Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Ochrona Zdrowia na sesji

24 kwietnia br. Radni Rady Miejskiej w Zbąszynku przyjęli informację dot. ochrony zdrowia w Gminie Zbąszynek za 2022 rok. Szczegółowy raport poniżej w załączeniu.
 
Zadania do realizacji w 2023 roku:
 
Wydatki w zakresie utrzymania obiektu
  • zrealizować remont budynku Przychodni przy ul. Długiej; termomodernizacja z remontem tarasu i zagospodarowaniem terenu;
  • przeprowadzić remont pomieszczeń pod poradnie stomatologiczną;
  • wspierać działania CM Topmed w zakresie poszerzania opieki specjalistycznej i otwarcia m.in. poradni endoskopowej.
Wydatki w zakresie ochrony i promocji zdrowia
  • kontynuować program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I;
  • dofinansować zadania w zakresie organizacji poradni zdrowia psychicznego;
  • dofinansowywać zadania w dostępie do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej np. zakup aparatu RTG do poradni stomatologicznej;
  • promować wspólne działania ze szkołami problematyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży ;
  • wspierać  bezpłatny ogólnopolski program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy i raka prostaty;
  • prowadzić działania informacyjno-edukacyjne profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), ochrony zębów przed próchnicą,
  • rozwijać działania profilaktyki uniwersalnej i pierwszorzędowej,
  • organizować co najmniej raz w roku badania profilaktyczne dla osób starszych i grup zagrożonych chorobami układu krążenia – Lipidogram, TSH, PSA inne.
Informacje: www.zbaszynek.pl  zakładka  Dla Mieszkańca –Zdrowie, Zbąszynecki Kwartalnik.

Załączniki

Choroba Parkinsona - 11 kwietnia 2023

Naukowcy biją na alarm - starzenia się społeczeństwa wywołuje tsunami chorób neurologicznych. JEDNĄ Z NICH JEST CHOROBA PARKINSONA. Każdego roku 11 kwietnia, czyli w dniu urodzin dr. Jamesa Parkinsona, mówi się o niej więcej, aby lepiej zrozumieć to schorzenie oraz uzmysłowić ludziom, jak mocno zmienia ono życie chorego oraz jego najbliższych.
 
czytaj dalej

Wyjazd do sanatorium - poradni krok po kroku

Wyjazd do sanatorium 
W Polsce nie brak miejscowości słynących z naturalnych właściwości wód leczniczych.  Kiedyś wyjazdy do uzdrowisk określano, jako wyjazdy do wód!
Z lecznictwa uzdrowiskowego korzystały wówczas osoby uprzywilejowane, władcy np. królowa Marysieńka, żona Króla Jana III Sobieskiego, osoby kultury i sztuki.
Obecnie z tej formy leczenia może korzystać każdy z nas.
Skierowania do sanatoriów lub rehabilitację uzdrowiskową wystawiane są teraz także w formie elektronicznej. E-skierowanie wraz z informacją o jego statusie dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.
 

Mammografia w Zbąszynku

MAMMOGRAFIA - ZAPRASZAMY
Mammografia wykrywa raka piersi we wczesnym stadium rozwoju – gdy nie ma żadnych niepokojących objawów. Wcześnie rozpoczęte leczenie zwiększa szansę na stuprocentowe wyleczenie. Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na rok. Gorąco zapraszamy wszystkie uprawnione panie z Gminy Zbąszynek, w tym już urodzone 1973 r. Rejestracja pod nr telefonu 68 4141411 lub online www.diagnostyk.pl w godz. 8:00 – 16:00. Badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego w placówce stacjonarnej. Sprzęt, zainstalowany w mammobusie jest taki sam, jak stosowany w placówkach stacjonarnych, i podlega regularnym kontrolom technicznym.
W tym roku pierwsze badanie w mammobusie odbędzie się 5 kwietnia br.

Termomodernizacja Przychodni

Jak już wcześniej informowaliśmy rozpoczął się remont - Termomodernizacja budynku Przychodni przy ul. Długiej 1.
Przekazanie placu budowy firmie, Usługi Ogólnobudowlane Paweł Wośkowiak, odbyło się 7 grudnia 2022 r. Zakończenie remontu planowane jest na czerwiec 2023 r.
Przepraszamy Najemców i Pacjentów za utrudnienia związane z pracami remontowymi.
 
INFORMACJE BIEŻĄCE
  • Na czas remontu podjazdu wejście do przychodni dla niepełnosprawnych od ul. Chrobrego - czerwiec
  • Uzgodniono kolorystykę poręczy i podmurówki
  • Przygotowno podłoże betonowe pod płyty granitowe - czerwiec
  • Wykonano izolację poziomą na tarasie przed wylanie masy betonowej - czerwiec
  • Rozpoczęto prace montażowe schodów głównych - 22 maja - czerwiec
  • Prowadzone są prace izolacyjne i montażowe na tarasie - maj - czerwiec
  • Wykonano nowe, oddzielne podejście doprowadzenia wody do obiektu - 22-27 maja br.
  • Rozpoczęto wykładanie kostką polbrukową uliczki dojazdowej do obiektu od strony ul.Chrobrego - 10.05.2023 r.
  • Trwa ocieplanie budynku od ul. Długiej, Chrobrego oraz tarasu - maj
  • Od strony wschodniej i południowej położono już strukturę wraz z kolorem - kwiecień
  • Trwają prace przygotowawcze pod wymianę podłoża schodów i podjazdu oraz dróg dojazdowych.
  • Odbywa się wklejanie siatki na styropian – przygotowanie do położenia struktury.
  • 13-17.02.2023; prace drogowe przy ul. Kupieckiej; ocieplenie ściany północnej, wykop przy ścianie od ul. Długiej i  przygotowanie ściany do izolacji pionowej, wyburzanie słupów na podjeździe dla niepełnosprawnych ruchowo.
  • Obecnie dojście do świadczeń w Przychodni odbywa się wejściem głównym od ul. Długiej.
  • Informujemy, że na czas remontu podjazdu dla osób niepełnosprawnych ruchowo przy Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 wejście dla tych osób do Przychodni znajduje się od ul. Chrobrego. Oczywiście wszyscy pacjenci mogą korzystać z wejścia od ul. Chrobrego, można także wchodzić do Przychodni schodami prowadzącymi do apteki Moderna - wejście do Przychodni po prawej stronie. Już nieaktualne
  • W pierwszym etapie grudzień 2022 -styczeń 2023 wykonywane są prace przygotowawcze pod wykonanie izolacji pionowej w obrębie całego budynku.
  • Do piątku 23 grudnia będą trwały prace związane ze skuciem płytek elewacyjnych, co może powodować duży hałas. Prace pod oknami gabinetów lekarskich wówczas będą wykonywane w godz. 12:00 - 16:00.
Komunikaty z zakresu prac będą także zamieszczane na tablicy ogłoszeń przy wejściu do Przychodni.
 
Jeszcze raz przepraszamy i liczymy na wyrozumiałość.
W razie pytań tel. do kontaktu 693989143.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

39Galeria zdjęć: Termomodernizacja Przychodni

Lekarz pulmonolog

Centrum Medyczne TOPMED w Zbąszynku informuję, że od 15 marca br. w Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej przyjmować będzie lekarz pulmonolog. Rejestracja tel. 68 381 70 73, lub osobiście w Przychodni.
Aby skorzystać z porady lekarza specjalisty, należy uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego).
 
Do najczęstszych chorób układu oddechowego zalicza się m.in. mukowiscydozę, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, astmę czy odmę płucną. Diagnozowanie tego typu chorób jest zadaniem lekarza pulmonologa.
Nie każda osoba, która ma problemy z układem oddechowym, musi udać się na wizytę do specjalisty w dziedzinie pulmonologii – z wieloma schorzeniami wystarczy wybrać się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie leczenie. Do pulmonologa powinny natomiast pójść osoby, które zaobserwują u siebie niepokojące objawy takie jak świszczący oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej, uciążliwy kaszel, duszności, krwioplucie, nawracające infekcje układu oddechowego, utrata tchu nawet przy niewielkim wysiłku. Wizytę u pulmonologa powinni też złożyć palacze, również ci, którzy palą e-papierosy oraz osoby narażone na wdychanie dymu papierosowego.
Wizyta u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania, które wystawia najczęściej lekarz rodzinny – to on na podstawie wywiadu i zaobserwowanych u pacjenta objawów decyduje, czy niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Weście do Przychodni

Ważne - aktualne:
  • Od 6 marca br.  wejście do lekarzy specjalistów od odbywa się od ul. Długiej, główne wejście do Przychodni a następnie schodami w dół.
 
Nieaktualne:
  • Informujemy, że na czas remontu podjazdu dla osób niepełnosprawnych ruchowo przy Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 wejście dla tych osób do Przychodni znajduje się od ul. Chrobrego. Oczywiście wszyscy pacjenci mogą korzystać z wejścia od ul. Chrobrego, można także wchodzić do Przychodni schodami prowadzącymi do apteki Moderna - wejście do Przychodni po prawej stronie. Przepraszamy za utrudnienia.

Wniosek złożony

w Dniu dzisiejszym Gmina Zbąszynek w ramach konkursu : Profilaktyka osteoporozy FM SRP złożyła wniosek o dofinansowanie programu profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Gminy Zbąszynek na lata 2023-2025.
Poziom dofinansowania ze środków Funduszu Medycznego wynosi nie więcej niż 80% kosztów realizacji jednego programu. Gmina Zbąszynek złożyła wniosek o dofinansowanie w wysokości 252 000,00 zł. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

11 i 12 lutego obchodzimy XXXI Światowy Dzień Chorego i 5 Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie – pisze Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na Światowy Dzień Chorego. Burmistrz Zbąszynka i Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował Opiekunom Chorych oraz złożył życzenia Osobom Chorym powrotu do zdrowia.
Treść życzeń w załączeniu.

Załączniki

4 lutego 2023

W piątek, 4 lutego 2023 obchodzimy XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku, podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.
 
Rak to choroba, której obawiamy się tak bardzo, że narosło wokół niej wiele mitów – począwszy od tych, które nie mają wpływu na nasz stan zdrowia, po te, które są wręcz szkodliwe. Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony 4 lutego 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w Paryżu, zorganizowanym przez dyrektora generalnego UNESCO i prezydenta Francji. Na szczycie opracowano tzw. Kartę Paryską, zobowiązującą wszystkie kraje, które podpisały się pod nią do tworzenia programów zapobiegających chorobom nowotworowym. Nadrzędnym celem Światowego Dnia Walki z Rakiem jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych.
 
Najistotniejszym problemem zdrowia stają się nowotwory złośliwe. Rak nadal przedwcześnie przerywa życie co czwartego Europejczyka. Zapobieganie i leczenie nowotworów złośliwych, także w Polsce, stanowi największe wyzwanie w dziedzinie zdrowia na początku XXI wieku. Są one główną przyczyną przedwczesnych zgonów Polaków przed 65. rokiem życia. Dlatego zapobieganie zachorowaniom, wczesne wykrywanie i leczenie nowotworów oraz walka o jakość życia chorych na raka (szczególnie walka z bólem) stają się podstawowymi zadaniami. Problem ten został podjęty także przez polskich onkologów w ścisłej współpracy z organizacjami zrzeszającymi chorych na raka.
 
W profilaktyce chorób nowotworowych duże znaczenie ma odżywianie i tryb życia. Kluczowe w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest zaniechanie palenia papierosów i ograniczanie styczności z dymem tytoniowym. Istotne jest także wczesne wykrywanie i leczenie, szczególnie skuteczne w wypadku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.
Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Należy także regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym - wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie. Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90 procent nowotworów powodują czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. Nowotwory złośliwe określane są wręcz jako Man Made Diseases (schorzenia „wyprodukowane” przez człowieka), ponieważ zdecydowana większość nowotworów wynika z szeroko rozumianych czynników zewnętrznych, czyli środowiskowych: stylu życia, nawyków żywieniowych, miejsca pracy i zamieszkania czy zachowań społeczno-kulturowych. Najlepszym przykładem jest rak płuca.
 
Przypomnijmy więc, że pacjenci powinni zgłaszać się do lekarza zawsze, gdy pojawią się jakieś problemy. Gdy kobieta wyczuje zgrubienie w piersi, kiedy ma się nietypowe objawy – nudności, gdy pojawi się krew w stolcu, zaparcia, bóle nadbrzusza. Te sygnały zawsze powinny nas niepokoić, a na pewno zostać poddane diagnostyce. U mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuca, nowotwór prostaty, jelita grubego, pęcherza moczowego. U kobiet raka piersi, jelita grubego i raka płuc.
Szanse wyleczenia raka znacznie zwiększa jego wczesne rozpoznanie. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań, pozwalających na szybszą diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia.
Pamiętaj: im szybciej wykryty jest rak, tym większa szansa na wyleczenie!

Załączniki

1 2 3 4 5 6 ... 18 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego