Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Środa z profilaktyką: Profilaktyka od chwili narodzin

„Środy z profilaktyką” to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia - Codzienna profilaktyka zdrowego człowieka, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Burmistrz Zbąszynka zaprasza mieszkańców Gminy do działań profilaktycznych, promujących zdrowy styl życia.
 • 3.12.2023
Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój.
Pierwsze dni i tygodnie po narodzinach dziecka są niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju. U wszystkich nowo narodzonych dzieci wykonuje się badania przesiewowe. Umożliwiają one wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykonywanych jest około 30 badań i testów. W ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka rozpoczynają się już szczepienia ochronne.
O tym, jak zadziałać profilaktycznie od chwili narodzin dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu. Ulotka w załączeniu.
Link do informacji - kliknij
 • 25.10.2023
Przypominamy o objawach udaru, metodach ochrony naszego mózgu przed udarem oraz w jaki sposób proste nawyki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka tego poważnego schorzenia.
Według danych NFZ udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych. W 2022 roku zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1% stanowią ponowne zachorowania.
Co mówią dane NFZ
Najnowsze wyniki raportu Narodowego Funduszu Zdrowia na temat udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce za 2022 rok. 29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny przedstawił bardzo wartościowy raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu otwiera się w nowej karcie pokazujący kluczowe informacje na temat:
 • Epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce.  
Raport NFZ przedstawia szczegółowe dane na temat zachorowalności w poszczególnych województwach. Najwyższą zapadalność zanotowano w województwach śląskim i warmińsko-mazurskim, podczas gdy najniższą odnotowano w województwach podlaskim i mazowieckim.
 • Dostępu do leczenia w ostrej fazie choroby.
Raport przedstawia analizę dostępności do leczenia przyczynowego w Polsce oraz prezentuje mapy ułatwiające ocenę dostępności do opieki udarowej w różnych regionach kraju.
 • Dostępu do rehabilitacji neurologicznej oraz śmiertelności do roku po zachorowaniu.
Według Raportu liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu obniżyła się o 1,2/10 tys. ludności w 2022 roku w porównaniu do roku 2017. Autorzy Raportu wskazali natomiast zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.
 
Czas to życie
Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia.
Polskie dane pokazały, że leczenie trombolityczne redukuje ryzyko zgonu o 26%, a leczenie trombektomii mechanicznej o 17%.
 
Wybierz DASH Nadciśnienie
Jednym z czynników ryzyka wystąpienia udaru jest nadciśnienie tętnicze. Doskonałym sposobem na prawidłowe ciśnienie tętnicze jest sposób odżywiania zgodnie z zasadami diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia). Jest to dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystuje jej zasady jako referencyjne w proponowanych na portalu Diety NFZ planach żywieniowych.
 
Profilaktyka udaru mózgu
Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała oraz brak lub mała aktywność fizyczna.
 
O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu. W załącznikach poniżej.
 • 18.10.2023
Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które:
 • przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii
 • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym
 • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
 • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka)
 • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.
Do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania! Wystarczy, że zgłosisz się osobiście lub umówisz telefonicznie na badanie.
Jeśli nie kwalifikujesz się, możesz wykonać USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekolog, onkolog).
WAŻNE! Od 1 listopada 2023 roku z programu mogą korzystać kobiety w wieku 45-74 lata.
 
Poradnik Pacjenta: Mammografia, samobadanie piersi. Jak skorzystać z profilaktycznych badań?
 
Mammografia - badanie, które ratuje życie
Mammografia to najbardziej czułe i bezpieczne badanie w profilaktyce raka piersi i najlepszy sposób, by wcześnie wykryć zmiany w piersi. Polega na prześwietleniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi. Pozwala znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć.
Mammografię w ramach programu profilaktycznego wykonasz w pracowni stacjonarnej lub mobilnej (mammobus).
 
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 27.09.2023
Serce jest najciężej pracującym mięśniem. Warunkuje funkcjonowanie każdej komórki organizmu. Jego nieprawidłowa praca może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, dlatego warto wiedzieć, jak im zapobiegać.
Do głównych chorób układu sercowo naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Mimo coraz lepszej diagnostyki i metod leczenia stanowią one główną przyczynę zgonów na świecie.
Jak dbać o serce? Kodeks zdrowego układu sercowo naczyniowego.
 • Odżywiaj się zdrowo (ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i soli).
 • Uprawiaj regularnie aktywność fizyczną dostosowaną do wieku oraz stanu zdrowia. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
 • Kontroluj ciśnienie tętnicze krwi. Utrzymuj je w granicach normy (<140/90 mmHg)
 • Zadbaj o prawidłowe stężenie cholesterolu, którego wartość powinna zawierać się w przedziale do 200 mg/dl.
 • Nie pal i unikaj ekspozycji biernej na dym tytoniowy.
 • Ogranicz spożywanie alkoholu
Zobacz film i dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka oraz jak zapobiegać chorobom układu krążenia.
 
Skorzystaj z bezpłatnego portalu dietetycznego Diety NFZ, który oferuje wsparcie w kwestiach związanych ze zdrowym żywieniem.
Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK)
Został opracowany dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia. Możesz z niego skorzystać w swojej przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujesz się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 13.09.2023
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta został ustanowiony w 2019 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W tym roku tematem przewodnim jest: „Aktywizowanie i angażowanie pacjentów dla bezpieczeństwa pacjenta”. 
Każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.
Będąc świadomym i aktywnym pacjentem możesz wpływać na bezpieczeństwo opieki zarówno swojej, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. Poznaj swoje prawa i obowiązki oraz przysługujące uprawnienia. Poznaj swoje prawa - kliknij
 • 30.08.2023
Koniec wakacji to czas przygotowań do powrotu do szkoły. Zadbaj zarówno o przygotowanie odpowiedniej wyprawki, miejsca do nauki, jak i o dobre samopoczucie dziecka. To również czas, kiedy możesz zachęcić dziecko do kształtowania odpowiednich nawyków zdrowotnych.
Świadome dziecko zdrowa dorosłość
Prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna, odpowiednia długość i jakość snu mają ogromny wpływ na rozwój dziecka, jego zdolności poznawcze, zdrowie oraz samopoczucie. Kształtowanie właściwych nawyków już od pierwszych lat życia nie tylko wspiera prawidłowy rozwój dziecka, ale również stanowi dobry start w dorosłość.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Prawidłowe nawyki żywieniowe sprzyjają zachowaniu zdrowia. Warto budować je już od najmłodszych lat, dlatego:
 • zadbaj o zdrowe produkty na stole
 • zachęcaj dziecko do wspólnego przygotowania potraw
 • rozpocznij dzień od zdrowego śniadania
 • wprowadź regularne posiłki 4 5 posiłków co około 3 4 godziny
 • dopilnuj, aby dziecko piło przynajmniej 1,5 litra wody dziennie
 • wprowadzaj węglowodany złożone dobrym źródłem są produkty pełnoziarniste
 • ogranicz cukier i sól w diecie dziecka
 • zabierz dziecko na zakupy spożywcze; razem wybierajcie zdrowe produkty.
 
ABC profilaktyki wad postawy
Jeśli chcesz uniknąć rozwoju wad postawy u dziecka:
 • zredukuj jego siedzący tryb życia
 • zachęcaj dziecko do zwiększonej aktywności ruchowej
 • ucz dziecko, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała
 • ogranicz korzystanie ze smartfonów nienaturalnie pochylona głowa nad telefonem obciąża odcinek szyjny
 • odpowiednio dostosuj miejsce nauki i wypoczynku dziecka
 
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 12.07.2023
Krew jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Jest cennym darem, nie można jej kupić ani zastąpić. Można jednak podarować ją komuś, kto potrzebuje jej, by żyć i cieszyć się zdrowiem.
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 14.06.2023
Zapraszamy do naszego cyklu filmowego gotowania z portalem DietyNFZ. Dzisiaj pierwsza odsłona: carpaccio z gruszki.
Sprawdźcie jakie to proste, smaczne i zdrowe.
 
Do współpracy przy produkcji zaprosiliśmy uczennice kierunku gastronomicznego z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. 
 • 7.06.2023
Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Niezależnie od miejsca, w którym planujesz je spędzić, przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Latem mogą Cię spotkać różne zagrożenia. By ich uniknąć, dbaj o swoje bezpieczeństwo:
 • uważaj na kleszcze i owady, chroń się przed nimi odpowiednimi ubraniami i preparatami
 • nie kąp się w miejscach niedozwolonych
 • nigdy nie skacz do wody
 • sprawdź prognozę pogody przed wyjściem w góry i zabierz niezbędne rzeczy, w tym naładowany telefon
 • pamiętaj o numerach alarmowych. 
Aktywność, która sprawia Ci przyjemność, poprawia stan Twojego zdrowia i wygląd ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niezbędna, minimalna dawka aktywności fizycznej to:
 • dla dzieci i młodzieży szkolnej – 60 minut lub dłużej umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej codziennie w różnych formach
 • dla zdrowej osoby dorosłej (18–65 lat) – 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez 3 dni w tygodniu; w tym ćwiczenia zwiększające siłę mięśni i wytrzymałość
 • dla osób powyżej 65. roku życia – aktywność poprawiającą koordynację ruchową.
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej
 • 31.05.2023
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią zalecane jest przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości. Zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia.
Korzyści nie do przecenienia
Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne, a ponadto łatwo przyswajalne składniki:
 • białka,
 • tłuszcze,
 • cholesterol,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
 • cukry,
 • niezbędne minerały
 • wszystkie witaminy, z których jedynie witaminy D i K występują w małych stężeniach.
Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Od 1993 roku, między 26 maja a 1 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. 
Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu.
Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.
 
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 24.05.2023
Kobiety w ciąży mają prawo do: 
 • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach
 • bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki„C”).
Kobiety po 35 roku życia objęte są programem bezpłatnych badań prenatalnych. Szczegółowe informacje o tym programie dostępne są na stronie https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych
Aktywność w ciąży i po porodzie
Które ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie, jeśli nie ma przeciwwskazań?
Na stronie Akademia NFZotwiera się w nowej karcie dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymestrze.
Słodka mama
Kiedy przyszłe mamy powinny wykonać pierwsze badanie w kierunku rozpoznania cukrzycy? Co sprzyja częstości występowania cukrzycy ciążowej? Jakie mogą być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka? Na pytania odpowiada w materiale filmowym „Środa z Profilaktyką” Profilaktyka cukrzycy ciążowejotwiera się w nowej karcie dr Magdalena Dolecka–Ślusarczyk, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.
 
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 17.05.2023
Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób.
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego NFZ przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK) otwiera się w nowej karcie. Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż.  Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyćotwiera się w nowej karcie.
Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Wyróżniamy 3 stop­nie nadciśnienia:
 • pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg
 • drugi od 160/100 mm Hg
 • trzeci powyżej 180/110 mm Hg.
Ważne! Jeśli powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg, skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
 
Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:
 • niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone
 • nadmierne spożycie soli i alkoholu
 • otyłość
 • palenie papierosów
 • brak ruchu i ćwiczeń fizycznych
 • czynniki genetyczne (dziedziczne)
 • stres
Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 10.05.2023
Profilaktyka Astmy i Alergii” jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. 
Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą.
Podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby.
Astma oskrzelowa
To choroba układu oddechowego, spowodowana zapaleniem błony śluzowej oskrzeli. 
Może objawiać się:
 • kaszlem,
 • uczuciem duszności,
 • świstami oddechowymi,
 • uciskiem w klatce piersiowej.
Objawy mogą być wywołane lub nasilone przez:
 • przeziębienie, grypę,
 • zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy,
 • alergeny, zimne powietrze,
 • uprawianie sportu,
 • opary środków chemicznych w powietrzu (np. farb czy rozpuszczalników), perfumy.
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 19.04.2023
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest profilaktyka chorób układu krążenia. Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie.  Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.  Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK).
 
CZYNNIKI RYZYKA: 
 
Czynniki, na które nie masz wpływu:
 • płeć męska (większe ryzyko u mężczyzn niż u kobiet przed menopauzą) 
 • wiek (mężczyźni od 45 lat, kobiety od 55 lat) 
 • predyspozycje genetyczne
Czynniki, na które możesz mieć wpływ:
 • nadwaga i otyłość 
 • podwyższone ciśnienie tętnicze 
 • zaburzenia gospodarki lipidowej 
 • stan przedcukrzycowy lub cukrzyca
 • palenie wyrobów tytoniowych 
 • niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia 
 • spożywanie alkoholu 
 • stres
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej w załącznikach.
 • 5.04.2023
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest antybiotykooporność. W latach 2000-2015 globalne stosowanie antybiotyków wzrosło o 65%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że oporność mikroorganizmów na leki przyczynia się rocznie do 75 tys. zgonów.
Nawet co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami. Z  powodu antybiotykooporności liczba zgonów na świecie do roku 2050 może wzrosnąć nawet do 10 milionów rocznie.
 
Główne przyczyny antybiotykooporności to:
 • nadmierne lub niepotrzebne stosowanie antybiotyków
 • nieprzestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących dawkowania
 • przerywanie antybiotykoterapii po ustąpieniu objawów infekcji
 • nadużywanie antybiotyków podczas produkcji żywności
 • nieprzestrzeganie zasad higieny.
O tym, czym są antybiotyki oraz jak je stosować, aby przeciwdziałać lekooporności drobnoustrojów, dowiesz się z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu, w załączeniu poniżej.
 • 22.03.2023 r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest woda, hydroterapia i nawodnienie. Woda jest składnikiem wszystkich tkanek, każdej komórki, każdego układu naszego organizmu. Warunkuje prawidłowe ich funkcjonowanie i jest rewelacyjnym transporterem substancji ustrojowych jak hormony, enzymy.
Dobrym nawykiem jest picie płynów w małych ilościach, często, w ciągu całego dnia. Zachwianie równowagi wodnej powoduje odwodnienie – mówi w materiale filmowym dr Jerzy Odonicz-Czarnecki specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.
 
Co daje picie wody?
 •  pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała
 •  reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu,
 •  ułatwia transport składników odżywczych pomiędzy komórkami i narządami,
 •  uczestniczy w procesie trawienia, 
 •  usuwa z organizmu toksyny i produkty uboczne przemiany materii
Dlaczego woda jest tak ważna? Jakie korzyści dla organizmu człowieka ma woda? Jak rozpoznać odwodnienie i jak reagować? Jak pić wodę, by się skutecznie nawodnić? Jak leczy woda? Czym jest akwaterapia i krenoterapia?
O wodzie opowiada nam dr Jerzy Odonicz-Czarnecki - specjalista balneologii i medycyny fizykalnej, epidemiologii, chorób wewnętrznych i ginekologii - https://www.youtube.com/watch?v=u4qk5WQOJBU
Więcej informacji w ulotce - do pobrania poniżej.
 • 15.03.2023 r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest „Choroba Alzheimera” - zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie www.nfz-zielonagora.pl  oraz na https://www.youtube.com/watch?v=lzb-MOBSH7w i https://twitter.com/agniesz49257822
Zespół otępienny, inaczej demencja – to różne choroby mózgu, których wspólną cechą jest utrata funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera (ChA) stanowi 50-60% przypadków otępienia.
Poniżej w załączeniu ulotka
 • 22.02.2023 r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest „Depresja”. Depresja to poważna choroba. Wywołuje trwałe i poważne zaburzenia nastroju, nie ogranicza się do kilku dni złego humoru. Depresyjny nastrój trwa przez większość dnia i nawraca prawie codziennie przez co najmniej dwa tygodnie. Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Według szacunków WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występująca chorobą na świecie.
Depresja jest obecnie najczęściej diagnozowaną chorobą psychiczną. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Ważne by ją szybko rozpoznać i leczyć. A jest to choroba bardzo dotkliwa dla osoby chorującej jak i dla bliskich. Dlatego bardzo ważna jest świadomość jak rozpoznać objawy choroby, jak pomóc osobie która się z nią zmaga. Przede wszystkim nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli obserwujemy u siebie bądź u kogoś ze swojego otoczenie dłużej utrzymujący się smutek, długo utrzymujące się pogorszenie samopoczucia, utratę apetytu, unikanie kontaktu, izolowanie, to znak że należy ten stan skonsultować z psychiatrą lub psychologiem. Nie potrzebne jest skierowanie. Liczy się czas. Pamiętajmy, że głowa też może zachorować tak jak np. serce czy tarczyca. Depresja jest chorobą. Według WHO to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Z depresją zmaga się 1,5 mln osób w Polsce.
Zobacz gdzie w województwie lubuskim uzyskasz pomoc: wykaz poradni
Poniżej w załączeniu ulotka
 • 15.02.2023r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest „Epilepsja” - zachęcamy do obejrzenia publikacji na https://www.youtube.com/watch?v=hyXnjBaNFsQ
Epilepsja, potocznie nazywana padaczką jest schorzeniem należącym do grupy zaburzeń neurologicznych. W czasie ataku padaczki dochodzi do chwilowej dysfunkcji mózgu, co objawia się nagłymi wyładowaniami znajdujących się w nim komórek nerwowych. Najbardziej znanym symptomem epilepsji jest widoczny atak wstrząsowy, który może występować w kolaboracji z utratą świadomości. Co warto wiedzieć o epilepsji?
 
Czy nadużywanie alkoholu może być przyczyną epilepsji?
Czy osoba chora na padaczkę może prowadzić samochód?
Na czym polega rozpoznanie padaczki?
Jak zachować się w trakcie ataku padaczki?
Czy drgawki to jedyne objawy napadu padaczki?
Kiedy wezwać pomoc?
Jakie są konsekwencje ataków?
Jak żyć z padaczką?
Jak leczyć padaczkę?
Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Meller, neurolog ze Szczecina.
 
Poniżej w załączeniu ulotka.
 • 8.02.2023 r.
Przedstawiamy wybrane najważniejsze zagadnienia i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące praw pacjenta. 
Prawa pacjenta to zbiór uprawnień, które im przysługują. Ich głównym celem jest domaganie się przynależnych warunków realizowania usług medycznych, a także ochrony autonomii pacjenta i jego prawa do samostanowienia. 
 • 25.01.2023 r.
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Polska jest krajem o przeciętnym wskaźniku przeszczepiania narządów oraz spadającym od wielu lat wskaźnikiem donacji. 
 
Obowiązuje zasada domniemanej zgody
Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 r. pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia  sprzeciwu.
Organizacją i kontrolą przeszczepów w Polsce zajmuje się Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu chorym.
Jeden dawca może uratować nawet kilka osób, przekazując:
 • serce
 • płuca
 • wątrobę
 • nerki
 • trzustka
 • jelito cienkie.
Możesz wolę zastania dawcą wyrazić:
 • informując o tym swoich najbliższych
  lub
 • poprzez „Oświadczenie woli” - możesz je napisać odręcznie lub pobrać ze strony www.poltransplant.pl
Jeśli nie chcesz, by Twoje narządy były przeszczepiane, zgłoś sprzeciw:
 • w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów na stronie www.poltransplant.pl
 • oświadczenie w formie pisemnej prześlij do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Warszawie, Al. Jerozolimskie 87
 • oświadcz swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków; świadkowie muszą potwierdzić Twoją deklarację pisemnie.
 
Podpisując oświadczenie woli dajesz dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
 
Więcej dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ulotka poniżej.
 • 18.01.2023 r.
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Wyleczalność zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania raka szyjki macicy w chwili rozpoznania. Nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy można wykryć na bardzo wczesnym etapie i nie dopuścić do rozwoju nowotworu! Dlatego tak ważna jest cytologia.
Poniżej w załączeniu ulotka
 
 • 11.01.2023 r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest „Rak jelita grubego", który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. Szacuje się, że profilaktyka raka jelita grubego zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60%. Jak można działać profilaktycznie?
O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie, gdzie o zapobieganiu i leczeniu raka jelita grubego mówi lek. Mateusz Jęckowski, specjalista chirurgii ogólnej.
Poniżej w załączeniu ulotka
 • 4.01.2023 r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest „Codzienna profilaktyka zdrowego człowieka” - zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie www.nfz-zielonagora.pl  oraz na https://www.youtube.com/watch?v=1GOWNDGazMY i https://twitter.com/agniesz49257822
Poniżej w załączeniu ulotka - Codzienna profilaktyka
 • 28.12.2022 r.
Tematem dzisiejszej Środy z profilaktyką jest „Zespół jelita drażliwego” - zachęcamy do obejrzenia publikacji na stronie www.nfz-zielonagora.pl  oraz na https://www.youtube.com/watch?v=4bh0jJ-h6XI i https://twitter.com/agniesz49257822
Poniżej w załączeniu ulotka - Zespół jelita drażliwego
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego