Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

17 Gala Regionu Kozła

12 maja br. w Domu Kultury w Kargowej odbyła się doroczna Gala Regionu Kozła. Uroczysta Gala rozpoczęła się od przekazania władzy nowemu staroście Regionu Kozła. Po 2 latach pełnienia funkcji starosty Burmistrz Trzciela Jarosław Kaczmarek przekazał ją Burmistrzowi Kargowej Jerzemu Fabisiowi. Wicestarostą został Jacek Kolesiński (Wójt Siedlca) i to on za dwa lata przejmie funkcję starosty.
W trakcie Gali odbyło się wręczenie Nagród Regionu Kozła oraz po raz pierwszy wręczenie odznaczeń Zasłużonym dla Regionu Kozła.     
Nagrody RK (kategoria indywidualna) otrzymała Łucja Górna z Chrośnicy (gm. Zbąszyń) i Jadwiga Hirt z Grójca Wielkiego (gm. Siedlec). Nagrodę RK (kat. zbiorową) przyznano zespołowi Wesele Przyprostyńskie (gm. Zbąszyń). Tegoroczną nagrodę RK Honorową (dla osoby spoza Regionu) otrzymała Monika Ewa Michalik (gm. Trzciel), a nagrodę  RK (dla firm) Karczma Taberska Jolanty i Marka Taberskich z Janowca (gm. Babimost). Odznaczenia „Zasłużony dla Regionu Kozła” przyznano Panu Marianowi Dobakowi ze Zbąszynka i Andrzejowi Apolinarskiemu z Kargowej. W części artystycznej wystąpi zespół Trio Taklamakan.
Więcej informacji i zdjęć na stronie LGDRK.
Poniżej przedstawimy sylwetkę Pana Mariana Dobaka.
Pan Marian Dobak jest wieloletnim mieszkańcem Zbąszynka, działaczem społecznym, mocno związanym z budowaniem powojennej rzeczywistości. Urodził się 30 lipca 1933 r. w miejscowości Szypłów (powiat Jarocin, woj. Wielkopolskie). Z rodzicami przeprowadził się do Szczańca. Tam skończył szkołę podstawową, a następnie szkołę średnią (klasy 8-10) w Świebodzinie, gdzie zdał maturę oraz w Nowej Soli, gdzie zdał maturę pedagogiczną. W latach 50’ przeprowadził się z rodzicami do Zbąszynka. Ukończył Szkołę Wyższą na kierunku Pedagogika Kulturalno – Oświatowa (tytuł magistra), robił też dużo kursów doskonalących. Był jednym z pierwszych absolwentów Szkoły Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu (akordeon i skrzypce). Grał w kwartecie akordeonowym, grał też w orkiestrze symfonicznej. Po maturze w latach 1953-1958 pracował jako nauczyciel nauki śpiewu w Szkole Podstawowej w Szczańcu, a następnie w Szkole Podstawowej w Zbąszynku (w latach 1958 – 1970). 1 lutego 1970 roku został kierownikiem Domu Kultury w Zbąszynku.
DZIAŁALNOŚĆ:
W latach 60’ do 80 ‘ – prowadził ognisko muzyczne – gra na akordeonie, nauka śpiewu, kształcenie słuchu, gdzie wykształcił ponad 200 muzyków.
W latach 70’ do 1989r. ’ – prowadził grupę wokalną „Wesołe Nutki”. Wyuczył kilka pokoleń. Grupa zdobywała nagrody i wyróżnienia ogólnopolskie.
Od 1973r. do dzisiaj… - prowadzi spotkania Brydżowe dla dorosłych. Największe osiągnięcie to Liga Okręgowa.
15 maja 1979r. – został wyróżniony odznaką ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
05 września 1984r. – odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski  - Uchwałą Rady Państwa.  Za jego kadencji w Domu Kultury odbywały się zajęcia: plastyczne, recytatorskie, teatralne, taneczne, działała Orkiestra Dęta (Kolejowa) i Kapela Koźlarska.
31 lipca 1993r. zakończył pracę w DK, w związku z przejściem na emeryturę.
Od 1989r.do dzisiaj prowadzi chór Millenium, działający przy Kościele Parafialnym w Zbąszynku. Od początku swojej działalności Chór uświetniał głównie liturgię sakralną i różne uroczystości o charakterze religijnym, również poza granicami Gminy. Dzięki ciężkiej i efektywnej pracy dyrygenta Pana Mariana Dobaka i chórzystów dzisiejszy repertuar chóru to muzyka religijna pochodząca z różnych okresów dziejowych.
Zarządzeniem Burmistrza Zbąszynka z dn. 9 listopada 2010 roku Pan Marian Dobak, za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji Gminy Zbąszynek został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek”. Również za całokształt pracy zawodowej i społecznej otrzymał Tytuł Człowieka Roku 2012 w kategorii „Kultura w Gminie Zbąszynek” przyznawanego przez Fundację „Spieszmy Się”.
Prywatnie mąż, ojciec Anny i Krzysztofa, dziadek 6 wnucząt,  jeden z wnuków idzie muzycznie w ślady dziadka. Ukończył na ten moment Szkołę Muzyczną I stopnia.
W trakcie swojej działalności zawodowej i artystycznej otrzymał wiele nagród i wyróżnień, jednak wrodzona skromność nie pozwala mu się tym chwalić.
Zawsze cieszył się zaufaniem i poparciem społecznym, do dziś podawany jako wzór do naśladowania dla młodszych pokoleń. Podczas swojej wieloletniej aktywności społecznej budował i promował dobre imię Gminy Zbąszynek oraz Regionu Kozła.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: 17 Gala Regionu Kozła

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego