Kalendarium

Kalendarz imprez

News box

Stypendium sportowe dla Huberta Muszyńskiego

Doceniając wysokie wyniki w krajowym współzawodnictwie sportowym w piłce nożnej, 5 września Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski przyznał Hubertowi Muszyńskiemu stypendium sportowe. Hubert jest zawodnikiem RKS Raków Częstochowa. W tym roku zaczyna studiować fizjoterapię na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Stypendium z rąk Burmistrza Zbąszynka odebrali rodzice Huberta.
Gratulujemy i życzymy kolejnych imponujących sukcesów sportowych i pomyślności w życiu osobistym.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Stypendium sportowe dla Huberta Muszyńskiego

Nauczyciele z awansem!

22 sierpnia w Urzędzie Miejskim odbyły się egzaminy nauczycieli z terenu Gminy Zbąszynek ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Komisja egzaminacyjna powołana przez Burmistrza Zbąszynka dokonała weryfikacji dotychczasowych osiągnięć nauczycieli kontraktowych: Pani Elżbiety Niemiec ze Szkoły Podstawowej w Kosieczynie oraz Pana Kamila Kromskiego i Pana Kamila Feliszewskiego z CKZiU w Zbąszynku. Wszyscy nauczyciele zostali pozytywnie ocenieni i otrzymali awans na stopień nauczyciela mianowanego. Akty nadania stopnia awansu zawodowego wręczył Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Awans zawodowy nauczycieli

Oficjalne oddanie do użytku inwestycji pn.: „Rewitalizacja placu dawnego targowiska miejskiego w Zbąszynku na skwer wypoczynkowy”

23 sierpnia odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia i oddania do użytku inwestycji pn.: „Rewitalizacja placu dawnego targowiska miejskiego w Zbąszynku na skwer wypoczynkowy”
W uroczystości udział wzięli: przedstawiciel Wojewody Lubuskiego Paweł Maćkowiak, Wicestarosta Powiatu Świebodzińskiego Andrzej Chromiński, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, przedstawiciele wykonawcy i projektanta, pracownicy Urzędu Miejskiego w Zbąszynku, Zespół śpiewaczy „Dąbrowszczanka”, mieszkańcy Gminy Zbąszynek.
Wykonawcą zadania był Zakład Murarski Muńko Jan, Muńko Marek s.c. z siedzibą w Nowym Kramsku.
Nadzór inwestorski sprawowało: Zachodnie Centrum Konsultingowe EURO INVEST Sp. z o.o., z siedzibą w Gorzowie Wlkp.  Wartość umów to 3.800.000,20 zł i 61.500,00 zł.
Dofinansowanie projektu w wysokości 2 520 000,00 zł - Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Oficjalne oddanie do użytku inwestycji pn.: „Rewitalizacja placu dawnego targowiska miejskiego w Zbąszynku na skwer wypoczynkowy”

Wizyta partnerów z Amt Peitz

W trakcie trwających Dni Zbąszynka, miasto ożyło nie tylko kolorowymi straganami, atrakcjami dla mieszkańców i gości, ale również ważnymi spotkaniami, które mogą rzutować na przyszłość miasta oraz regionu. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje spotkanie trzech przedstawicieli z partnerskiego Amt Peitz w Gminie Zbąszynek, które odbyło się w obecności Burmistrza Zbąszynka, Wiesława Czyczerskiego oraz Sekretarza Gminy, Jana Makarewicza.
Spotkanie miało miejsce w kontekście długoletniej współpracy między Zbąszynkiem a niemieckim partnerem, Amt Peitz. To partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i kulturze ma na celu wzmocnienie relacji między obiema społecznościami oraz wymianę doświadczeń na różnych płaszczyznach. Tegoroczne Dni Zbąszynka stały się idealnym tłem dla tego ważnego spotkania.
Delegacja z Amt Peitz, na którą składało się trzech przedstawicieli, wyraziła ogromne zainteresowanie osiągnięciami i projektami realizowanymi przez Gminę Zbąszynek. Burmistrz Wiesław Czyczerski podkreślił w swoim przemówieniu, że dzięki temu partnerstwu obie społeczności mogą się wzajemnie inspirować i wpływać na rozwój lokalny. Zwrócił także uwagę na bogactwo kulturalne wynikające z bliskiej współpracy.
Sekretarz Gminy Jan Makarewicz przedstawił konkretne inicjatywy i projekty, które wynikają z partnerstwa między Amt Peitz a Gminą Zbąszynek. Wspólnie omówiono przyszłe możliwości współpracy, takie jak wymiana edukacyjna, projekty kulturalne oraz rozwój turystyki. Delegacja niemieckich partnerów wyraziła zainteresowanie udziałem w tych inicjatywach oraz podziękowała za serdeczne przyjęcie.
Podczas spotkania poruszono również kwestie związane z wyzwaniami społecznymi i ekonomicznymi, które obie społeczności muszą przezwyciężać. Rozmawiano o sposobach na stworzenie trwałego i zrównoważonego rozwoju, który będzie korzystny dla mieszkańców obu miast.
Burmistrz Wiesław Czyczerski podkreślił, że ta wizyta jest kolejnym kamieniem milowym w budowaniu partnerskich relacji i zaapelował o kontynuowanie dialogu oraz wspólną pracę nad przyszłymi projektami. Spotkanie zakończyło się obietnicą dalszej współpracy, wymiany myśli i doświadczeń, które będą sprzyjać rozwojowi obu społeczności.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Wizyta partnerów z Peitz

Piknik Militarny

13 sierpnia, w trakcie Dni Zbąszynka, park przed Urzędem Miejskim w Zbąszynku stał się areną niezwykłego wydarzenia – Pikniku Militarnego, który zgromadził liczne jednostki wojskowe oraz społeczność lokalną w duchu wspólnej zabawy i edukacji. Piknik przekroczył oczekiwania, zapewniając zarówno wiedzę jak i rozrywkę dla odwiedzających.
W oficjalnym rozpoczęciu udział wzięli Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.
Piknik zgromadził trzy jednostki: 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej, 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy oraz Wojska Obrony Terytorialnej. To spotkanie różnorodnych jednostek wojskowych podkreśliło siłę i różnorodność polskiego wojska, które działa na rzecz bezpieczeństwa kraju.
Piknikowi towarzyszyła imponująca ekspozycja technologii wojskowych. Wśród prezentowanych pojazdów znalazły się m.in. czołg Leopard, imponujący RAK - moździerz samobieżny kalibru 120 mm, a także niezawodny SPZR Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy. Do tego dołączyły kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz potężna WR-40 Langusta – samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa. Dla wielu uczestników była to rzadka okazja, by z bliska przyjrzeć się potężnej technologii, która wspiera naszą obronność.
Jednak Piknik Militarny to nie tylko prezentacja sprzętu – to także wspólne przeżywanie i zabawa dla całych rodzin. Dla miłośników historii wojskowości i najmłodszych była przygotowana ekspozycja osprzętu oraz broni, pozwalająca zgłębić tajniki wyposażenia żołnierzy. Dla odważnych dzieciaków zorganizowano konkurs z wykorzystaniem wykrywacza min, w którym znalezienie zakopanych puszek ze słodyczami było nie lada wyzwaniem. Dla najmłodszych była też strzelnica laserowa, która z pewnością dostarczyła wiele emocji.
W trakcie Pikniku można było skosztować pysznej grochówki wojskowej. To nawiązanie do ducha wojskowej wspólnoty, w której posiłek to nie tylko pożywienie, ale także czas spędzony razem, dzieląc się doświadczeniami i historiami.
Dla tych, którzy marzą o służbie wojskowej, piknik stanowił idealną okazję do bliższego poznania codziennego życia żołnierza. Wiele jednostek zachęcało odwiedzających do zaciągnięcia się do wojska i spróbowania swoich sił.
Podsumowując, Piknik Militarny w Zbąszynku był niezapomnianym wydarzeniem, które połączyło społeczność lokalną z jednostkami wojskowymi w duchu wspólnoty, edukacji i rozrywki. Prezentacja technologii, aktywności dla dzieci i możliwość poznania blisko życia wojskowego sprawiły, że to wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Piknik militarny 2023

Kapsuła Czasu

12 sierpnia 2023 roku mieszkańcy Zbąszynka prowadzeni przez Orkiestrę Dęta OSP Babimost przeszli ulicami Miasta na plac po byłym targowisku przy ulicy Długiej, przed pomnik „Kolejarza” gdzie została zakopana Kapsuła Czasu.  W środku kapsuły znajdują się między innymi: lista mieszkańców Zbąszynka, aktualny plan miasta, flaga państwowa, flaga Zbąszynka, zdjęcia z uroczystości i wydarzeń z minionych lat zapisane na nośnikach i twardym dysku, gadżety promocyjne Gminy Zbąszynek, dodatkowo na płycie głównej na obiektach sportowych Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zbąszynku zostało wykonane zdjęcie mieszkańców z drona, ustawionych w napis ZBĄSZYNEK, które również znalazło się wewnątrz Kapsuły. Kapsuła ma zostać otwarta za 100 lat.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

14Galeria zdjęć: Kapsuła czasu

Ankieta badawcza

Szanowni Państwo,
Gminy Pszczew, Trzciel, Szczaniec, Zbąszynek, Babimost, Kargowa, Trzebiechów, Bojadła, Przytoczna  przystąpiły do przygotowania Strategii Rozwoju Terytorialnego na lata 2022-2030 w ramach zawiązanego porozumienia międzygminnego „Razem dla wspólnego rozwoju”
Aktualnie trwają prace diagnostyczne i badania będące podstawą opracowania dokumentu.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety wszystkich mieszkańców gmin leżących na obszarze porozumienia gmin tworzących partnerstwo międzygminne.
Państwa opinie będą wykorzystane przy planowaniu przez samorządy kierunków rozwoju i realizacji konkretnych inwestycji w ramach partnerstwa gmin.
 
Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą przedstawione wyłącznie w formie zbiorczej, jako element raportu diagnostycznego.

Przypominamy o konieczności złożenia Oświadczeń w ramach monitoringu projektu „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”

Szanowni Państwo
 
Wszystkim osobom, które otrzymały sprzęt komputerowy w ramach projektu grantowego
 
„Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”
 
przypominamy o konieczności złożenia Oświadczeń w ramach monitoringu projektu (Załącznik nr 2 do Regulaminu monitoringu i ewaluacji projektu).
 
Pierwsze Oświadczenie należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku
 do 30 czerwca 2023r.
 
Wzór Oświadczenia otrzymali Państwo wraz z dokumentacją przekazania sprzętu.
 
Ponadto Oświadczenie do pobrania w załączniku.
 
Informacje pod nr telefonu: 68 3910351

Załączniki

DODATEK OSŁONOWY

DODATEK OSŁONOWY
Jeżeli chcesz:
  • otrzymać informację na temat dodatku osłonowego;
  • otrzymać wniosek o dodatek osłonowy;
  • złożyć wniosek o dodatek osłonowy
zgłoś się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku ul. Kosieczyńska  w godz. 7:30 – 15:30.
Informacje udzielane są także drogą telefoniczną pod numerem 68 384 91 02 wew. 26.
Ważne
Kwota dodatku osłonowego jest wyższa w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
 
 

Załączniki

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz Rodzina 500+

Od nowego roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, będzie przysługiwało nowe, dodatkowe wsparcie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Świadczenie będzie realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Rodzinny kapitał opiekuńczy wyniesie 12 tys. zł i będzie wypłacany w miesięcznych częściach – po 500 zł
przez 2 lata lub 1000 zł przez rok – wybór należy do rodziców. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny,
a środki nie będą opodatkowane.
Przyjmowaniem wniosków i ich rozpatrywaniem oraz wypłatą świadczenia będzie zajmował się ZUS.
Wnioski wraz z załącznikami będzie można składać wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej.
Maksymalny termin na rozpatrzenie wniosku o kapitał wynosi 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz
z dokumentami. Z kolei wypłata pieniędzy nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo
do wsparcia.
Decyzję o przyznaniu świadczenia bądź odmowie rodzic otrzyma na swoim profilu PUE ZUS. Również wtedy,
gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Nowe przepisy przewidują także dofinansowanie do miejsc opieki dla dzieci. Wyniesie ono maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna. Będzie ono bezpośrednio przekazywane instytucji. Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko na które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. przed 12 miesiącem życia dziecka). To rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., ale dofinansowanie przysługiwać będzie
z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko uczęszczało wówczas do żłobka, klubu dziecięcego lub
do dziennego opiekuna.
Od 1 stycznia 2023 r. to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował nowe wnioski o świadczenie
500+ i je realizował. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty już przyznanych świadczeń do końca
maja 2023 r. Nie trzeba w tych sprawach składać nowych wniosków.
Wnioski o przyznanie świadczenia 500+ od 1 stycznia br. będzie można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę przejmie ZUS. Wszystkie pisma, informacje
i decyzje będą przekazywane elektronicznie na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Pracownicy Oddziału ZUS w Zielonej Górze będą pomagać przy składaniu wniosków o świadczenia rodzicielskie we wszystkich swoich placówkach oraz podczas organizacji punktów mobilnych w wybranych placówkach Poczty Polskiej, KRUS i Ośrodkach Pomocy Społecznej.
 
czytaj dalej

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego