Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Próchnica u dzieci

12 maja br. odbyło się spotkanie rodziców klas I Szkoły Podstawowej w Zbąszynku. W trakce spotkania zaakcentowano dwa ważne problemy zdrowotne, próchnicę zębów oraz zaburzenia słuchu i wzroku.
W Polsce na próchnicę zębów choruje 57% trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków. Statystyczne 5-letnie dziecko ma 5 chorych zębów! Nie lepiej jest wśród najmłodszych w wieku od 10 do 13 lat - tu dolegliwości obserwuje się u 89 proc. W najstarszej grupie, czyli od 14 do 18 lat z różnymi schorzeniami jamy ustnej zmaga się aż 91 proc. młodych osób.
- Wciąż zbyt późno zgłaszamy się z dzieckiem do dentysty. Zaniedbujemy higienę, profilaktykę, a także regularne przeglądy. Zaledwie 28 proc. rodziców dzieci w wieku przedszkolnym regularnie zaprowadza swoje pociechy do dentysty. W późniejszym wieku odsetek ten rośnie dwukrotnie, ale wciąż jest to bardzo niski wskaźnik, bo mniej niż połowa dzieci w wieku od 3 do 18 lat regularnie zagląda na kontrole. W efekcie, kiedy już taki 5, 10 czy 17-latek trafia na fotel, wymaga często długotrwałego, skomplikowanego i niejednokrotnie kosztownego leczenia – tłumaczy dr Lewandowska, stomatolożka dziecięca z centrum Medicover Stomatologia Klimczaka w Warszawie. Jak zaradić tym problemom? Lista jest długa.
- Po pierwsze, dieta dzieci w Polsce jest za słodka. Ta ogromna ilość cukru idąca w parze z zaniedbaniami w higienie, jest gotowym przepisem na próchnicę i to już u kilkulatków. Po drugie, problem leży w świadomości rodziców. Wielu wciąż żyje w przekonaniu, że np. zębów mlecznych się nie leczy, bo i tak wypadną. W efekcie, dzieci mające próchnicę mleczaków, mają też późnej próchnicę zębów stałych, bo ta się rozlewa. Po trzecie, dzieci za często padają ofiarami dentofobi swoich rodziców, „dziedzicząc” lęk przed dentystą. I koło się zamyka. Mama i tata nie chodzą do dentysty, więc dziecko również.
Koordynator ds. Zdrowia zachęcił rodziców do odbycia wizyty u lekarza dentysty i rozpocząc od lakowania "szóstek".
Choć lakowanie powszechnie uznane jest przez stomatologów za skuteczną metodę walki z próchnicą, pacjenci często powielają stereotypowe opinie, jakoby było ono szkodliwe dla zębów, a nawet całego organizmu. Wspomina się w tym kontekście o niszczeniu szkliwa, czy toksyczności laku. Nie znajduje to potwierdzenia, jeśli chodzi o aktualny stan wiedzy naukowej i medycznej. Lakowanie jest zabiegiem, który wykonuje się od kilkudziesięciu lati uznaje za w pełni bezpieczny.
NFZ refunduje koszty zabiegu lakowania, ale tylko u dzieci i tylko w odniesieniu do zębów trzonowych. Warto wiedzieć, że 1 stycznia 2018 roku zasady dotyczące refundacji zabiegu zmieniły się na korzyść pacjentów, co było zgodnie z sugestiami ekspertów wskazujących na niską efektywność wcześniejszych rozwiązań. Poprzednio dofinansowanie dotyczyło wyłącznie 1 zabiegu lakowania „szóstek” przed ukończeniem 8. roku życia. Nowe zapisy mówią, że refundowany jest jeden zabieg zabezpieczający „szóstki” u dzieci do 8 lat i jeden zabezpieczający „siódemki” przed ukończeniem 14 roku życia.
Koordynator zaprosił także rodziców do wzięcia udziału w bezpłatnym gminnym programie wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku u dzieci. Szczegóły w załączniku.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego