Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

11 Listopada- Święto Niepodległości w przedszkolu "Pod Muchomorkiem"

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. 13 listopada w Przedszkolu „Pod Muchomorkiem” w Zbąszynku obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji grupa 5-latków z Seniorami z Dziennego Domu „Senior-Wigor” ze Zbąszynka uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci i Seniorzy z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. Część artystyczna stanowiła recytacja wierszy patriotycznych wspólnie zaprezentowane przez młodszych i starszych. Przedszkolaki popisały się również śpiewem i tańcem: „Krakowiaczek jeden” i  „Zasiali górale”. Słowem, piosenką i tańcem oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Na zakończenie  spotkania wszyscy obecni odśpiewali  hymn narodowy”. Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.
czytaj dalej

Miód na zdrowie!

Dzisiaj gościliśmy Panią Teresę. Właścicielkę Pasieki "Kwiaty w słoiku" ze Zbąszynka. Pani Teresa opowiadała o leczniczych właściwościach miodu, jego rodzajach oraz o tym, skąd bierze się ten niezwykły nektar. Miód to jeden z najzdrowszych i najbardziej wartościowych naturalnych produktów znanych człowiekowi a jednocześnie najsłodszy lek jaki dostaliśmy od natury. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie większości układów ludzkiego organizmu. Najbardziej znany jest ze swych właściwości antybakteryjnych pomaga w walce z przeziębieniem i grypą. Wspomaga również układ krwionośny, nieoceniony w walce z miażdżycą, dzięki dużej zawartości żelaza wzmacnia serce. Miód działa pozytywnie na układ pokarmowy, wspomaga przemianę materii, ma właściwości odtruwające wątrobę. Miód uspokaja, ułatwia zasypianie, pomaga w walce z alergią. Jest naturalnym antybiotykiem. Miód jest nie tylko produktem spożywczym i lekarstwem, lecz także doskonałym kosmetykiem. Warto więc mieć go zarówno w kuchni i apteczce, jak i w kosmetyczce właśnie. Podsumowując: miód jest apetyczny, zdrowy i... uniwersalny. Czy potrzeba czegoś więcej? Tak – umiaru, ponieważ jest to jednak produkt niezwykle kaloryczny ! :)
czytaj dalej

Marsz, marsz Dąbrowski !

Już dzisiaj o godzinie 11.11. Seniorzy wraz z opiekunami z Dziennego Domu "Senior-Wigor" odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego z okazji obchodów 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

O czym szumi las...

Dzisiaj gościł u nas Pan Jacek z Nadleśnictwa w Świebodzinie. Przygotował prelekcje na temat środowiska leśnego. Omawiał rosnące gatunki roślin, kwiatów, drzew. Opowiadał o  ptakach i zwierzętach w zielonej krainie. Przedstawił zagrożenia zmieniającego się klimatu, który mają wpływ na cały ekosystem. Spotkanie było bardzo interesujące, upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą domowników.
czytaj dalej

Coś dla duszy i ciała

W Dziennym Domu "Senior - Wigor" możemy pochwalić się szerokim wachlarzem zajęć, wycieczek, wyjazdów, spotkań z ciekawymi ludźmi o czym informujemy na bieżąco. W Naszym Domu dbamy również o to, żeby było coś dla duszy i ciała ! Wyprawiamy imieniny, urodziny, rocznice. Dla każdego z Seniora ważne jest celebrowanie i wypełnianie tej tradycji.  Dzięki temu, że inni pamiętają o naszych małych świętach czujemy się ważni, a poza tym każdy pretekst jest dobry do spotkania, a przecież życie składa się z takich małych chwil radości !
czytaj dalej

Wizyta Strażaka

Dzisiaj 05.11.2019r. gościł u Nas strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbąszynka, Pan Andrzej, który przybył do placówki wraz z sunią Herą. Poprowadził bardzo ważne spotkanie na temat "Dlaczego pies gryzie ?". Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy pies może ugryźć, a poprzez zrozumienie przyczyn, które powodują że psy atakują, można zapobiegać przykrym incydentom.
czytaj dalej

Święto "Wszystkich Świętych"

W tym tygodniu 1 listopada wypada Święto "Wszystkich Świętych". Kościoły chrześcijańskie wspominają zmarłych. Święto"Wszystkich Świętych" początkowo odbywało się 13 maja i wspominano wtedy tylko świętych męczenników. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, zaś w sto lat później Grzegorz IV uczynił je wspomnieniem wszystkich świętych. Chrześcijanie modlą się tego dnia do tych, którzy bezpośrednio widzą Boga. Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" już dziś udali się na cmentarze w Zbąszynku, Dąbrówce i Kosieczynie, aby wspomnieć zmarłych przyjaciół, położyć na grobach własnoręcznie wykonane stroiki oraz pomodlić się i zapalić światło za ich dusze. W oktawie Wszystkich Świętych wierni mogą uzyskać odpust zupełny za dusze czyśćcowe. Do warunków jego otrzymania zalicza się pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. Katolicy biorą także udział w wypominkach, czyli nabożeństwach za zmarłych. Według niektórych źródeł, tradycja modlitw za zmarłych sięga w Polsce X wieku.
 
czytaj dalej

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku

W piątek 25.10.2019 roku w naszej placówce gościli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Zbąszynku z wychowawczynią, Panią Agnieszką Rucioch. Podczas wizyty Seniorzy czytali dzieciom znane, lubiane i ponadczasowe bajki takie jak "Kopciuszek", "Brzydkie Kaczątko". Po wysłuchaniu bajek dzieci i "dziadkowie" wspólnie rozwiązywali zagadki i rebusy. Przy pysznym poczęstunku miło upłynął czas. Na zakończenie spotkania Seniorzy otrzymali własnoręcznie wykonane podziękowania i laurki.
czytaj dalej

Wizyta Policjanta w placówce

W dniu dzisiejszym gościliśmy funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, rzecznika prasowego Pana Marcina Rucińskiego, który na spotkaniu informował podopiecznych o bezpieczeństwie seniorów. Prelekcja miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa Seniorek i Seniorów, wzrost świadomości o sposobach działania przestępców, a także wskazanie skutecznych metod ochrony przed zagrożeniami. Dzięki kompleksowemu i wielostronnemu spojrzeniu na temat bezpieczeństwa, Seniorzy z Dziennego Domu "Senior-Wigor" pozyskali informacje między innymi na temat bezpieczeństwa finansowego, zdrowotnego, w ruchu drogowym oraz innych bezpiecznych zachowań.
czytaj dalej

Zakończenie Zbąszyneckiego Święta Seniora

W piątek 18.10.2019. zakończyło się Zbąszyneckie Święto Seniora. Przedstawiciele jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych wspólnie z seniorami i uczniami złożyli kwiaty pod obeliskiem Tomasza Kotkowiaka na skwerze w Zbąszynku. Tomasz Kotkowiak  przekazywał uczniom jak najwięcej wiadomości o historii muzyki koźlarskiej i zamiłowania do folkloru. Znał kanony, jakie obowiązywały, co do składu instrumentalnego, jednak dla niego ważniejsze były inne wartości, jak sam mówił „chcę, aby pozostał po mnie ślad i dlatego chcę wyuczyć jak najwięcej młodych, chcę, aby poznali życie kulturalne i żeby wiedzieli gdzie jest ich miejsce. Nie jest dla mnie ważne czy grają w składzie autentycznym czy zdwojonym ważne, że chcą grać i żeby to podobało się ludziom”. W podziękowaniu za wspaniałą, w oczach władz i społeczeństwa Zbąszynka, pracę, która przyczyniła się do rozsławienia tego kolejarskiego miasteczka Rada Miejska w dniu 16 października 1996 roku, na XXVI sesji podjęła uchwałę w sprawie nadania skwerowi u zbiegu ulic Kilińskiego, Klubowej i PCK imienia Tomasza Kotkowiaka. Burmistrz Zbąszynka wraz z przedstawicielami jednostek samorządowych złożyli podziękowania Dyrekcji, uczniom szkół i pracownikom za wykonanie nowej architektury skweru, zaangażowanie w pracach porządkowych, przygotowanie muzyczne i obecność.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 24 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego