Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

WYCIECZKA ZUTW DO STODOLSKA I OBRY

28 października słuchacze Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się przed Domem Kultury, aby wyruszyć na kolejną wyprawę. Pierwszym celem jest Stodolsko gdzie znajduje się wytwórnia bombek choinkowych.
Trudno uwierzyć, że świąteczna bombka wzięła się z biedy. Swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku na południu Niemiec. Jeden z pracowników tamtejszej szklanej manufaktury, w której nie najlepiej się działo, wydmuchał z cienkiego szkła kształt przypominający jabłko. Nie stać go było na prawdziwe owoce, orzechy i cukierki, które dotychczas zdobiły bożonarodzeniowe drzewka. Szklane kule powiesił na choince. 
Spodobały się sąsiadom i w kolejnych latach każdy z nich chciał także bombkami dekorować swoje drzewko. Dzięki temu pomysłowi fabryka rozkwitła. Pod koniec XIX wieku choinkowe bombki zawitały do Polski. Zaczęto u nas także produkować szklane ozdoby. Najpierw miały kształt owoców i orzechów, potem przybierały formy przedmiotów codziennego użytku (pantofelków, parasolek), bałwanków, zwierzątek, aniołków.
Właściciele wytwórni zaprosili nas do prześledzenia procesu produkcyjnego i podziwiania kunsztu pracowników. Każdy wyjeżdżał z piękną bombką, na której miał imię swoje, dziecka lub wnuka. Wszyscy byli pełni podziwu dla kunsztu pracowników wytwórni.
Teraz dalej do klasztoru w Obrze. Klasztor cysterski ufundował w 1231 r. Sędziwój z rodu Jeleńczyków, kantor gnieźnieński. W 1238 r. władze zakonu przyjęły fundację i wyraziły zgodę na utworzenie opactwa. Zakonnicy przybyli tu z Łekna koło Wągrowca, zapewne przed 1240 r. Klasztor i kościół były początkowo drewniane. Około 1618 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni i takiegoż klasztoru. Niedokończone budowle zostały zniszczone w czasie najazdu szwedzkiego w poł. XVII w. oraz podczas przemarszów wojsk saskich i rosyjskich w latach 1700-16. Obecny kościół wzniesiono w latach 1722-57, jego projekt opracował Jan Catenazzi. W poł. XVIII w. ukończono też budowę klasztoru. Krótko – w latach 1852-54 – w klasztorze mieszkali jezuici. W 1926 r. do Obry przybyli oblaci, którzy utworzyli tu seminarium duchowne. W latach II wojny światowej w klasztorze umieszczono najpierw szkołę policyjną, a później szpital. Zakonnicy powrócili do Obry w 1945 r., wkrótce wznowiono działalność edukacyjną. Wyższe Seminarium Duchowne w Obrze jest sekcją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
I właśnie rektor Wyższego Seminarium Duchownego wita nas w korytarzach klasztornych, aby po krótkiej rozmowie zaprosić na mszę świętą do kaplicy klasztornej. Po mszy rozpoczynamy zwiedzanie klasztoru oraz przylegającego do niego kościoła. Oprowadzający nas kleryk zaprasza do zwiedzenia muzeum i skarbca. Jeszcze krótki spacer po parku, ostatnie zdjęcia i wracamy do domu.
Zdjęcia udostępnili członkowie Warsztatów Foto: Ryszard Kamyszek, Maciej Mikuła, Jan Mikuła.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

50Galeria zdjęć: WYCIECZKA DO STODOLSKA I OBRY

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego