Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

  • 25-09-2017

Wycieczka krajoznawczo - edukacyjna na Mazury ZHP

Komenda Związku Drużyn ZHP w Zbąszynku przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Zbąszynku w ramach realizacji zadania publicznego zorganizowała 6 dniową wycieczkę krajoznawczo - edukacyjną na Mazury w terminie 14-19.08.2017r. Skorzystało z tej oferty 42 uczestników.                       
Wycieczka rozpoczęła się wczesnym  rankiem wyjazdem w kierunku Świętej Lipki. Po przybyciu uczestnicy mieli okazję obejrzenia sanktuarium oraz posłuchać brzmienia tzw.  „żywych organów ” podczas odbywającego się koncertu. Po ok. godzinnym pobycie udała się w kierunku Gołdapi do Zajazdu Piękna Góra Rudziewicz w regionie zwanym Mazurami Garbatymi. Następnego dnia grupa wzięła udział w „ bezkrwawym safari ” zorganizowanym przez właścicieli Zajazdu. Podczas przejazdu specjalnymi samochodami można było zobaczyć z bliska jelenie, daniele, dziki, konie, różnego rodzaju ptactwo, oraz zebrę, kozy i wielbłąda. Kolejny dzień to wizyta w Mazurolandii i w Wilczym Szańcu. Wilczy Szaniec  (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi  Gierłoż  i 8 km na wschód od Kętrzyna (obecnie w woj. warmińsko-mazurskim). Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera. Grupa pod opieką przewodnika dowiedziała się o historii regionu oraz budowie i strategicznym znaczeniu kwatery podczas II wojny światowej, w której Hitler przebywał najdłużej bo ogólnie ponad 800 dni. Dzień kolejny obejmował wyjazd do Augustowa na rejs do Doliny Rospudy. Dolina Rospudy – obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 25.250 ha, w północno-wschodniej Polsce, w woj. podlaskim, na Pojezierzu Litewskim. Obejmuje większą część doliny rzecznej Rospudy, będącej górnym biegiem rzeki Netty. Obszar został wyznaczony w 1991 roku. Dolna dolina Rospudy stanowi część Puszczy Augustowskiej. Celem utworzenia obszaru jest ochrona i zachowanie doliny Rospudy odznaczającej się wysokim stopniem naturalności, z roślinnością torfowiskową, zbiorowisk leśnych i nieleśnych. Piękne i urokliwe miejsce gdzie zdaje się , że człowiek jeszcze stopy tam nie postawił. Ostatni dzień obejmował zwiedzanie Twierdzy Boyen w Giżycku. Twierdza o kształcie gwiazdy, stanowiąca ważny obiekt strategiczny i blokujący. Położona w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin. Zbudowana w latach 1844–1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Wzniesiona została na obszarze Prus Wschodnich liczącym ok. 100 ha i stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.                             
Dziękuję komisji konkursowej gminy Zbąszynek, właścicielom Zajazdu Piękna Góra Rudziewicz k/Gołdapi oraz firmie transportowej Tadeusza Krystianca ze Zbąszynka.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

19Galeria zdjęć: Wycieczka krajoznawczo - edukacyjna na Mazury

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego