Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Konkurs na nazwę ronda rozstrzygnięty

Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs na nazwę ronda usytuowanego na Placu Dworcowym w Zbąszynku. Wśród otrzymanych zgłoszeń, których wpłynęło 67, pojawiło się 12 propozycji, dwie nazwy zyskały zdecydowaną przewagę „Rondo Kolejarzy” - 25 głosów i „ Rondo Św. Katarzyny” - 24 głosy. Mając na względzie, że św. Katarzyna jest patronką kolejarzy, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski przedstawił radnym Rady Miejskiej w Zbąszynku projekt uchwały z propozycją nazwy: „Rondo św. Katarzyny Aleksandryjskiej Patronki Kolejarzy”, uwzględniający obie ww. propozycje, które zyskały największą ilość głosów wśród mieszkańców (Uchwała nr XVII/21/2016 Rady Miejskiej z dnia 21.03.2016 w sprawie nadania nazwy rondu na Placu Dworcowym w Zbąszynku). Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane propozycje i udział w konkursie. Spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń wylosowaliśmy jedno, które zostało nagrodzone. 8 kwietnia br. odbyło się wręczenie nagrody dla pani Anny Jarzyny ze Zbąszynka. Gratulujemy.

Dyżur poselski w Gminie Zbąszynek

6 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku odbył się dyżur poselski Pani Katarzyny Osos. Mandat parlamentarzysty pełni pierwszą kadencję, w przeszłości była m.in. Wojewodą Lubuskim. Był to pierwszy dyżur Pani Poseł na terenie naszej Gminy i jak zapewniła po zakończeniu spotkania na pewno nie ostatni. Podczas dyżuru Pani Poseł spotkała się z mieszkańcami oraz Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Mazurem.Celem spotkania było omówienie spraw bieżących Gminy, problemów związanych z realizacją różnorodnych przedsięwzięć. Pani Poseł będzie również starała się rozwiązywać problemy, które jej zgłoszono oraz podejmować interwencje, jeżeli będzie to konieczne.  

Honorowy Kanonik Kapituły Katedralnej

24 marca 2016 roku w katedrze gorzowskiej duchowni diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, szczególnie jubilaci dziękowali Chrystusowi za namaszczenie, za Bożego Ducha udzielonego w dniu święceń kapłańskich, oraz za owoce misji kapłańskiej realizowanej na co dzień. Wspólna celebracja Eucharystii w wielkoczwartkowy poranek była wyrazem jedności prezbiterów z biskupem.Na zakończenie liturgii bp. Tadeusz Lityński uhonorował zasłużonych kapłanów. Tytuł honorowego kanonika kapituły katedralnej otrzymał, m.in. ks. kan. Zdzisław Przybysz proboszcz parafii w Kosieczynie, dziekan dekanatu babimojskiego. Z tej okazji księdzu kanonikowi składamy serdeczne gratulacje.

Wielkanocne spotkanie seniorów

Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi przedstawiciele władz samorządowych Gminy Zbąszynek uczestniczyli w śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym dla seniorów w Dziennym Domu Senior – Wigor w Zbąszynku. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Kierownik OPS Danuta Kłos, Kierownik DDS-W Katarzyna Rucioch oraz pełnomocnik Burmistrza ds. służby zdrowia Krzysztof Krzywak.Spotkanie rozpoczęła Kierownik Domu Katarzyna Rucioch witając wszystkich przybyłych gości, którzy spotkali się przy pięknie udekorowanym wielkanocnym stole, na którym pojawiły się liczne przysmaki. Życzenia świąteczne dla seniorów i ich rodzin złożyli Burmistrz Wiesław Czyczerski oraz Przewodniczący Jan Mazur. Każda z pań otrzymała symbolicznego tulipana. Seniorzy również przygotowali dla gości własnoręcznie zrobione ozdoby wielkanocne. Całość spotkania przebiegła w ciepłej rodzinnej i świątecznej atmosferze.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: Wielkanocne spotkanie seniorów

XI Jarmark z Jajem

19 marca br. już po raz jedenasty odbył się wielkanocny „Jarmark z Jajem” organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kosieczynie. Udział w Jarmarku wzięły reprezentacje z Gminy Zbąszynek: KGW Dąbrówka Wlkp., Kosieczyn i Rogoziniec oraz gmin sąsiednich: KGW Nowe Kramsko, Podmokle Małe (Gmina Babimost), Stefanowo, Nądnia (Gmina Zbąszyń) i Darnawa (Gmina Skąpe). Na przygotowanych stołach wielkanocnych poszczególnych reprezentacji pojawiły się m.in. potrawy z jajek, babki, ciasta, wędliny, rolady i galarety oraz świąteczne dekoracje.Tradycyjnie koła gospodyń rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych i kulinarnych. Panie zmagały się m.in. z rzucaniem jajkiem, ubijaniem biała i układaniem przysłów. Wybrano również najsmaczniejszą potrawę z jajek, którą przygotowało KGW z Nądni, tradycyjny kosz ze święconką – KGW Stefanowo oraz najładniejszą palmę - KGW Rogoziniec. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwało jury w skład którego weszli m.in. Starosta Regionu Kozła Burmistrz Trzciela Jarosław Kaczmarek, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Dyrektor ZOK Malwina Kubicka, przedstawiciele szkół, parafii i gmin sąsiednich. Oprawę techniczną zapewnił Zbąszynecki Ośrodek Kultury. Niezmiennie imprezę poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur i Sołtys Kosieczyna Maria Dobry.Jak co roku w Jarmarku chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę i możliwość prezentacji Kół Gospodyń Wiejskich z Regionu Kozła. W podziękowaniu za udział i przygotowania każda reprezentacja otrzymała upominek ufundowany przez Burmistrza Zbąszynka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

30Galeria zdjęć: XI Jarmark z Jajem

  • 07-04-2016

II Parada Wiosenna

18 marca br. odbyła się II Parada Wiosenna zorganizowana przez Zbąszynecki Ośrodek Kultury. Przedszkolacy i uczniowie zebrali się na targowisku miejskim, gdzie powitali ich Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur.
Mimo mało wiosennej aury uczniowie szkół i przedszkoli z Gminy Zbąszynek przeszli w barwnym korowodzie z targowiska miejskiego na Jeziorko Koźlarskie w Chlastawie, by ostatecznie pożegnać zimę i powitać zbliżającą się wiosnę. Po blisko godzinnym marszu przy śpiewach i wierszykach poszczególne reprezentacje topiły marzannę. Na jeziorku czekał na wszystkich maszerujących słodki poczęstunek i ciepła hebatka. Korowód zabezpieczali strażacy z OSP Zbąszynek i OSP Kosieczyn, Karetka Pogotowia, Strażnik Miejski i KPP Świebodzin (dzielnicowy miasta Zbąszynek).
Przedszkolaki ze Zbąszynka na poszukiwanie wiosny udali się ulicami Zbąszynka. Dzieci głośnym okrzykiem próbowały wystraszyć zimę, a następnie przy wspólnych zabawach powitały wiosnę.
Zapraszamy do objerzenia galerii zdjęć na stronie ZOK i Przedszkola w Zbąszynku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: II Parada Wiosenna

Dzień Sołtysa w Gminie Zbąszynek

Funkcja Sołtysa ma wielowiekową tradycję. Sołtys to lider polskiej wsi, który na co dzień zajmuje się sprawami swoich lokalnych społeczności. Dnia 11 marca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Sołtysa. 13 marca br. w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku miało miejsce spotkanie w którym udział wzięli Sołtysi z Gminy Zbąszynek: Krzysztof Kurylonek – Sołtys Chlastawy, Piotr Kociołek – Sołtys Dąbrówki Wlkp., Maria Dobry – Sołtys Kosieczyna i Tomasz Józefiak – Sołtys Rogozińca. W spotkaniu nie mogła wsiąść udziału Sołtys Kręcka Barbara Dzioch. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wraz z Zastępcą Janem Makarewiczem złożyli gościom życzenia pomyślności, spełnienia planów i zamierzeń w życiu osobistym oraz zadowolenia z wykonywania codziennych obowiązków. Jednocześnie podziękowali za wysiłek włożony w rozwój Sołectwa i Gminy Zbąszynek. W trakcie spotkania omówiono również bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem sołectw.

Punkt bezpłatnych porad prawnych już działa

Od wtorku 8 marca br. specjaliści z zakresu prawa udzielają nieodpłatnych porad prawnych w punkcie uruchomionym w budynku przychodni przy ul. Długiej w Zbąszynku.W biurze nr 21 w godzinach od 8:00 do 12:00 w każdy wtorek na interesantów czekać będzie apl. Aleksandra Walicka, reprezentująca Szymański & Kornalewicz Adwokacka Spółka Partnerska z Zielonej Góry.  Punkt pomocy prawnej został uruchomiony na podstawie ustawy w dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. To zadanie , które powinno być finansowane z budżetu państwa. Ze względu na braku porozumienia ze Starostwem Powiatowym Burmistrz Wiesław Czyczerski podjął decyzję, by jednak rozpocząć świadczenie tych usług.Wszelkie zapytania dotyczące funkcjonowania punktów można kierować dzwoniąc pod nr tel. 68 38 49 140 w.47 lub 48. Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem dot. zakresu świadczonych usług i osób uprawnionych do korzystania.

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców Gminy Zbąszynek

Już 8 marca br. na terenie Gminy Zbąszynek zostanie uruchomiony punkt udzielania bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców. Bezpłatne porady prawne będą dostępne dla mieszkańców w budynku przychodni przy ul. Długiej biuro nr 21 w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 12:00. Prowadzenie punktu będzie finansowane ze środków własnych Gminy.
W dniu 5 sierpnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255). Ogólnopolski system gwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym.
 
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
młodzież do 26 roku życia - wykazuje przez przedłożenie dokumentu stwierdzającego tożsamość;
• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny - wykazują przez przedłożenie ważnej Karty Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny
seniorzy po ukończeniu 65 lat - wykazują przez przedłożenie dokumentu stwierdzającego tożsamość;
osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej - wykazują przez przedłożenie oryginału albo odpisu decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenia o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
Kombatanci - wykazują przez przedłożenie zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
Weterani - wykazują przez przedłożenie ważnej legitymacji weterana albo legitymacji weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa;
zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną - wykazują przez złożenie oświadczenia, że zachodzi co najmniej jedna z okoliczności wymienionych w tym przepisie.
 
Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio – adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej.
 
Nieodpłatna pomoc prawna będzie obejmować:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
 
Nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmować spraw:
1) podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
2) z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
3) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Więcej szczegółowych informacji dot. nieodpłatnej pomocy prawnej można znaleźć w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255).

Załączniki

Bieg i Turniej Strzelecki „Dla wyklętych 1963”

1 marca 2016 roku w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Bolesławcu odbył się Bieg i Turniej Strzelecki „Dla wyklętych 1963”. Uczestnikami przedsięwzięcia byli uczniowie 11 dolnośląskich i lubuskich szkół kształcących młodzież w klasach mundurowych, a także żołnierze jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. W obchodach udział wzięli Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, uczniowie klas pożarniczo – wojskowych ZST pod opieką pana Roberta Baksalarego, którzy w turnieju strzeleckim zajęli 4 miejsce oraz uczniowie ZSL w Rogozińcu.Organizatorem Biegu i Turnieju Strzeleckiego „DLA WYKLĘTYCH 1963”, który jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, było Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” i 23 Śląski Pułk Artylerii, na którego obiektach szkoleniowych zostały one przeprowadzone.W ramach spotkania zostało również podpisane porozumienie o objęciu patronatem, pomiędzy Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” a Gminą Zbąszynek reprezentującą ZST im. Jana Pawła II oraz ZSL w Rogozińcu. Porozumienie o objęciu patronatem ma na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności Państwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów działalności promocyjnej, kształtowania dobrego wizerunku żołnierza w społeczeństwie, promowanie wzorowych postaw obywatelskich i sprawności fizycznej.
1 ... 67 68 69 70 71 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego