Kalendarium

Kalendarz imprez

Foto

  • 05-07-2019

Muzycy z Dąbrówki Wielkopolskiej

Muzycy z Dąbrówki Wielkopolskiej wystąpili na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2019 w Kazimierzu Dolnym
Od czwartku do niedzieli (27-30 czerwca) w Kazimierzu Dolnym odbywał się 53.Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W programie tej ogólnopolskiej imprezy konkursy, koncerty i imprezy towarzyszące: warsztaty, spotkania i zabawy.
Województwo lubuskie reprezentował Mistrz Jan Sylwester Prządka (61 lat) z  uczniami z Dąbrówki Wlkp. Oliwier Niemiec (13 lat) - kozioł weselny, Maja Bimek (13 lat) - skrzypce, Karolina Łochowicz (14 lat) - skrzypce i Hubert Wittke (13 lat) - klarnet Es. W tej samej kategorii wystąpiła Mistrzyni Justyna Sajna (45 lat) z Dąbrówki Wlkp. z córką Antosią (11 lat).
Nagrody zdobyli :
w kategorii instrumentalistów "duży-mały" (mistrz-uczeń)
 
II miejsce i nagrodę uzyskał Jan S. Prządka z uczniami z Dąbrówki Wlkp. Oliwier Niemiec - kozioł weselny, Maja Bimek - skrzypce, Karolina Łochowicz - skrzypce i Hubert Wittke - klarnet Es.
w kategorii śpiewaków "duży-mały"
III miejsce i nagrodę wyśpiewały Justyna Sajna z córką Antosią.
Komisja w swoim protokole stwierdziła m.in.:
"W festiwalu licznie zaprezentowali się artyści ludowi ze wszystkich regionów Polski, a więc ze wszystkich obecnych województw. Jury z zadowoleniem odnotowało także fakt, że w obecnym roku w festiwalu wzięli udział także reprezentanci mniejszości etnicznych.
Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu artystycznego tegorocznej edycji Festiwalu, co w szczególności dotyczy licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych.
Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych. Komisja zaobserwowała, że w wielu wypadach młodzi zasilają dotychczasowe składy i traktujemy to jako stałą tendencję. Rozwijający się konkurs „Mistrz i uczeń” dodatkowo ją wzmacnia.
Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego, regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium."
Muzycy ludowi dodatkowo wzięli udział w organizowanych przez organizatora festiwalu prezentacjach i koncertach występując na scenach i ulicach Kazimierza Dolnego n/Wisłą prezentując tradycyjne instrumenty i muzykę koźlarską oraz dąbrowieckie przyśpiewki ludowe.
 
Wyjazd dąbrowieckich muzyków na festiwal wsparła gmina Zbąszynek ( w tym Zbąszynecki Ośrodek Kultury) oraz Powiat Świebodziński.
(opr. Jan S. Prządka)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego