Kalendarium

Kalendarz imprez

Projekty

PIPPI – PROJEKT

NOTATKA PRASOWA O PROJEKCIE:
 
Tytuł: Pippi nie siedzi prosto przy stole
Ruda dziewczynka z ogromną wyobraźnią i mnóstwem pomysłów przyjedzie do Dąbrówki Wielkopolskiej! Teatralny namiot stanie przy pałacu 1 sierpnia - to efekt umowy jaką w ramach projektu „Pippi Pończoszanka” podpisał ZOK. Dwudniowe wydarzenie to nie lada gratka dla miłośników Pippi , którą będzie można zobaczyć w spektaklu, który zakończy pobyt teatru w Gminie Zbąszynek.
- Byliśmy już na dwóch spotkaniach warsztatowych związanych z projektem – mówi Malwina Kubicka, dyrektor ZOK. – Mogę powiedzieć tyle, że na początku sierpnia będziemy mogli uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu. Cieszę się, że udało się dopiąć wszelkie formalności związane z przyjazdem namiotu i teatru.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Teatr Pinokio w Łodzi, we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury z całej Polski realizują projekt w ramach programu „Lato w teatrze”. Oprócz Dąbrówki Wielkopolskiej, namiot pojedzie do Świebodzina oraz do Łośna, które jest lokalnym liderem projektu w naszym województwie.
- To budujące, że ludzie chcą angażować się w projekty teatralne – chórem mówią Karolina i Emilian z Łośna. – Świetnie, że Gmina Zbąszynek chciała przyjąć namiot z przedstawieniem do siebie.
Projekt zakłada animacje dla 60. dzieci poprowadzone przez profesjonalnych animatorów teatralnych z Łodzi i z Warszawy. Zajęcia odbędą się 1  sierpnia (wtorek)  w Dąbrówce Wielkopolskiej (w salach szkolnych i Centrum Kultury i Folkloru) w godzinach popołudniowych. Tego samego dnia dzieci barwnym korowodem przejdą do parku, gdzie odbędzie się niezwykły koncert na mobilnej scenie.  Już teraz można zapisywać swoje pociechy z całej gminy poprzez kontakt z ZOK. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Deklaracje można pobrać ze strony www.zok.zbaszynek.pl w zakładce PIPPI – PROJEKT.
Natomiast 2 sierpnia przy pałacu odbędzie się darmowy spektakl pt. „Pippi Pończoszanka”. Widowisko odbędzie się w ogromnym namiocie cyrkowym, który pomogą przygotować niezastąpieni strażacy z OSP Dąbrówka Wlkp. Wydarzenie przeznaczone jest dla widzów w każdym wieku. ZOK przygotuje pulę zaproszeń, które będą do odbioru w Domu Kultury w Zbąszynku oraz u sołtysów. Ilość miejsc ograniczona.
 
Na warsztaty dla edukatorów w Łośnie 25 kwietnia pojechali przedstawiciele ZOK, Grupy nieformalnej Wiesoło oraz lokalni animatorzy. Wszyscy wzięli udział w zajęciach dotyczących projektu.
- To nowe doświadczenie dla mnie - mówi Alina Piątyszek-Pych, która wraz z grupą pojechała do Łośna. – Wcześniej nigdy nie uczestniczyłam w tego typu ćwiczeniach teatralnych. Było bardzo miło i wesoło. Nie mogę doczekać się tego, co pokażą aktorzy w sierpniu.
Wydarzenie nie mogło by się odbyć bez wsparcia Gminy Zbąszynek. Burmistrz podjął decyzję o dofinansowaniu noclegu dla aktorów. Był to warunek konieczny, aby teatr przyjechał właśnie do nas.
Na poważnie: Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.
Dziecko jest silne. Dziecko jest wrażliwe. Widzi świat takim, jaki jest naprawdę i ocenia go według najprostszych kryteriów. Dziecko ma piękną i nieposkromioną wyobraźnię. Dlatego zawsze da sobie radę. Nie znaczy to jednak, że wszystko chce robić samo, że nie potrzebuje dorosłych. - Konrad Dworakowski, reżyser

KULTURA BEZ BARIER

KULTURA BEZ BARIER. MIĘDZYNARODOWA TWÓRCZOŚĆ MIESZKAŃCÓW ZBĄSZYNKA I PEITZ.
OKRES REALIZACJI: 01.08.2016 r. – 31.12.2016r.
PUNKT KULMINACYJNY:  14 – 15 sierpnia 2016r.
PROGRAM: BB-PL INTERREG V 2014 – 2020
GŁÓWNY CEL: Celem projektu jest promocja miast partnerskich poprzez bogatą kulturę oraz rozwój współpracy między gminami partnerskimi Zbąszynkiem i Peitz w zakresie twórczości artystycznej.
 
KILKA SŁÓW O PROJEKCIE:
Zbąszynecki Ośrodek Kultury zrealizował projekt pn. „Kultura bez barier. Międzynarodowa Twórczość mieszkańców Zbąszynka i Peitz.”. W projekcie wzięło udział 20 osób (partner niemiecki) i 20 osób (partner polski – wnioskodawca).  Punkt kulminacyjny odbył się w dniach 14-15 sierpnia 2016r.
 
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Gmina Zbąszynek 26 lutego 2000r. podpisała Akt Partnerstwa z Urzędem Administracji Peitz. Podczas wielu lat  współpracy partnerstwo przechodziło niejednokrotną przemianę. Gminy współpracowały na płaszczyźnie sportowej i gospodarczej. Rozpoczęła się także współpraca na płaszczyźnie kulturalnej.   Chęć rozwoju oraz utrwalenie dalszej współpracy w sferze kulturalnej , która ograniczy bariery mentalne, językowe, nieznajomość kultury i zwyczajów naszych sąsiadów skłoniła nas do realizacji tego projektu.
 
PRZEBIEG PROJEKTU:
Realizacja projektu rozpoczęła się od kolacji powitalnej, która odbyła się 13.08.2016r. w sobotę. Podczas kolacji omówiony został punkt kulminacyjny.
PUNKT KULMINACYJNY:
  1. SPOTKANIE GRUPY ROBOCZEJ – na spotkaniu została omówiona dotychczasowa współpraca  między miastami łącząca w sobie nowe elementy związane z kulturą i sztuką. Zostały także podjętę wspólne działania na rzecz realizacji kolejnych projektów w miesiącu wrześniu i  w  roku 2017.
 
  1. JEZIORKO KOŹLARSKIE – wycieczka krajoznawcza
 
  1. DWUDNIOWE KONCERTY I WYSTĘPY ARTYSTYCZNE
Podczas projektu na scenie zaprezentowało się wiele grup
Polska – zespół śpiewaczy Dąbrowszczanka, zespół taneczny Tęcza, Triola Band, Studio Piosenki ZOK, Danuta Kłos. Grupa śpiewajaca ZOK.
Partner niemiecki: zespół Gemischte Chor, Pepe S.,
Lisa Rudolph – taniec, bracia: Martin i Bastian Bonnema – wokalnie, instrumentalnie. Fiona Have – wokalnie
 
  1. POLSKO – NIEMIECKA BIESIADA TANECZNA. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna na której przygrywał Przemysław Zalewski. Tuż przed rozpoczęciem biesiady tanecznej prezentowała się młodzież z Peitz. bracia: Martin i Bastian Bonnema – wokalnie, instrumentalnie. Fiona Have – wokalnie
  2. W trakcie punktu kulminacyjnego odbyły się dwudniowe WARSZTATY PLECIONKARSKIE podczas których powstało  międzynarodowe rękodzieło. W każdym dniu po warsztatach – dzieła prezentowane były na scenie.
  3. PROGRAM DLA DZIECI – ponieważ w projekcie są nie tylko osoby dorosłe, przygotowaliśmy program edukacyjny dla dzieci, który był łatwy w odbiorze dla członków projektu ze strony niemieckiej.
  4. POKAZ SZTUCZNYCH OGNI – było to widowisko symboliczne, który zakończyło punkt kulminacyjny projektu.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

60Galeria zdjęć: Projekt

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego