Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

CHŁOPIE - ZRÓB BADANIA !!!

Cały świat zapuszcza wąsy. Noszą je gwiazdy angielskiej piłki nożnej, aktorzy z Hollywood, a nawet samoloty i budynki. Można powiedzieć, że w tym miesiącu mamy prawdziwy wysyp wąsów. Dlaczego nagle wszyscy panowie postanowili je zapuścić? Odpowiedź jest prosta: Movember.
Movember – czyli po polsku Wąstopad – to międzynarodowa akcja charytatywna polegająca na tym, że w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy. Tylko tyle? Nie do końca. Wąsy mają zwrócić uwagę mężczyzn na to, że powinni dokonywać regularnych badań prostaty. Dodatkowo osoby, które czynnie nie biorą udziału w tej akcji (czyli nie chcą zapuszczać wąsów), mogą ją sponsorować poprzez wpłacanie pieniędzy na organizacją wskazaną przez osobę zapuszczającą wąsy.
 
Czym jest prostata?
Potoczne określenie „posiadania prostaty” jako jednostki chorobowej sprawiło, że w oczach wielu mężczyzn samo posiadanie prostaty jest stanem chorobowym. Tymczasem gruczoł ten, zwany także gruczołem krokowym, występuje u każdego mężczyzny i pełni istotne funkcje rozrodcze. Jak każdy organ w ciele, narażony jest na sporo schorzeń, które zazwyczaj pojawiają się wraz z upływem wieku. Czym jednak jest w istocie prostata i jakie choroby faktycznie jej zagrażają?
Najczęstsze problemy z prostatą – zapalenie prostaty i przerost
Najczęściej pojawiającym się schorzeniem prostaty jest jej przerost. Jest to dolegliwość o tyle uciążliwa, że powodująca również nacisk na cewkę moczową, co sprawia, że chory odczuwa ciągłą potrzebę korzystania z toalety. Sama w sobie choroba jest łatwa do opanowania za pomocą wcześnie wprowadzonej farmakoterapii. Nieleczona, może powodować problemy z układem moczowym, kończące się koniecznością cewnikowania. Przerost prostaty w łagodnej formie nie wpływa na techniczną możliwość odbywania stosunku seksualnego.
Zapalenie prostaty to dolegliwość, która może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Wywoływana jest z jednej strony drobnoustrojami, które przenoszone są drogą płciową, a z drugiej strony zbyt rzadkim wytryskiem, bądź nadmierną produkcją płynu stercza. Zazwyczaj leczone jest odpowiednimi antybiotykami.
Jedną z najgroźniejszych chorób prostaty jest rzecz jasna nowotwór. Jego występowanie jest częstsze u mężczyzn po 50. roku życia. Początkowo nowotwór nie daje objawów, dlatego istotne jest regularne badanie u urologa. Wykryty we wczesnym stadium w większości przypadków poddaje się leczeniu poprzez: radioterapię, terapię hormonalną, leczenie operacyjne albo chemioterapię.
Objawy raka prostaty
Najbardziej problematyczny zdaje się być fakt, że prostata w przypadku nowotworów długo nie daje żadnych jasnych objawów. Powoduje to, że wielu chorych nie wie nawet o toczącym ich schorzeniu, które we wczesnym stadium z dużym powodzeniem podlega leczeniu na różne sposoby. Dodatkowo, czynnikiem powodującym późne rozpoznawanie nowotworu prostaty jest również niski poziom świadomości wśród mężczyzn, jeśli chodzi o profilaktykę chorób prostaty. Badanie ‚per rectum’ dla wielu panów wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami i obawą o ich poczucie męskości, podczas gdy w rzeczywistości jest bardzo krótkie, bezbolesne, a pozwala stwierdzić występowanie 75% zmian na powierzchni prostaty.
Niektóre objawy raka prostaty są takie same jak w przypadku łagodnego przerostu tego gruczołu. Może to być częste parcie na mocz, zwłaszcza w nocy, a także oddawanie niewielkich ilości moczu podczas jednej mikcji. W poważniejszych przypadkach dochodzi m.in. do całkowitego zatrzymania moczu, wymagającego hospitalizacji chorego. Bywa, że rak prostaty w zaawansowanym stadium objawia się m.in. bólami przy ejakulacji, albo krwią i ropą w moczu oraz spermie. Jeśli występują przerzuty, pojawiają się dodatkowe dolegliwości.
Leczenie raka prostaty
Lekarz zazwyczaj poprzez wykonanie badania ‚per rectum’, oznaczenia poziomu PSA oraz wykonanie biopsji, stwierdza u pacjenta raka prostaty. Leczenie zależne jest od etapu rozwoju choroby, ale i wieku czy stanu pacjenta. Zazwyczaj zalecana jest radioterapia, niekiedy również leczenie operacyjne, albo chemioterapia. W wielu przypadkach stosuje się terapię hormonalną. Zarówno choroba, jak i metody leczenia, mogą okresowo, bądź trwale wpływać na zaburzenia sprawności seksualnej. Przy terapii konieczna jest zmiana diety, a czasem także fizjoterapii prostaty w formie masażu.
Badanie prostaty
Regularne wizyty w Poradni Urologicznej zaleca się mężczyznom powyżej 50 roku, czyli w okresie gdy problemy urologiczne najczęściej zaczynają się pojawiać. Kontrole powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. W gabinecie, oprócz dokładnego wywiadu, powinno być również przeprowadzone palpacyjne badanie gruczołu krokowego, analiza poziomu PSA we krwi oraz ewentualna ocena układu moczowo-płciowego w USG. Pacjent powinien zgłosić się do specjalisty urologa, niezależnie od wieku, w przypadku wszystkich niepokojących objawów związanych z układem moczowym, np. potrzebą częstego korzystania z toalety, osłabieniem strumienia moczu, nocnymi mikcjami, krwiomoczem czy bólami okolicy krocza. – mówi lek. med. Michał Jung, specjalista urolog z Poradni Urologicznej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku. W załączeniu plakat

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
         Godziny pracy:
         poniedziałek           7.30 - 17.00
         wtorek - czwartek  7.30 - 15.30
         piątek                       7.30 - 14.00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego