Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Ostatki w DD "S-W" ostatni dzień karnawału z Seniorami z Kargowej

Ostatki, zwane również zapustami, to ostatnie dni karnawału, które rozpoczynają się w „Tłusty czwartek” i trwają do wtorku przed Środą Popielcową. Ostatki to czas zabawy karnawałowej. Wtedy odbywają się bale, parady, w klubach są ostatkowe dyskoteki, a restauracje organizują ostatkowe wieczory. Największym na świecie balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwa przez pięć dni, aż do środy nad ranem. W Naszym Domu postanowiliśmy uczcić ten dzień bawiąc się wspólnie z Seniorami z Dziennego Domu Senior + z Kargowej.
czytaj dalej

Tłusty Czwartek

"Tłusty czwartek" wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Ten słodki dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Z tłustym czwartkiem kojarzą nam się przede wszystkim pączki i faworki. Tego dnia chętnie się nimi zajadamy. Tradycyjnie pieczemy te słodkości w domach lub czekamy cierpliwie w kolejkach przed ulubionymi cukierniami i stajemy przed wyborami: pączek z różą, budyniem czy marmoladą wiśniową. Jak głosi przesąd, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, ten nie będzie miał szczęścia. Pyszne wypieki przygotowywali dziś też Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor". W oczekiwaniu na świeże, słodkie pączusie Seniorzy wykonywali dziś prace plastyczne, manualne, spędzali czas w bibliotece.
czytaj dalej

Spotkanie z książką

Podczas dzisiejszego spotkania w Naszym Domu odbyło się "Spotkanie z książką". Uczniowie z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku, pod opieką wychowawczyni, Pani Magdaleny Prządki przyszli do Nas, aby wziąć udział we wspólnym czytaniu z Seniorami. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w prezentowane utwory: "Lokomotywa", "Dżoncio", "W kopalni cukru", czy "Mysz w podróży". Dzieci także czytały opowiadania Seniorom oraz recytowały wiersze. Spotkanie poza miłym spędzeniem czasu miało na celu wspólną integrację, a także aktywizację Naszych wspaniałych Seniorów. Takie spotkania są nam wszystkim potrzebne. Liczymy na kolejne wspólne, "książkowe" spotkania.
czytaj dalej

SPOTKANIE RADY SENIORÓW GMINY ZBĄSZYNEK

W dniu 13 lutego 2020 roku w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zbąszynku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie  Rady Seniorów Gminy Zbąszynek. W spotkaniu uczestniczył Zastępca  Burmistrza Jan Makarewicz, Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji Marcin Minta oraz Przewodniczący Zespołu ds. zarządzania Strategią Rozwiazywania Problemów Społecznych w Gminie Zbąszynek Krzysztof Krzywak. Głównym tematem spotkania było omówienie oferty sportowej dla seniorów na 2020 rok oraz  poznanie oczekiwań tej grupy społecznej  w perspektywie  uruchomienia w bieżącym roku  hali sportowej.  Podczas spotkania omówiono ponadto sprawę stanu realizacji w Gminie Zbąszynek programu „Zbąszynecka Karta Seniora”, zapewnienia od stycznia br. opieki zdrowotnej dla mieszkańców po odejściu na emeryturę lekarzy rodzinnych oraz założenia opracowanego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego w Gminie Zbąszynek.  Rada Seniorów zajęła się sprawą prowadzenia na facebooku strony pn. Seniorzy Gminy Zbąszynek, która miałaby powstać na bazie strony Dziennego Domu „Senior-Wigor” i promowania tam czytelnictwa osób starszych.  Ponadto Rada Seniorów przyjęła Roczny Plan Działania RS oraz podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Dębu w Alei Wolności na Wzgórzu przy Skwerze Niepodległości w Zbąszynku - dąb otrzyma nazwę Bitwy Warszawskiej 1920r. i będzie zasadzony przez seniorów w dniu 11.11.2020r. Po zakończeniu części oficjalnej spotkania seniorzy udali się  na zwiedzanie powstającej hali sportowej.
czytaj dalej

Dyskoteka Walentynkowa !

Walentynki, zwane świętem zakochanych obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika. Tradycja obchodzenia Walentynek dotarła do Polski - tak jak do całej Europy Północnej i Wschodniej - znacznie później niż do krajów zachodnich (razem z kultem św. Walentego), a popularność zyskała dopiero w latach 90. XX wieku. Dziś jest to jednak święto obchodzone tak samo hucznie, jak na Zachodzie. Do najpopularniejszych w Polsce zwyczajów walentynkowych należy wysyłanie kartek z miłosnym wyznaniem, obdarowywanie ukochanej osoby prezentami i wspólne wyjście do kina lub na romantyczną kolację. W Naszym Domu na okoliczność obchodów tego Święta gościliśmy Seniorów z  Dziennego Domu Senior-Wigor ze Zbąszynia. Wspólnie  bawiliśmy się na walentynkowej dyskotece. Przy pysznym poczęstunku, rozmowach, śpiewach i tańcach, w świetnych humorach uczciliśmy dzień Świętego Walentego.
 
 
 
"Dzień radosny zawitał
w złotej zorzy iskierce
przyjmij więc w podarku
moje gorące serce!
Dam Ci serce swe czerwone
w nim gorąca miłość płynie,
Ty mi dasz serduszko swoje
i kochajmy się oboje"
 
czytaj dalej

II Igrzyska Sportowe Seniorów w Zbąszyniu

Na hali sportowo widowiskowej „Zbąszynianka” dnia 11 lutego 2020 roku odbyły się II Igrzyska Sportowe Seniorów, organizowane przez Dzienny Dom Senior – Wigor w Zbąszyniu, Urząd Miejski i Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji. Celem imprezy była między innymi: popularyzacja aktywności ruchowej wśród seniorów, popularyzacja zdrowego trybu życia, wrażliwość na zachowania prozdrowotne, rozwijanie sprawności fizycznej poprzez systematyczną gimnastykę, integracja ze środowiskiem seniorów z innych gmin oraz ośrodków Pielęgnacja znajomości nabytej podczas innych spotkań, a także rozwijanie integracji międzypokoleniowej – dawanie pozytywnego przykładu młodzieży szkolnej. W igrzyskach wzięło udział 10 drużyn z domów seniora ze Zbąszynia, Zbąszynka, Buku, Opalenicy, Grodziska Wlkp., Glińska, Kargowej, Swarzędza, Witnicy i Skwierzyny. To duże przedsięwzięcie skupiające seniorów, wolontariuszy i ludzi dobrego serca. Dobra zabawa wpływa pozytywnie na integrację społeczeństwa i aktywizację osób w wieku starszym. Uczestnicy brali udział w różnorodnych konkurencjach, takich jak: przyszywanie guzików, łowienie rybek, puzzle słowne, spacer narciarza, rzut odpadkiem do kosza, senior w karnawale. Na koniec Jury turnieju nagrodziło wszystkie drużyny medalami i pucharem. Zaangażowanie wszystkich uczestników, włącznie z opiekunami pokazało, że chęć rywalizacji i zwycięstwa towarzyszy  ludziom przez całe życie, także osobom starszym. Ta wspaniała  impreza potwierdziła dobroczynny wpływ sportu na zdrowie psychofizyczne człowieka w każdym wieku.
czytaj dalej

Przedszkolaki dla Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka

W piątek 24.01.2020r. w Dziennym Domu "Senior-Wigor" gościliśmy przedszkolaków z przedszkola "Pod Muchomorkiem", którzy przygotowali program artystyczny dla Naszych Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, tańcowały i wspólnie uczestniczyły w zabawach. Uroczystość zakończono gromkimi brawami, pysznym poczęstunkiem. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla Seniorów, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.
czytaj dalej

Turniej sportowy "Karnawał"

Dzisiaj odbył się turniej sportowy "Karnawał". W turnieju brali udział podopieczni Naszego Domu oraz zaproszeni pierwszoklasiści  pod opieką wychowawczyni Pani Agnieszki ze Szkoły Podstawowej ze Zbąszynka. Celem spotkania było zorganizowanie międzypokoleniowego turnieju sportowego, kształtowanie umiejętności współdziałania i popularyzacja aktywności sportowej wśród seniorów i dzieci. Pani Ewa przygotowała kilka konkurencji sportowych o różnym poziomie trudności np. wyścig rzędów (piłka podawana górą, piłka podawana dołem), prowadzenie piłki slalomem (toczenie piłki kijem od unihokeja pomiędzy pachołkami), wyścig w parach lub pojedynczo z balonem pomiędzy nogami-kolanami slalomem.  Międzypokoleniowe spotkanie zakończyło się remisem. Każdy z zawodników za udział w zawodach otrzymał słodki upominek.  Następnie wszyscy po świetnej zabawie, w wyśmienitych humorach udali się na poczęstunek i wspólne rozmowy.
czytaj dalej

Flesz z dnia z życia Seniorów w Naszym Domu "Dzień Babci i Dziadka"

21 stycznia 2020r. obchodzimy Święto Dzień Babci a 22 stycznia 2020r. Dzień Dziadka. To święta, w którym podkreślamy swoją szczególną więź z naszymi wszystkimi babciami i dziadkami. Jest to święto bardzo ważne dla drogich seniorów, dlatego też dni te obchodzone są w sposób szczególny. W dniu dzisiejszym w Dziennym Domu "Senior-Wigor" przybyłym na zajęcia seniorom, złożyliśmy życzenia wielu lat zdrowia, szczęścia oraz pomyślności w dalszym życiu. Jesteśmy Wam wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa, za to, że jesteście wśród nas, za wszystko, co dla nas robicie !
 
„To, czego [wszyscy] potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie.
Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość,
poczucie humoru, komfort, lekcje życia.
Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.”
Rudolph Giuliani
czytaj dalej

Uroczysty "Wieczór Kolęd i Pastorałek"

Tradycyjnie z początkiem stycznia na sali widowiskowej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbył się "Wieczór Kolęd i Pastorałek". Już od 15 lat wokaliści i instrumentaliści, zarówno soliści jak i zespoły, wprowadzają publiczność w nastrój świąteczny i przedłużają magię Świąt Bożego Narodzenia. Organizacją wieczoru od lat zajmuje się Pani Irena Trypucka wraz z córką i mężem, którzy wprowadzili publiczność w ten szczególny klimat kolęd i pastorałek. Wśród zebranych gości byli m.in. ks.Jerzy Kordiak, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Katarzyna Rucioch, Dyrektor Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury, Pani Malwina Kubicka, Dyrektorzy Szkół, pracownicy jednostek kulturalnych, pomocy społecznej, oświatowych, uczniowie szkół, przedszkolaki, seniorzy, harcerze, członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Wieczór wypełniony był dźwiękami kolęd, pastorałek oraz świątecznych piosenek.  
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 28 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego