Kalendarium

Kalendarz imprez

News box

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świebodzinie z dnia 16.12.2021 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świebodzinie przypomina o obowiązku szczepienia psów p/ko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421):
,,[Szczepienia psów, lisów i kotów przeciwko wściekliźnie] 1. Psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. 2. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.” Niewywiązywanie się z tego obowiązku nie tylko naraża waszych podopiecznych na ryzyko zarażenia się wścieklizną, ale również was i waszych bliskich. Czy ten stanowi ponadto wykroczenie podlegające karze grzywny.
Województwo Lubuskie jest strefą o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem wścieklizny dzięki prowadzonym od wielu lat programom zwalczania tej choroby, opartym na zwalczaniu i profilaktyce, której głównym elementem są szczepienia psów i lisów p/ko wściekliźnie. Nie ma obowiązku profilaktycznego szczepienia kotów przeciw wściekliźnie, jednak ze względu na wagę zagrożenia słusznie jest ono zalecane przez lekarzy weterynarii leczących waszych czworonożnych podopiecznych.
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie z dnia 16.12.2021 r. w 2021 r. wściekliznę u zwierząt domowych i dzikich stwierdzono w Polsce w trzech województwach: mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim, w tym u 8 zwierząt domowych (6 kotów i 2 psów). Zwierzęta, u których wykryto chorobę, nie były szczepione przeciwko wściekliźnie.
Wścieklizna jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób odzwierzęcych, która od ponad 4000 lat nęka prawie każdy zakątek świata. Około 99% przypadków wścieklizny u ludzi jest spowodowanych ukąszeniami zakażonych psów.
Dołóżmy więc razem wszelkich starań, aby jej skutecznie zapobiegać szczepiąc profilaktycznie swoje psy i koty przeciw tej chorobie.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny obsługi petentów:
         poniedziałek           7:30 - 17:00
         wtorek - piątek        7:30 - 13:00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego