Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Miód na zdrowie!

Dzisiaj gościliśmy Panią Teresę. Właścicielkę Pasieki "Kwiaty w słoiku" ze Zbąszynka. Pani Teresa opowiadała o leczniczych właściwościach miodu, jego rodzajach oraz o tym, skąd bierze się ten niezwykły nektar. Miód to jeden z najzdrowszych i najbardziej wartościowych naturalnych produktów znanych człowiekowi a jednocześnie najsłodszy lek jaki dostaliśmy od natury. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie większości układów ludzkiego organizmu. Najbardziej znany jest ze swych właściwości antybakteryjnych pomaga w walce z przeziębieniem i grypą. Wspomaga również układ krwionośny, nieoceniony w walce z miażdżycą, dzięki dużej zawartości żelaza wzmacnia serce. Miód działa pozytywnie na układ pokarmowy, wspomaga przemianę materii, ma właściwości odtruwające wątrobę. Miód uspokaja, ułatwia zasypianie, pomaga w walce z alergią. Jest naturalnym antybiotykiem. Miód jest nie tylko produktem spożywczym i lekarstwem, lecz także doskonałym kosmetykiem. Warto więc mieć go zarówno w kuchni i apteczce, jak i w kosmetyczce właśnie. Podsumowując: miód jest apetyczny, zdrowy i... uniwersalny. Czy potrzeba czegoś więcej? Tak – umiaru, ponieważ jest to jednak produkt niezwykle kaloryczny ! :)
czytaj dalej

Marsz, marsz Dąbrowski !

Już dzisiaj o godzinie 11.11. Seniorzy wraz z opiekunami z Dziennego Domu "Senior-Wigor" odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego z okazji obchodów 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

O czym szumi las...

Dzisiaj gościł u nas Pan Jacek z Nadleśnictwa w Świebodzinie. Przygotował prelekcje na temat środowiska leśnego. Omawiał rosnące gatunki roślin, kwiatów, drzew. Opowiadał o  ptakach i zwierzętach w zielonej krainie. Przedstawił zagrożenia zmieniającego się klimatu, który mają wpływ na cały ekosystem. Spotkanie było bardzo interesujące, upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą domowników.
czytaj dalej

Coś dla duszy i ciała

W Dziennym Domu "Senior - Wigor" możemy pochwalić się szerokim wachlarzem zajęć, wycieczek, wyjazdów, spotkań z ciekawymi ludźmi o czym informujemy na bieżąco. W Naszym Domu dbamy również o to, żeby było coś dla duszy i ciała ! Wyprawiamy imieniny, urodziny, rocznice. Dla każdego z Seniora ważne jest celebrowanie i wypełnianie tej tradycji.  Dzięki temu, że inni pamiętają o naszych małych świętach czujemy się ważni, a poza tym każdy pretekst jest dobry do spotkania, a przecież życie składa się z takich małych chwil radości !
czytaj dalej

Wizyta Strażaka

Dzisiaj 05.11.2019r. gościł u Nas strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbąszynka, Pan Andrzej, który przybył do placówki wraz z sunią Herą. Poprowadził bardzo ważne spotkanie na temat "Dlaczego pies gryzie ?". Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy pies może ugryźć, a poprzez zrozumienie przyczyn, które powodują że psy atakują, można zapobiegać przykrym incydentom.
czytaj dalej

Święto "Wszystkich Świętych"

W tym tygodniu 1 listopada wypada Święto "Wszystkich Świętych". Kościoły chrześcijańskie wspominają zmarłych. Święto"Wszystkich Świętych" początkowo odbywało się 13 maja i wspominano wtedy tylko świętych męczenników. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, zaś w sto lat później Grzegorz IV uczynił je wspomnieniem wszystkich świętych. Chrześcijanie modlą się tego dnia do tych, którzy bezpośrednio widzą Boga. Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" już dziś udali się na cmentarze w Zbąszynku, Dąbrówce i Kosieczynie, aby wspomnieć zmarłych przyjaciół, położyć na grobach własnoręcznie wykonane stroiki oraz pomodlić się i zapalić światło za ich dusze. W oktawie Wszystkich Świętych wierni mogą uzyskać odpust zupełny za dusze czyśćcowe. Do warunków jego otrzymania zalicza się pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. Katolicy biorą także udział w wypominkach, czyli nabożeństwach za zmarłych. Według niektórych źródeł, tradycja modlitw za zmarłych sięga w Polsce X wieku.
 
czytaj dalej

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku

W piątek 25.10.2019 roku w naszej placówce gościli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku z wychowawczynią, Panią Agnieszką Rucioch. Podczas wizyty Seniorzy czytali dzieciom znane, lubiane i ponadczasowe bajki takie jak "Kopciuszek", "Brzydkie Kaczątko". Po wysłuchaniu bajek dzieci i "dziadkowie" wspólnie rozwiązywali zagadki i rebusy. Przy pysznym poczęstunku miło upłynął czas. Na zakończenie spotkania Seniorzy otrzymali własnoręcznie wykonane podziękowania i laurki.
czytaj dalej

Wizyta Policjanta w placówce

W dniu dzisiejszym gościliśmy funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, rzecznika prasowego Pana Marcina Rucińskiego, który na spotkaniu informował podopiecznych o bezpieczeństwie seniorów. Prelekcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa Seniorek i Seniorów, wzrost świadomości o sposobach działania przestępców, a także wskazanie skutecznych metod ochrony przed zagrożeniami. Dzięki kompleksowemu i wielostronnemu spojrzeniu na temat bezpieczeństwa, Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" pozyskali informacje między innymi na temat bezpieczeństwa finansowego, zdrowotnego, w ruchu drogowym oraz innych bezpiecznych zachowań.
czytaj dalej

Zakończenie Zbąszyneckiego Święta Seniora

W piątek 18.10.2019. zakończyło się Zbąszyneckie Święto Seniora. Przedstawiciele jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych wspólnie z seniorami i uczniami złożyli kwiaty pod obeliskiem Tomasza Kotkowiaka na skwerze w Zbąszynku. Tomasz Kotkowiak  przekazywał uczniom jak najwięcej wiadomości o historii muzyki koźlarskiej i zamiłowania do folkloru. Znał kanony, jakie obowiązywały, co do składu instrumentalnego, jednak dla niego ważniejsze były inne wartości, jak sam mówił „chcę, aby pozostał po mnie ślad i dlatego chcę wyuczyć jak najwięcej młodych, chcę, aby poznali życie kulturalne i żeby wiedzieli gdzie jest ich miejsce. Nie jest dla mnie ważne czy grają w składzie autentycznym czy zdwojonym ważne, że chcą grać i żeby to podobało się ludziom”. W podziękowaniu za wspaniałą, w oczach władz i społeczeństwa Zbąszynka, pracę, która przyczyniła się do rozsławienia tego kolejarskiego miasteczka Rada Miejska w dniu 16 października 1996 roku, na XXVI sesji podjęła uchwałę w sprawie nadania skwerowi u zbiegu ulic Kilińskiego, Klubowej i PCK imienia Tomasza Kotkowiaka. Burmistrz Zbąszynka wraz z przedstawicielami jednostek samorządowych złożyli podziękowania Dyrekcji, uczniom szkół i pracownikom za wykonanie nowej architektury skweru, zaangażowanie w pracach porządkowych, przygotowanie muzyczne i obecność.
czytaj dalej

Zbąszynecki Turniej Chińczyka

W czwartek 17.10.2019 roku w Dziennym Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku odbył się Turniej w Chińczyka. "Chińczyk" wywodzi się od starożytnej hinduskiej gry o nazwie "Pachisi" - pachis w języku hindi oznacza "dwadzieścia pięć" - czyli najwyższy wynik możliwy do uzyskania w trakcie rzutu. W Indiach gra ta jest znana i lubiana do dziś. Natomiast w Niemczech rokrocznie organizowane są mistrzostwa kraju w tej grze, a 28 sierpnia 2010 roku odbyły się tam po raz pierwszy mistrzostwa świata. Ta doskonała gra towarzyska uczy cierpliwości. W placówce Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku również odbyły się zawody wśród seniorów. Rywalizowało 8 drużyn. Turniej stał się doskonałą okazją do integracji grupy i nawiązania nowych znajomości. Na zwycięzców czekały nagrody i słodki poczęstunek. Wszystkim wygranym jeszcze raz gratulujemy !!! 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 25 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego