Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

ORTOPEDA W ZBĄSZYNKU

Na prośbę Burmistrza Zbąszynka Nowy Szpital otworzył w Świebodzinie poradnię ortopedyczną, także dla mieszkańców Gminy Zbąszynek. Rejestracja od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-18:00 pod nr telefonu 41 240 00 00. Przyjmują: dr Gabor Stępień oraz dr Bolesław Karpina. Od LUTEGO br. (nie ma jeszcze ustalonej dokładnej daty) raz w tygodniu lekarz ortopeda przyjmować będzie pacjentów w Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1. O terminie przyjęć w Zbąszynku powiadomimy po uzyskaniu informacji ze szpitala. Do lekarza ortopedy obowiązuje skierowanie od lekarza POZ.

4 lutego 2022 r.

Pacjentki w wieku 25-59 lat

20-26 stycznia - Tydzień walki z rakiem szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Według najnowszych danych wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczy 2,3 tys. Polek. W przypadku raka szyjki macicy obserwujemy wprawdzie spadek zachorowalności i umieralności w ostatnich latach, ale niestety statystyki w zakresie przeżyć ciągle bardzo słabo wyglądają na tle innych krajów Europejskich.
Wykonaj CYTOLOGIĘ oraz BADANIE GENETYCZNE 14 NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄYCH GENOTYPÓW ONKOGENNYCH. Przypomnij o badaniu wszystkim bliskim Ci kobietom!
Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo
Rak szyjki macicy rozwija się powoli, nawet przez kilkanaście lat, nie dając przy tym żadnych subiektywnych objawów. Dolegliwości, które wskazują, że dzieje się coś niepokojącego, pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. A im później rozpocznie się leczenie, tym gorsze są rokowania. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy pozwala pokonać chorobę w 100%. Do tego potrzebne są jednak regularnie wykonywane badania przesiewowe.
 
Objawy raka szyjki macicy:
  • nietypowe krwawienia,
  • dłuższe i bardziej obfite miesiączki,
  • obfite upławy, często o nieprzyjemnym zapachu,
  • ból podczas stosunku,
  • ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • trudności z wypróżnianiem.
Czynniki predysponujące rozwój raka szyjki macicy:
  • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego (przed 16 r.ż.),
  • zakażenie wirusem HPV,
  • palenie tytoniu,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • liczne porody drogami natury,
  • leczenie radiologiczne,
  • dysplazja szyjki macicy,
  • przebyty rak szyjki macicy.
Badania przesiewowe ratują życie
Zakażenie przenosi się drogą płciową i jest bardzo powszechne. Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo i mija samoistnie (na wirusa HPV nie ma leku). Niestety nie u wszystkich. U części zakażonych wirus wywołuje dysplazję, która jest stanem przedrakowym. Nieleczona, może zmienić się w groźny nowotwór złośliwy. Testy na obecność HPV pozwalają zapobiec najgorszemu. Aby wykryć wirusa i określić jego typ, pobiera się wymaz z pochwy, podczas wizyty ginekologicznej. Najbardziej onkogenne szczepy HPV to 16 i 18.
Wykonanie testu na HPV przebiega podobnie jak badanie cytologiczne. I to właśnie CYTOLOGIA jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w wykrywaniu raka szyjki macicy. Cytologia pozwala wychwycić komórki przedrakowe, a więc chorobę w stanie przedinwazyjnym. Poza tym wyniki cytologii informują o innych, nienowotworowych nieprawidłowościach. Pobranie wymazu jest proste i nieinwazyjne. Trwa dosłownie chwilę i nie wywołuje bólu. Cytologię należy powtarzać co trzy lata, a dla większego bezpieczeństwa nawet częściej, co roku.
Oprócz badania cytologicznego warto także co jakiś czas umówić się na USG GINEKOLOGICZNE. Stosowane dziś ultrasonografy to urządzenia zaawansowane technologicznie i wyjątkowo czułe. Obraz USG uwidacznia nawet najmniejsze polipy i zmiany endometrium, pojawiające się w przebiegu choroby nowotworowej. Pomocna może okazać się również KOLPOSKOPIA, jednak najważniejszym badaniem warunkującym rozpoznanie raka szyjki macicy jest HISTEROSKOPIA.
Badanie histeroskopem umożliwia szczegółową ocenę jamy macicy, a w razie konieczności pobranie biopsji i oddanie pobranego wycinka tkanki do badania histopatologicznego. 
Wiemy, jak ważne są badania przesiewowe. Dlatego zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej cytologii. Z nieodpłatnej cytologii raz na trzy lata mogą korzystać wszystkie pacjentki w wieku 25-59 l. Najbliższa Poradnia Gnekologiczna - Przychodnia w Zbąszynku ul. Długa 1: Rejestracja - Nowy Szpital: 797324487,  lub CM TOPMED: 68 347 95 12.
ZAPRASZAMY.
czytaj dalej

Opieka specjalistyczna już na Długiej 1

Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna CM TOPMED w Zbąszynku już w Przychodni Lekarskiej przy ul. Długiej 1/ dawne pomieszczenia OPS/. Kontakt telefoniczy na nr tak jak dotychczas 68 347 95 12. Trwają jeszcze prace organizacyjno-porządkowe, dlatego Właściciele firmy proszą o wyrozumiałość. Czynione sa starania, aby pacjenci swoje świadczenia medyczne otrzymali w jak najlepszych warunkach lokalowych. Przy okazji prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych - DDM: Dystans, Dezynfekcja, Maseczka. 
Wszelkie informacje dot. świadczeń specjalistów można uzyskać pod tel. 68 347 95 12.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: AOS Długa

Ankiety do szczepienia

Zamieszczamy aktualne kwestionariusze wstępnego wywiadu przed szczepieniem przeciw COVID-19. Kwestionariusz wypełniamy przed każdym szczepieniem. Kwestionariusze znajdują sią w każdym punkcie szczepień.

Załączniki

Poziom szczepień

Zaszczepionych I dawka jest ponad 65,6% uprawnionych mieszkańców naszej Gminy. 
Stan na dzień 30 grudnia 2021.
grupy wiekowe
1 dawka
liczba upraw.
 2/3
 
1
2
3
4
1
12-19.
304
819
37,1%
2
20-39
1250
2260
55,3%
3
40-59
1483
2112
70,2%
4
60-69
939
1132
83,0%
5
70+
743
870
85,4%
   
4719
7193
65,6%
   
1 dawka
Liczba mieszk.
2/3.
 
4719
8273
57,0%
2 dawka uprawnieni Zaszczepieni
4543 7193 63,2%
2 dawka liczba mieszk. Zaszczepieni
4543 8273 54,9%
 

Podziękowanie

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, 
a zadowolenie największym bogactwem.
                                       Desmond Tutu
Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski w obecności Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zbąszynku oraz Koordynatora ds. Zdrowia Krzysztofa Krzywaka, spotkał się 15 grudnia br. z przedstawicielami MC Zdrovita lek. Alina Kościańską, lek. Dariuszem Czarneckim oraz Andrzejem Galasem. Burmistrz podziękował MEDYCZNEMU CENTRUM „ZDROVITA” z siedzibą w Nowym Tomyślu za 18 letnią działalność medyczną, troskę i zaangażowanie w niesienie pomocy Pacjentom w sektorze Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej na terenie Gminy Zbąszynek. Życzył zdrowia i pomyślności dla wszystkich pracowników Spółki oraz dalszego rozwoju działalności medycznej.
Pan Dariusz Czarnecki podzielił się swoją refleksją związaną z działanością na terenie Gminy Zbąszynek, stwierdził -  nie spotkałem nikogo, i myślę, że nasza firma także nie, kto byłby tak bezinteresownie życzliwy i zaangażowany w opiekę medyczną na swoim terenie. Panie Burmistrzu dziękuję i chylę czoło.
 
MC Zdrovita prowadziło w ramach AOS 14 poradnii specjalistycznych w tym:chirurgii ogólnej, dermatologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej, laryngologicznej, neurologicznej, psychiatrycznej, psychologicznej, reumatologicznej, urologicznej, ginekologicznej, ortopedycznej, onkologicznej i pulmonologicznej. W ostatnim roku działalności tych poradni było 10.

Szczepienia przeciw Covid-19

84% Seniorów w wieku 70+ w Zbąszynku jest już zaszczepionych. Obecnie szczepią się trzecią, przypominającą dawką przeciw COVID-19. Pragną spokojnie i zdrowo spędzić Święta Bożego Narodzenia, spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.
Przypominamy, że trzecią dawką przypominającą szczepić się można po upływie 6 miesięcy od drugiego szczepienia lub pierwszego w przypadku szczepionki Johnson&Johnson. Najskuteczniej można się zarejestrować poprzez bezpłatną infolinię 989 i stronę internetową www.pacjent.gov.pl .
W Gminie Zbąszynek zaszczepiło się dotychczas 4 535  osób. Niezaszczepionych jest natomiast 2 659 osób.
Na pewno wszyscy wiedzą, ale dla przypomnienia, w Zbąszynku szczepionką Johnson&Johnson można zaszczepić się codziennie oprócz czwartku w godz. 14:00-16:00. Nawet nie trzeba się rejestrować, pokój nr 22 Przychodnia ul. Długa 1.
Natomiast w przypadku wyboru szczepionki Pfizer należy wcześniej zarejestrować się.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Od 23 listopada obowiązuja nowe zasady szczepień na grypę.
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.
Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe – to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin.
 
Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.
W Zbąszynku tylko CM TOPMED Przychodnia ul. Długa 1 pokój 22.
Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), która następnie dostarczy do nich dawki. W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.
Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom.

Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna

W Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 trwa remont pomieszczeń. Po jego zakończeniu wszystkie poradnie specjalistyczne z obiektu przy ul. Kosieczyńskiej  zostaną przeniesione do nowo wyremontowanych gabinetów. Remont potrwa do 15 grudnia br. W  wyremontowanych gabinetach przyjmować będą lekarze specjaliści: laryngolog, chirurg, ginekolog, urolog, pulmonolog, neurolog i endokrynolog. CM TOPMED czyni starania w kierunku otwarcia kolejnych gabinetów specjalistycznych. Zależeć to jednak będzie od LOW NFZ w Zielonej Górze.
 
 
1 ... 6 7 8 9 10 ... 18 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego