Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Spotkanie z podróżnikiem

W dniu 18 maja 2017r. gościliśmy w naszym Domu podróżnika pana Andrzeja Pasławskiego,            który podzielił się z nami swoimi wrażeniami i emocjami  z wyprawy do Albanii. Było to spotkanie zatytułowane: ”Albania-Piękna Nieznajoma”. Pan Andrzej pochodzi z Krakowa, od wielu lat podróżuje razem z rodziną do różnych zakątków świata. Jest zakochany w Bałkanach ,a najbardziej upodobał sobie miejsce takie jak: Albania. Podróżuje samochodem terenowym przez co ma możliwość dotarcia tam, gdzie nie spotkamy przez wiele godzin żywej istoty, gdzie dziewicza  przyroda niezmącona jest  jeszcze obecnością człowieka , a  pokonanie siedemdziesięciu kilometrów to czasem dziewięciogodzinne zmagania z terenem. Przedstawił nam za pomocą zdjęć piękno nieskażonej cywilizacją przyrody, niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki.
 Seniorzy byli pod wielkim wrażeniem podróżnika, z zaciekawieniem słuchali opowieści  z jego wypraw, zadawali ciekawe pytania i  byli zachwyceni zdjęciami.
czytaj dalej

Badania na osteoporozę

Dnia   18 maja 2017r. uczestnicy Dziennego Domu Senior- Wigor w Zbąszynku mogli skorzystać  z bezpłatnego badania densytometrycznego w kierunku osteoporozy.                                       
Realizatorem badania było Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy w Łomiankach.                   
Seniorzy licznie skorzystali z badania , otrzymali wynik z krótkim opisem  i ustnymi  wskazówkami od technika densytometrii.                                                                                                                                                              
Byli bardzo zadowoleni, że mogli skorzystać z badania , które w ich wieku jest bardzo potrzebne. Zaproszenie na to badanie w postaci bonu otrzymały nasze Seniorki od Pana Burmistrza Zbąszynka      z okazji Dnia Kobiet.
czytaj dalej

Powołanie Rady Seniorów Gminy Zbąszynek

W dniu 15 maja 2017 roku,  w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Gminy Zbąszynek skupiających w swych szeregach seniorów i działających na rzecz tej grupy społecznej, na którym powołano Radę Seniorów Gminy Zbąszynek opartą  na formule partnerstwa społecznego. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.
Po przyjęciu  przez zgromadzone osoby Regulaminu Rady Seniorów Gminy Zbąszynek, prezesi i kierownicy zaproszonych do współpracy organizacji i instytucji dokonali  uroczystego podpisania Aktu Założycielskiego Rady Seniorów.
Burmistrz Zbąszynka w swoim przemówieniu pogratulował podjętej inicjatywy, a następnie omówił najważniejsze cele polityki społecznej samorządu, do których należy niewątpliwie polityka senioralna oraz główne działania realizowane i planowane na rzecz poprawy funkcjonowania osób starszych w naszej gminie.  Burmistrz wyraził pełną gotowość współpracy z powołaną właśnie Radą i zadeklarował wspólne spotkania co najmniej raz na kwartał. 
czytaj dalej

KOPERTY ŻYCIA

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Zbąszynek, w szczególności  osób starszych, przewlekle chorych i samotnych, w miesiącu kwietniu br. oddana została do ich rąk „Koperta Życia’’. Jest to szczytna inicjatywa, która w przypadku zaistnienia krytycznej sytuacji pozwoliła już niejednokrotnie służbom medycznym i ratowniczym uratować  niejedno ludzkie życie.
Koperta zawiera formularz, w którym należy zapisać najważniejsze informacje dotyczące  zdrowia jej posiadacza  tj. na co choruje, jakie musi brać leki, jaką ma grupę krwi, czy też na co jest uczulony. Wypełniony formularz po włożeniu do koperty należy przechowywać  w lodówce. Dlaczego w lodówce? Bo jest to urządzenie, które znajduje się  w każdym domu i ze względu na spore rozmiary jest łatwe do znalezienia przez ratowników. Posiadacz koperty jest zobowiązany umieścić na niej załączoną do koperty naklejkę informującą o tym, że tu znajduje się „Koperta Życia”. Umożliwi to służbom medycznym i ratowniczym szybkie dotarcie do niezbędnych informacji o pacjencie w krytycznej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, ułatwi im właściwą diagnozę i szybką pomoc a tym samym  zwiększy szanse na uratowanie jego zdrowia i życia.
Koperty są dostępne u sołtysów, lekarzy rodzinnych, w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbąszynku, w Dziennym Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku oraz w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku w Punkcie Informacyjnym.  Tam również uzyskacie Państwo szczegółowe informacje na temat akcji.
Zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu wszystkich seniorów.
 
 
 

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W dniu 12 kwietnia 2017 roku seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku spotkali się przy świątecznym stole z  Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Zbąszynku Janem Mazurem i Pełnomocnikiem Burmistrza ds. zdrowia Krzysztofem Krzywakiem.  Spotkanie, w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy,  było okazją do złożenia sobie świątecznych życzeń. Zaproszeni goście życzyli seniorom przede wszystkim zdrowia i pogody ducha, a także wzajemnej życzliwości i zadowolenia z pobytu w naszym Domu. Seniorzy zaprezentowali gościom krótkie przedstawienie o tradycjach wielkanocnych i zaśpiewali pieśń wielkopostną. Przy stole był czas na wzajemne rozmowy. Na twarzach seniorów malował się spokój i uśmiech. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.
czytaj dalej

SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ Z GIMNAZJUM W ZBĄSZYNKU

W dniu 10 kwietnia 2017 roku gościliśmy w naszym Domu uczennice z Gimnazjum w Zbąszynku z wychowawczynią Panią Niną Cybulską-Freyer. Młodzież zaprosiła seniorów na fitness. Podczas wspólnych ćwiczeń i tańców zabawy było co niemiara. Seniorki nie próżnowały i starały się dorównać panienkom co było widoczne szczególnie w  niezwykle popularnym obecnie tańcu tj. belgijce.  Po solidnej dawce ruchu seniorzy zaprosili młodzież na drobny poczęstunek. Następnie uczniowie przygotowali dla seniorów ozdoby świąteczne wraz z życzeniami. Seniorzy byli zachwyceni wizytą młodzieży, która nie kryła zaskoczenia wspaniałym przyjęciem w naszym Domu i już zapowiedzieli kolejną wizytę z ćwiczeniami tym razem na świeżym powietrzu.  Każde spotkanie seniorów z  młodym pokoleniem jest wspaniałą formą integracji międzypokoleniowej.
czytaj dalej

Przygotowania do świąt

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym Domu uczniów z klasy IIIa Szkoły Podstawowej w Zbąszynku z wychowawczynią Panią Agnieszką Rucioch, którzy wspólnie z seniorami robili ozdoby wielkanocne. Każdy uczeń i senior wykonał z gąbki zajączka wielkanocnego. Następnie uczniowie przygotowali z kolorowego papieru piękne jajka, które wraz z życzeniami wręczyli seniorom na zakończenie wizyty w Domu. Dziecięca energia i radość przechodzi w tym dniu na seniorów, u których, pomimo widocznego zmęczenia wywołanego ciągłym gwarem, gości na twarzach uśmiech i zadowolenie. Każde spotkanie seniorów z dziećmi jest przez nich bardzo wyczekiwane, wywołuje ogromne emocje i jest wspaniałą formą integracji międzypokoleniowej.
czytaj dalej

SPOTKANIE W SPRAWIE POWOŁANIA GMINNEJ RADY SENIORÓW

W dniu 06 kwietnia 2017 roku w Dziennym Domu „Senior-Wigor” odbyło się spotkanie w sprawie powołania Gminnej Rady Seniorów. Inicjatywa tego przedsięwzięcia wypłynęła w październiku 2016 roku podczas spotkania Burmistrza Zbąszynka z seniorami w ramach obchodów Zbąszyneckiego Tygodnia Seniora.
We wczorajszym spotkaniu udział wzięło 16  przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Gminy Zbąszynek skupiających w swych szeregach seniorów i działających na rzecz tej grupy społecznej. Na wstępie uczestnicy spotkania ustalili nazwę przyszłej rady – Rada Seniorów Gminy Zbąszynek.  Następnie zespół założycielski przedstawił koncepcję funkcjonowania Rady w naszej Gminie, zgodnie z którą będzie ona oparta  na formule partnerstwa społecznego.  Omówiony został projekt regulaminu  Rady Seniorów do którego uczestnicy zgłosili swoje uwagi. Przedstawione zostały również główne założenia opracowywanego Programu Wsparcia i Aktywności Osób Starszych w Gminie Zbąszynek na lata 2017-2020. Obecnie przedstawiciele uczestniczących w spotkaniu organizacji przekażą pozyskane informacje swoim członkom, skonsultują omawiane projekty dokumentów oraz  wybiorą spośród siebie przedstawicieli do Rady.  
Oficjalne podpisanie uchwały o powołaniu Rady Seniorów Gminy Zbąszynek nastąpi w dniu 26 kwietnia 2017 roku o godz.. 10,00 w Dziennym Domu „Senior-Wigor”.
W załączeniu przedstawiamy projekty dokumentów omawianych na spotkaniu.   
 

KAMPANIA "BEZPIECZNY I AKTYWNY SENIOR"

 
 
W ramach realizacji polityki senioralnej trwa zapoczątkowana w grudniu 2016r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kampania informacyjna „Bezpieczny i Aktywny Senior”. Celem głównym kampanii jest podwyższenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem i aktywnością osób starszych.
Pierwszym filarem jest bezpieczeństwo osób starszych. Założeniem kampanii w tym obszarze jest pobudzenie świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa osób starszych, a co za tym idzie ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych, ochronę interesów konsumentów (seniorów) oraz promocję zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród seniorów.
Na stronach Ministerstwa znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące m.in. wsparcia oferowanego osobom starszym w ramach systemu pomocy społecznej, w tym także informator/poradnik, który pozwoli Państwu na wybór odpowiedniej i bezpiecznej placówki świadczącej całodobową opiekę i wsparcie.
Wszystkich Państwa zachęcamy do zapoznania się z założeniami kampanii oraz materiałami opublikowanymi na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz profilu facebookowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
 

Powitanie wiosny

W dniu 21 marca liczna grupa Seniorów z Naszego Domu przygotowywała marzannę. Kukłę pełniącą rolę marzanny  wykonano z dwóch połączonych ze sobą kijów i barwnych materiałów, do jej budowy użyto również słomy.  Palenie marzanny to stary słowiański zwyczaj. Marzanna jako symbol zimy, którą w rytualny sposób palono lub topiono miała przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj. Takie pożegnanie zimy wśród wesołych piosenek oraz barwnego pochodu miało miejsce i w Naszym Dziennym Domu Senior-Wigor.  Podpalenie marzanny na terenie Naszego Domu z pewnością przyczyni się do tego, że zima przez kilka najbliższych miesięcy już do Zbąszynka nie wróci.
czytaj dalej
1 ... 22 23 24 25 26 ... 28 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego