Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

I LUBUSKI SEJMIK SENIORÓW

„Lubuskie – region spełniający oczekiwania Seniorów” to hasło I Lubuskiego Sejmiku Seniorów, który odbył się 16 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Obrady zainaugurowały XIX Lubuski Tydzień Seniora. Celem wydarzenia, którego inicjatorką jest marszałek Elżbieta Anna Polak było zmotywowanie osób starszych do uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym regionu oraz dzielenie się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem. W Sejmiku Seniorów zasiada 30 radnych, z tego dwóch Radnych Seniorów z Gminy Zbąszynek – Władysław Kozak i Tadeusz Sierżant. Radnych i gości w imieniu marszałek Elżbiety Anny Polak powitał wicemarszałek Romuald Gawlik: Chcemy jeszcze wiele przekazać młodemu pokoleniu. To my jesteśmy spoiwem dla młodych i średnich pokoleń. Zależy nam na tym, by Radni Seniorzy opowiedzieli o swoich oczekiwaniach – mówił wicemarszałek.  Następnie przedstawił założenia polityki senioralnej w województwie lubuskim.
czytaj dalej

IX LUBUSKI KONGRES KOBIET

Około pół tysiąca Lubuszanek wzięło udział w tegorocznym – IX Lubuskim Kongresie Kobiet, który odbył się 14 października 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim  w Zielonej Górze. Naszą Gminę reprezentowały Jolanta Muchowska i Katarzyna Rucioch.
W tym roku Lubuski Kongres Kobiet odbywał się pod hasłem: Kobiety solidarne w działaniu. I panie pokazały, że to nie tylko slogan. Sala Kolumnowa Sejmiku Województwa pękała w szwach. Wśród gości byli m.in. posłanka Katarzyna Osos, ambasadorki woj. lubuskiego – aktorka Joanna Brodzik i projektantka mody Ewa Minge, redaktor naczelna Wysokich Obcasów Ewa Wieczorek, burmistrz Żar Danuta Madej, wójt gminy Nowa Sól Izabela Bojko, radna Gorzowa Grażyna Wojciechowska, radne Sejmiku Anna Synowiec, Anna Chinalska i Grażyna Dereń, radni Edward Fedko i Klaudiusz Balcerzak, prof. Beata Trzop i prof. Wiesław Hładkiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, w imieniu wojewody - szefowa zielonogórskiej delegatury LUW Brygida Grzybowicz, była też inicjatorka Wschowskich Kongresów Kobiet Urszula Chudak i wielu innych gości.
czytaj dalej

Śniadanie z burmistrzem w ramach obchodów Zbąszyneckiego Tygodnia Seniora

W dniu 13 października 2017 roku w Dziennym  Domu  „Senior-Wigor” odbyło się spotkanie Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego z  Radą Seniorów Gminy Zbąszynek, kierownikami jednostek organizacyjnych gminy oraz sołtysami. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Świebodzińskiego – Alojzy Jokiel, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku – Jan Mazur, ksiądz dziekan Zdzisław Przybysz, ksiądz proboszcz Jerzy Kordiak, pełnomocnik burmistrza ds. ochrony zdrowia – Krzysztof Krzywak. Spotkanie było okazją do przedyskutowania spraw nurtujących środowisko zbąszyneckich seniorów oraz przedstawienia włodarzom potrzeb i oczekiwań tej grupy naszych mieszkańców.   
Podczas spotkania Burmistrz Zbąszynka podziękował wszystkim osobom działającym na rzecz osób starszych za ich zaangażowanie i oddanie w prowadzone działania  oraz omówił najważniejsze kwestie prowadzonej przez lokalny samorząd polityki senioralnej, przedstawił efekty zrealizowanych już działań oraz plany na przyszłość. Odczytany został również list Pani Elżbiety Rafalskiej - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowany za pośrednictwem Burmistrza Zbąszynka do naszych seniorów w związku z obchodami Zbąszyneckiego Tygodnia Seniora. 
czytaj dalej

II Turniej Chińczyka

W dniu 10 października 2017 roku, w ramach obchodów Zbąszyneckiego Tygodnia Seniora, w Dziennym Domu Senior-Wigor rozegrano II Turniej Chińczyka. W turnieju wzięło udział dwanaście dwuosobowych drużyn zbąszyneckich seniorów reprezentujących następujące organizacje senioralne działające na terenie naszej gminy: Związek Kresowian, Związek Emerytów i Rencistów Kolejowych, Zbąszynecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Dzienny Dom „Senior-Wigor”. Gościnnie w turnieju udział wzięła drużyna radnych Rady Miejskiej w Zbąszynku oraz drużyna z zaprzyjaźnionego Domu Dziennego Pobytu w Sulechowie. Turniej składał się z pięciu pojedynków drużynowych. Każdy pojedynek kończył się zliczaniem i sumowaniem punktów uczestników i całych drużyn. Walka była bardzo zacięta i   emocjonująca. Wszystkim seniorom, pomimo początkowej tremy, dopisywał humor. Pierwsze miejsce zdobywając 249 punktów zajęła drużyna „Kresowianie I” w składzie: Stanisława Kozak i Wiesław Jarzyna.  Drugie miejsce zdobywając  237 punktów zajęli „Kresowianie II” w składzie: Maria i Marian Mosiewiczowie, a na miejscu trzecim uplasował się Dom Dziennego Pobytu Sulechów. Zwyciężczynią, która indywidualnie zdobyła największą liczbę punktów podczas całego turnieju została Pani Stanisława Kozak.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, dziękujemy za obecność  i  dobrą zabawę. Już dziś zapraszamy za rok na kolejne zmagania z Chińczykiem.
czytaj dalej

List minister

List marszałka

Tydzień Seniora czas zacząć

W poniedziałek, 09 października 2017 roku zainaugurowany został uroczyście Zbąszynecki Tydzień Seniora. Z tej okazji na sali widowiskowej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbył się koncert galowy, w którym udział  wzięli zaproszeni goście: włodarze Gminy Zbąszynek- Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Przewodniczący  Rady Powiatu Świebodzińskiego Alojzy Jokiel, ksiądz dziekan Zdzisław Przybysz, ksiądz proboszcz Jerzy Kordiak,  delegacja Świebodzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Andrzej Zygmaniak z małżonką, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz główni uczestnicy tego wieczoru seniorzy i seniorki z gminy Zbąszynek.
Koncert rozpoczął się od uroczystej inauguracji VI roku akademickiego  Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do udziału w tegorocznych zajęciach zapraszali seniorów członkowie zarządu ZUTW Maria Jokiel i Piotr Cegłowski. Słuchacze odśpiewali dumnie „Gaudeamus”,  po czym na scenie zaprezentowała się grupa wokalna ZUTW  „Akademia”. W dalszej części koncertu wystąpił Zespół Śpiewaczy „Dąbrowszczanka” i Zespół Taneczny „Tęcza”. Część artystyczną zakończył występ seniorów z Dziennego Domu „Senior – Wigor”.
czytaj dalej

Czy można prosić Panią, Pana do tańca?

W dniu 04 października 2017 roku na sali tanecznej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbyły się pierwsze zajęcia nauki  tańca towarzyskiego dla seniorów z Gminy Zbąszynek.  Kurs prowadzi Pani Jolanta Bechyne – pedagog, instruktor tańca, jedyna na ziemi lubuskiej posiadająca międzynarodowe certyfikaty taneczne wydane w Wielkiej Brytanii przez Imperial Society Teachers of Dancing:- Licentiate Ballroom Dancing- Licentiate Latin American Dancing, kwalifikacje w dziedzinie tańca zdobyte na dwuletnim stacjonarnym kursie kwalifikacyjnym drugiego stopnia organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, sędzia tańca turniejowego Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Podczas zajęć seniorzy uczyli się podstawowych kroków takich tańców towarzyskich jak: walc angielski i wiedeński, salsa, foxtrot, cha- cha, rock-roll. Pani Jolanta była pod ogromnym wrażeniem zdolności tanecznych  naszych seniorów oraz ich zaangażowania w zajęcia. Seniorom dopisywał humor a taniec dostarczył wszystkim pozytywnej energii. Kurs zorganizowany został przez Zbąszynecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Dzienny Dom „Senior-Wigor”. Zajęcia odbywają się w każdą środę od godz. 17.30. Zapraszamy!!!
czytaj dalej

WYCIECZKA DO ROGOZIŃCA

 
W dniu 27 września 2017 roku, na zaproszenie młodzieży szkolnej, seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku udali się do Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu. Spotkanie miało charakter integracji międzypokoleniowej. Seniorzy zostali powitani przez Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Głos Kniei”, którzy zagrali kilka utworów na rogach. Następnie wraz z młodzieżą zwiedzili teren szkolny i   udali się na grzybobranie.  Po obfitych zbiorach grzybów wypili wspólnie gorącą kawę i zaśpiewali piosenki przy akompaniamencie akordeonu. Podczas spotkania uczestnikom dopisała zarówno pogoda jak  i humor. Seniorzy byli zachwyceni gościnnością i życzliwością z jaką się spotkali. Młodzieży i nauczycielom  jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zorganizowanie spotkania i zapraszamy na kolejne, tym razem do  naszego Domu. Do zobaczenia….
czytaj dalej

MORZE NASZE MORZE

 
 
W dniach 22-25 września 2017 roku grupa seniorów z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku  przebywała nad morzem w miejscowości Pustkowo. Był to czas poświęcony na zwiedzanie  naszego pięknego kraju, wzajemną integrację, wspaniałą aktywizację ruchową na świeżym powietrzu oraz odpoczynek. Seniorzy byli pod wielkim wrażeniem nadmorskiego krajobrazu. Dla niektórych było to pierwsze w życiu spotkanie z naszym polskim morzem. Wszyscy chętnie spacerowali po plaży, karmili mewy, zbierali muszelki i kamienie korzystając przy tym z pięknej pogody,  która towarzyszyła nam w trakcie całego pobytu. Seniorzy nie kryli zmęczenia po długich spacerach,  ale jednocześnie wyrażali ogromne zadowolenie i wdzięczność  za umożliwienie spędzenia kilku dni nad morzem. Podczas wycieczki seniorzy zwiedzili  Międzyzdroje, Pustkowo  i Rewal.
 
czytaj dalej
1 ... 19 20 21 22 23 ... 28 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego