Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

  • 28-09-2020

„Kulinarne spotkania miast partnerskich Zbąszynek-Peitz 2020”

W dniu 18 września br. w Zbąszynku odbył się punkt kulminacyjny projektu pn. „Kulinarne spotkania miast partnerskich Zbąszynek-Peitz 2020”, który realizowała  Gmina Zbąszynek wspólnie z parterem z Peitz (Niemcy).
„Kulinarne spotkania miast partnerskich Zbąszynek-Peitz 2020” to spotkanie społeczności wiejskich i miejskich, którego celem było zgłębienie wiedzy na temat zwyczajów i kultury polskiej, poznanie tradycji kulinarnych kuchni polskiej i niemieckiej, integracja mieszkańców miast partnerskich oraz  promocja uczestniczących w projekcie miast: Zbąszynka i Peitz.
W ramach realizacji projektu odbyło się spotkanie grupy roboczej,  podczas którego przedstawiciele delegacji miast partnerskich podsumowali wspólnie zrealizowane projekty oraz zaprezentowali planowane do realizacji w latach kolejnych, omówiono trudności w realizacji wspólnych projektów w związku z zagrożeniem COVID-19.
Jedną z tegorocznych atrakcji był Kiermasz Potraw Regionalnych przygotowany przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawicieli Peitz. W ramach Kiermaszu Potraw Regionalnych mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw regionalnych. Rozstrzygnięto konkurs na najsmaczniejszą potrawę, wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. W godzinach popołudniowych rozegrano Międzynarodowy Turniej Wsi i Miast z udziałem drużyn reprezentujących sołectwa z naszej Gminy oraz miasta partnerskie Peitz i Zbąszynek. Przeprowadzono również Quiz wiedzy o miastach partnerskich obejmujący  zagadnienia m.in.  z historii współpracy miast partnerskich, wspólnych projektach oraz zabytkach. Zwycięską drużyną została reprezentacja Zbąszynka a puchar Fair Play otrzymała drużyna Peitz. Wszystkie reprezentacje biorące udział w turnieju otrzymały dyplomy i puchary. Wieczorem odbyły się koncerty i występy artystów lokalnych, zarówno z Polski jak i z Niemiec.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Projekt: „Kulinarne spotkania miast partnerskich Zbąszynek-Peitz 2020”
Termin realizacji: 2020
Wartość projektu: 4 765,00 euro
Dofinansowanie: Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020
Wysokość dofinansowania: 3 573,75 euro
Opis projektu: Celem projektu była promocja uczestniczących w projekcie miast Zbąszynka i Peitz, poprzez zaprezentowanie utożsamianych z regionalną kuchnią tradycyjnych potraw i produktów kulinarnych oraz wspólną sportową rywalizację. W ramach  projektu odbyło się: spotkanie grupy roboczej, Międzynarodowy Turniej Miast i Wsi, Kiermasz potraw regionalnych oraz  przegląd wydarzeń artystycznych związanych z wymianą kulturową  (prezentacje artystyczne).

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego