbę pamięci i poznają historię dąbrowieckiego folkloru, a przy dąbrowieckich wypiekach nauczą się lokalnych piosenek. Punktem kulminacyjnym zadania będzie Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury z zaproszeniem zespołów śpiewaczych z naszego regionu. Zespoły będą prezentować swój rodzimy folklor, odbędzie się także quiz pt. "Co Ty wiesz o naszym - dąbrowieckim folklorze?".
- 27-09-2018
Kultura – Interwencje 2018.EtnoPolska
Z przyjemnością informujemy, że nasz wniosek pt. "Dąbrowiecki folklor w gwarze, śpiewie i mowie" został oceniony pozytywnie i będzie realizowany w okresie październik - listopad 2018 w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pn. „Kultura – Interwencje 2018.EtnoPolska”. Do programu złożono 648 wniosków, z czego wybrano 240 do realizacji. Kwota dofinansowania 10.400,00zł. Już niebawem poinformujemy was o działaniach w ramach projektu.
„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska”
„Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska”
- 09-05-2017
- drukuj
PIPPI – PROJEKT
NOTATKA PRASOWA O PROJEKCIE:
Tytuł: Pippi nie siedzi prosto przy stole
Ruda dziewczynka z ogromną wyobraźnią i mnóstwem pomysłów przyjedzie do Dąbrówki Wielkopolskiej! Teatralny namiot stanie przy pałacu 1 sierpnia - to efekt umowy jaką w ramach projektu „Pippi Pończoszanka” podpisał ZOK. Dwudniowe wydarzenie to nie lada gratka dla miłośników Pippi , którą będzie można zobaczyć w spektaklu, który zakończy pobyt teatru w Gminie Zbąszynek.
- 28-07-2016
KULTURA BEZ BARIER
KULTURA BEZ BARIER. MIĘDZYNARODOWA TWÓRCZOŚĆ MIESZKAŃCÓW ZBĄSZYNKA I PEITZ.
OKRES REALIZACJI: 01.08.2016 r. – 31.12.2016r.
PUNKT KULMINACYJNY: 14 – 15 sierpnia 2016r.
PROGRAM: BB-PL INTERREG V 2014 – 2020
GŁÓWNY CEL: Celem projektu jest promocja miast partnerskich poprzez bogatą kulturę oraz rozwój współpracy między gminami partnerskimi Zbąszynkiem i Peitz w zakresie twórczości artystycznej.