Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Praca: PRACOWNIK SOCJALNY

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku
ogłasza rekrutację na stanowisko PRACOWNIK SOCJALNY - zastępstwo
 w Ośrodku Pomocy Społecznej
W/w stanowisko pracy nie należy do kategorii stanowisk urzędniczych i nie wymaga przeprowadzenia naboru na podstawie art. 11 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.  

Załączniki

Program samochodowy PFRON „Mobilność osób z niepełnosprawnością”

Program „Mobilność osób z niepełnosprawnością” z pakietu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność! ma ułatwić transport osób z najcięższymi niepełnosprawnościami.
Udzielamy pomocy finansowej przy zakupie nowego lub używanego samochodu. Mowa
o  samochodach osobowych dostosowanych do potrzeb kierowcy lub pasażera ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który porusza się na wózku. Pojazd musi umożliwiać zajęcie miejsca kierowcy lub pasażera bez konieczności przesiadania się z wózka.
Program kierujemy do osób z niepełnosprawnością uniemożliwiającą poruszanie się bez
użycia wózka, które nie są w stanie samodzielnie przesiąść się z wózka na siedzenie
samochodu.
czytaj dalej

Szkolenie Seniorów z obsługi opasek w ramach realizacji programu "Korpus Wsparcia Seniorów" - edycja 2023

We wtorek 11.07.2023,  Seniorzy skorzystali ze szkolenia on-line z Panem Mateuszem, który objaśniał zasady działania opasek ratujących zdrowie i życie. Urządzenie umożliwia wykonanie pomiarów tętna i ciśnienia przez seniora oraz dodatkowo sprawdza poziom saturacji i temperatury ciała. Teleopieka jest narzędziem systemu opieki, która pozwala wielu osobom na lepsze funkcjonowanie, odzyskanie poczucia bezpieczeństwa i samodzielności. Ta dodatkowa usługa opiekuńcza wykorzystuje nowoczesną technologię. Podstawowym czynnikiem w opiece tego systemu jest specjalny przycisk „SOS”. Pozwala on, w stanach zagrożenia zdrowia lub życia, połączyć się z centrum alarmowym i wezwać adekwatną do sytuacji pomoc. Opieka zdalna stosowana jest w wielu krajach. W Gminie Zbąszynek realizujemy te usługi kolejny rok. W 2023 roku dla 15 osób z terenu Gminy Zbąszynek. Usługi realizowane są dzięki programowi "Korpus Wsparcia Seniorów", moduł II, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. "opieki na odległość", a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych. Program jest dofinansowany ze środków ministerialnych oraz ze środków gminnych.
czytaj dalej

III Ogólnopolski Przegląd II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Dziennych Domów Seniora w Skwierzynie

W dniu 15 czerwca 2023 roku po raz 3. Skwierzyna była gospodarzem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Dziennych Domów Seniora. Na wydarzenie zjechali się seniorzy z regionu Lubuskiego oraz Wielkopolski. W sumie ok. 130 osób. Na scenie prezentowane były przedstawienia, występy wokalne, czy recytatorskie. Przegląd to dla seniorów odskocznia od codziennego życia i okazja do integracji.  Seniorów z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku reprezentował zespół wokalny „Srebrne Nutki”, który powstał w styczniu bieżącego roku i jest prowadzony pod  batutą  Pana Zdzisława Dziekana. Jury wyróżniło Naszych seniorów. Za udział w przeglądzie uczestnicy otrzymywali pamiątkowe medale i dyplomy. Zwycięzcą tegorocznego przeglądu został Klub Senior+ z Przytocznej. II miejsce  otrzymał Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Skwierzynie, III miejsce Dzienny Dom Senior+ w Międzyrzeczu. Wyróżnienia otrzymali : Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Zbąszynku, Dzienny Dom Pobytu Senior-Wigor w Witnicy, Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Swarzędzu, Dzienny Dom "Senior-Wigor w Luboniu oraz Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Zielonej Górze.
czytaj dalej

UROCZYSTE PRZEKAZANIE SAMOCHODU

W dniu 14 czerwca 2023 roku  odbyło się uroczyste przekazanie dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku samochodu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Nowy samochód  został zakupiony dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Dofinansowanie zakupu pojazdu przez PFRON było możliwe w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III i umowy zawartej przez Oddział Lubuski PFRON z Powiatem Świebodzińskim.
W uroczystości poświęcenia i przekazania samochodu uczestniczyli:  Dyrektor Oddziału Lubuskiego PFRON - Andrzej Gonia, członek Zarządu Powiatu Świebodzińskiego - Marcin Minta, Burmistrz Zbąszynka - Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku – Jan Mazur, Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Zbąszynek - Jan Mikuła, Dyrektor OPS w Trzcielu – Dominika Konieczna oraz wicedziekan dekanatu babimojskiego - ks. kan. dr Andrzej Drutel. Całkowity koszt zakupu pojazdu wyniósł 198 654,77 zł. Dofinansowanie ze środków PFRON wyniosło 120 000,00 zł. Wkład własny gminy w programie to 78 654,77 zł. Nowy samochód umożliwi seniorom i osobom z niepełnosprawnościami dojazd na zajęcia oraz podczas zajęć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbąszynku, w tym w Dziennym Domu „Senior-Wigor” oraz przyczyni się do dalszego rozwoju usług społecznych w Gminie Zbąszynek. Podczas  uroczystości zaprezentował się zespół wokalny z Dziennego Domu „Senior-Wigor” – Srebrne Nutki oraz Milena Jakubowska i Piotr Grobys – uczestnicy zajęć w Świetlicy środowiskowej dla osób z niepełnosprawnościami „Pomysłowy Team”.
czytaj dalej

Spotkanie z Panią Agnieszką i Panią Martą z Biblioteki Miejsko-Gminnej im. Marcina Rożka w Zbąszynku

Seniorzy stanowią szczególną grupę w gronie użytkowników bibliotek publicznych. Wymagają bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Na piątkowym spotkaniu  z bibliotekarkami  w ośrodku wsparcia, Pani Agnieszka i Pani Marta z lokalnej biblioteki przedstawiły nowe propozycje czytelnicze.  Uczestnicy spotkania bardzo pozytywnie przyjęli ofertę biblioteki – zbąszynecka książnica zyskała nowych Czytelników. Wspólnie spędzony czas wypełniony wspomnieniami i rozmową na temat gustów czytelniczych upłynął w serdecznej atmosferze.
czytaj dalej

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W dniu 05 kwietnia 2023 roku seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku spotkali się przy świątecznym stole z Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Zbąszynku Janem Mazurem, księdzem w-ce dziekanem Andrzejem Drutelem, księdzem proboszczem Jerzym Kordiakiem oraz przyjacielem Domu Krzysztofem Krzywakiem. Spotkanie, w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy,  było okazją do złożenia sobie świątecznych życzeń. Zaproszeni goście życzyli seniorom przede wszystkim zdrowia i pogody ducha, a także życiowego optymizmu i niegasnącego wigoru. Spotkanie uświetnił występ grupy wokalnej z Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Po posiłku był czas na śpiew i wspólne rozmowy. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.
czytaj dalej

Przygoda z fotografia

 W środę, 29 marca 2023 roku w naszym Domu gościliśmy Pana Jarosława Stańko. Podczas spotkania nas gość zaprezentował sprzęt fotograficzny, którym robiło się zdjęcia na przełomie wielu lat oraz opowiedział  jaką funkcję może spełniać fotografia: czy może walczyć ze stereotypami, zmieniać myślenie i kształtować postawy? Fotografować można na wiele sposobów. Każdy z nas robi to zupełnie inaczej. Dzisiaj, gdy patrzymy na swoje zdjęcia sprzed lat, widzimy, jak się zmieniamy. Nie chodzi tutaj o sprzęt, czy technikę o której też opowiadał nam Pan Jarosław, ale o sam sposób widzenia świata...
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 45 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego