Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

CHROŃMY NASZE ŚRODOWISKO

   8 maja naszych Seniorów ponownie odwiedziła pracownica firmy Ikea Industry Zbąszynek, pani Renata Korbanek. Prelekcja ,którą pani Renata przeprowadziła była o segregacji śmieci ,temat Seniorów bardzo zaciekawił, zadając dużo pytań otrzymali wyczerpujące odpowiedzi jak należy prawidłowo sortować śmieci i gdzie należy jej wyrzucać, aby chronić nasze środowisko.
czytaj dalej

Rejs statkiem po Odrze

W dniu dzisiejszym tj. 10 maja wybraliśmy się na rejs statkiem po Odrze. Statek „Laguna” zrobił na nas ogromne wrażenie, w środku cieplutko i milutko, a co najważniejsze przesympatyczna obsługa. Popijając gorącą kawkę i zajadając smaczne lody, podziwialiśmy przez okna widoki pięknej natury. Chociaż pogoda nie zachęcała do spędzenia czasu na tarasie zewnętrznym, to wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Seniorzy byli zachwyceni. Z pewnością taki rejs jest doskonałą okazją, aby zjednoczyć się z przyrodą, pozwiedzać, zrelaksować i odpocząć.
czytaj dalej

PODRÓŻ NA KRESY

W dniu 7 maja 2019 roku zbąszyneccy seniorzy mieli niebywałą okazję spotkania się w Dziennym Domu „Senior-Wigor” z profesorem Stanisławem Nicieją i jego małżonką Haliną Niciejową. Profesor Stanisław Nicieja jest z wykształcenia historykiem, historykiem sztuki XIX i XX wieku, profesorem nauk humanistycznych, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, miłośnikiem i wybitnym znawcą Kresów oraz autorem licznych publikacji na ten temat. Głównym tematem spotkania zbąszyneckich seniorów z profesorem była promocja cyklu jego opowieści pt. „Kresowa Atlantyda. Historie i mitologia miast kresowych”. Podczas wizyty w Zbąszynku profesor Nicieja opowiadał o swojej długoletniej fascynacji Kresami oraz o inspiracjach czerpanych do pisania. To niezwykłe spotkanie było podróżą w czasie po utraconych miastach i miasteczkach Kresowych. Podczas wykładu profesor wielokrotnie podkreślał, że historia Kresowej Atlantydy to nie tylko dzieje miast, ale przede wszystkim wpisane w nie losy pojedynczych ludzi, tych wybitnych i tych zwyczajnych, stawianych w życiu przed trudnymi wyborami. Spotkanie wzbogacone było prezentacją filmu dokumentalnego o Truskawcu – słynnym przedwojennym uzdrowisku. Spotkanie zakończyła wspólna rozmowa i składanie autografów na książkach.
czytaj dalej

Pielgrzymka do Obry

  26 kwietnia Nasi seniorzy z Dziennego Domu Senior-Wigor wraz z grupą uczestników Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Zawodowych Emerytów i Rencistów Kolejowych i Związku Kresowian udali się na wycieczkę do Obry. Miłą niespodzianką był udział w wycieczce siostry Laury-misjonarki pochodzącej ze Zbąszynka ,która obecnie przebywa w Afryce. Na początku pielgrzymki w kaplicy przy kościele w Obrze odbyła się msza w intencji Seniorów. Po mszy  zwiedziliśmy  Kościół Klasztorny Oblatów pw. NMP i św.Jakuba  Apostoła z 1722 roku. oraz Muzeum misyjne z eksponatami pochodzącymi z różnych zakątków całego świata przywiezione przez misjonarzy. Bogate wnętrze Klasztoru i jego historia zrobiło na uczestnikach niesamowite wrażenie. Jest to niezwykle ciekawe miejsce, które trzeba odwiedzić i ujrzeć na własne oczy. Wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci Seniorów.
czytaj dalej

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W dniu 16 kwietnia 2019 roku seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku spotkali się przy świątecznym stole z  Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Zbąszynku Janem Mazurem, księdzem dziekanem Zdzisławem Przybyszem, księdzem proboszczem Jerzym Kordiakiem oraz przyjacielem Domu Krzysztofem Krzywakiem.  Spotkanie, w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy,  było okazją do złożenia sobie świątecznych życzeń. Zaproszeni goście życzyli seniorom przede wszystkim zdrowia i pogody ducha, a także wzajemnej życzliwości i zadowolenia z pobytu w naszym Domu. Seniorzy zaprezentowali gościom krótkie przedstawienie o tradycjach wielkanocnych. Po posiłku był czas na śpiew i wspólne rozmowy. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.
czytaj dalej

Projekt e-Senior 65+ „Obywatel cyfrowej przyszłości"

W dniu 29 marca 2019 roku rozpoczęła  się w naszej gminie realizacja projektu e-Senior 65+ Obywatel cyfrowej przyszłości - wzrost aktywności obywatelskiej w obszarze kompetencji cyfrowych w woj. Lubuskim” współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Oś Priorytetowa III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, działanie  3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych Realizatorem projektu jest Edukacja Bez Barier- Fundacja na rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce z siedzibą w Warszawie ul. Hoża 86/410. Projekt zakłada realizację szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych i medialnych w tym m.in.: korzystania z e-usług począwszy od nauki obsługi komputera i Internetu jak i rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych oraz stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych. Realizacja głównego celu Projektu odbywać się będzie poprzez cykl 15 zajęć dydaktycznych w wymiarze 3h każde oraz 3 dodatkowych zajęć animacyjnych w wymiarze 6h każde.  W projekcie uczestniczy 21 seniorów z Gminy Zbąszynek.  Zajęcia z seniorami  prowadzi Pan Kazimierz Bałut. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu - w środy i piątki w sali nr 12 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbąszynku. Wszystkim uczestnikom projektu życzymy owocnych i miłych spotkań.
czytaj dalej

SENIORZY PRZYWITALI WIOSNĘ

  Tradycyjnie 21 marca, seniorzy z Dziennego Domu  Senior- Wigor świętowali nadejście wiosny. Uśmiechnięci i w dobrych humorach udali się na spacer do przydomowego ogrodu ,gdzie tam śpiewając piosenki i paląc marzannę hucznie pożegnali zimę  i przywitali wiosnę. Pogoda dopisała, co pozwoliło wszystkim miło spędzić czas na  świeżym powietrzu i poczuć nadejście upragnionej wiosny.
czytaj dalej

SPOTKANIE RADY SENIORÓW GMINY ZBĄSZYNEK

W dniu 20 marca 2019 roku, w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury, odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie  Rady Seniorów Gminy Zbąszynek. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, który w swoim przemówieniu wyraził zadowolenie z dotychczasowej współpracy z Radą oraz zapewnił o dalszym wsparciu działań na rzecz zbąszyneckich seniorów oczekując przy tym na zgłaszanie przez nich swoich problemów i oczekiwań oraz konstruktywną  dyskusję na temat proponowanych rozwiązań.   Podczas spotkania dokonano zmian personalnych w składzie Rady, omówiono stan realizacji programu „Zbąszynecka Karta Seniora” oraz  zasady ubiegania się przez seniorów o Ogólnopolską Kartę Seniora i Kartę Dużej Rodziny. Rada Seniorów przyjęła Plan Pracy Organizacji Zrzeszonych w RS na 2019 rok oraz opracowała Roczny Plan Działania RS. Członkowie RS zostali zapoznani z danymi statystycznymi za 2018 rok dotyczącymi życia mieszkańców naszej gminy w tym zbąszyneckich seniorów. W temacie ochrony zdrowia wysunięty został  postulat o konieczności poszukiwania nowych lekarzy rodzinnych dla naszych mieszkańców. Rada Seniorów pozytywnie ustosunkowała się do stworzenia w gminie Sportowej Ligii Seniorów oraz włączenia się w organizację  obchodów 75 rocznicy pierwszego transportu repatriantów do Zbąszynka, która przypada 15 kwietnia 2020 roku. Opracowaniem szczegółowych planów działań poszczególnych przedsięwzięć zajmie się Zarząd Rady Seniorów na swoim najbliższym spotkaniu, które odbędzie się  w miesiącu maju br.
czytaj dalej

Wizyta pracowników firmy Ikea

13 marca br. nasz Dom odwiedziły pracownice firmy Ikea Industry Zbąszynek, pani Renata Korbanek i pani Agnieszka Żychlińska. Wizyta miała na celu zapoznać seniorów na czym polega praca firmy Ikea oraz  uświadomić co to jest ochrona środowiska ,jak segregować odpady czym jest recykling i jak należy żyć ,abyśmy nawzajem nie zatruwali swojego środowiska. Prelekcja bardzo zainteresowała seniorów, zadawali pytania ,na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Czekamy na kolejne tak ciekawe spotkania.
czytaj dalej

Seniorzy świętowali Dzień Kobiet

W dniu dzisiejszym, z okazji przypadającego Dnia Kobiet,  na spotkanie z seniorkami przybył Burmistrz Zbąszynka-Wiesław Czyczerski,  Przewodniczący Rady Miejskiej- Jan Mazur oraz przyjaciel Domu – Krzysztof Krzywak. W krótkich przemowach zaproszeni goście  życzyli wszystkim paniom  zdrowia, pogody ducha, uśmiechu na twarzy  i zadowolenia z pobytu w naszym Domu. W tym roku panie  otrzymały od włodarzy „prozdrowotny prezent” w postaci kosza  z owocami.  Seniorzy zaprezentowali się w programie artystycznym składającym się z wierszy i piosenek o tematyce związanej ze Świętem Kobiet. Wspólne świętowanie  uświetnił nam muzycznie p. Janusz Śmiałek.  Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze.
czytaj dalej
1 ... 5 6 7 8 9 ... 25 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego