Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Z tej okazji 11 października br. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wręczył nagrody Nauczycielom, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w pracę na rzecz uczniów i szkoły. Uroczystość wręczenia nagród odbyła w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku. W spotkaniu oprócz  Burmistrza Zbąszynka oraz nagrodzonych udział wzięli Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy i pracownicy oświaty.
Nagrody przyznane zostały następującym osobom:
 
Joanna Korzeniewska -CKZiU Zbąszynek
Kamil Kromski -CKZiU Zbąszynek
Iwona Półtorak- SP Dąbrówka Wlkp.
Zuzanna Buczna - Pendrak-SP Kosieczyn
Agata Nehring -SP Zbąszynek
Maria Pawłowska- Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu
Barbara Zjawin -Niepubliczne Przedszkole „Pod Muchomorkiem”
Joanna Piwecka- Przedszkole Niepubliczne Joanna Skrzyszewska
Anna Frąckowiak- SP Zbąszynek
Sławomira Nowaczyk -SP Zbąszynek
Piotr Górawski -SPS Zbąszynek
 
Wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty składamy najserdeczniejsze podziękowania za pełną poświęcenia pracę opartą na cierpliwości i poświęceniu oraz życzymy dalszych sukcesów.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: DEN

180 - lecie straży pożarnej w Dąbrówce Wlkp.

23 września w Dąbrówce Wlkp. miały miejsce uroczyste obchody niezwykłego Jubileuszu 180 - lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 25 – lecie włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Jest to nie tylko najstarsza jednostka OSP w województwie lubuskim, ale również jedna z najstarszych na terenie całej Polski. Jej bogata historia, oddanie oraz nieoceniony wkład w bezpieczeństwo naszej społeczności były chwalone podczas tego doniosłego wydarzenia.
Przemarsz z remizy do kościoła oraz przemarsz po mszy z kościoła pod Szkołę Podstawową Pomnik Rodła gdzie miała miejsce część oficjalna, przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej z Babimostu były niezapomnianymi momentami tego wyjątkowego dnia. To był czas, kiedy historia spotkała się z teraźniejszością, a jednostka OSP Dąbrówka Wlkp. mogła świętować swe niezwykłe osiągnięcia i oddanie wobec społeczności, której służy.
Obchody 180-lecia strażactwa były pełne wzruszeń i ważnych momentów. Wspomnienia, odznaczenia i podziękowania stanowiły ważny element programu, dowodząc jak niezastąpiony jest wkład strażaków ochotników w bezpieczeństwo naszej społeczności. Po części oficjalnej odbył się uroczysty strażacki bal.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wyjątkowi goście. Wśród nich byli: Lubuski Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Patryk Maruszak, wraz ze swym zastępcą,  starszym brygadierem Januszem Drozdą. Nie zabrakło także Wicestarosty Świebodzińskiego Andrzeja Chromińskiego, Burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Mazura wraz z radnymi. Udział w obchodach wzięli również Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druh Edward Fedko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie brygadier Mariusz Wójcik oraz druhny i druhowie z jednostek OSP Gminy Zbąszynek oraz z zaprzyjaźnionych jednostek OSP z poza terenu gminy. To wyjątkowe spotkanie zgromadziło również licznie mieszkańców Dąbrówki, którzy przybyli, aby uczcić tę historyczną chwilę, w towarzystwie sołtysa Piotra Kociołka.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

44Galeria zdjęć: 180-lecie straży pożarnej w Dąbrówce Wlkp.

Jubileusz Złotych, Diamentowych i Żelaznych Godów

Od wielu już lat Urząd Miejski w Zbąszynku organizuje uroczystości jubileuszowe. Tak też było i w tym roku. 20 września obchodziliśmy Jubileusz Złotych, Diamentowych i Żelaznych Godów. Z inicjatywą wzięcia udziału w tych uroczystościach od kilku lat wychodzą sami Jubilaci. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski odznaczył „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” 13 par małżeńskich, które zawierały związek małżeński w 1973 r. i zamieszkują na terenie naszej gminy. Odznaczeni Jubilaci to Państwo: Agnieszka i Jerzy Biesiadka, Lucyna i Zygmunt Gębarowscy, Irena i Edward Groszek, Zuzanna i Ryszard Gruszczyńscy, Stanisława i Bogdan Junik, Elżbieta i Zdzisław Kaczmarek, Kazimiera i Andrzej Łażewscy, Halina i Ryszard Siczyńscy, Maria i Jerzy Wojciechowscy ze Zbąszynka oraz Państwo: Aniela i Henryk Bimek, Teresa i Henryk Czekała, Czesława i Marian Gołek, Maria i Marian Kotkowiak, Emilia i Tadeusz Niemiec, Maria i Wojciech Wachowscy z Dąbrówki Wielkopolskiej.  Diamentowe Gody czyli 60 lat ślubu obchodziły 3 pary małżeńskie, tj. Państwo Czesława i Edward Bok, Halina i Jan Mikułko ze Zbąszynka oraz Maria i Marian Cepińscy z Rogozińca. Jubileusz Żelaznych Godów, tj. 65 lat małżeństwa obchodzili Państwo Anna i Kazimierz Osses ze Zbąszynka. Nie każdemu stan zdrowia pozwolił na wspólne świętowanie, jednak wszystkim Jubilatom serdecznie gratulujemy wspólnie przeżytych lat. I choć zdajemy sobie sprawę, że wśród radości i szczęśliwych chwil nie brakowało tych mniej radosnych, a czasem bolesnych to jednak cieszymy się, że wybrali Państwo tą bardziej wymagającą drogę. Dlatego z serca życzymy Wam Dostojni Jubilaci jeszcze wielu lat w zdrowiu i żeby byli Państwo żywym dowodem na to, że można wytrwać w małżeństwie na dobre i na złe. Małżonkowie, którzy pragną świętować swój jubileusz małżeństwa (50, 60, 65 lat i więcej) wspólnie z nami proszeni są o składanie deklaracji dotyczącej zgody na wystąpienie do Prezydenta RP o nadanie „Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” oraz deklaracji dotyczącej uczestnictwa w jubileuszu do końca grudnia br. gdyż zgodnie z przepisami nie możemy sami wystąpić z taką inicjatywą. Druk deklaracji znajduje się na stronie internetowej www.zbaszynek.pl oraz w Urzędzie Miejskim biuro nr 8 (USC).   Prosimy samych jubilatów, ich rodziny żeby zaangażowali się i pomogli rodzicom, dziadkom w wypełnieniu i dostarczeniu formularza do Urzędu Stanu Cywilnego. Dzięki temu będziemy mogli uhonorować ich wysiłek i troskę jaką włożyli poświęcając swoje życie małżeństwu i rodzinie. 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Gody 2023

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Gminy Trzciel na lata 2024-2031

Burmistrz Trzciela zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu Strategii Rozwoju Gminy Trzciel na lata 2024-2031
Na podstawie art. 30 ust. 1a oraz art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2023 poz. 40, zm. Dz. U. 2023 poz. 572, 1463, 1688), art. 6 pkt. 3 Ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. 2023 poz. 1259, zm. Dz. U. 2023 poz. 1273), §2. Uchwały Nr XLI/313/2023 Rady Miejskiej w Trzcielu z dnia 23 marca 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Trzciel na lata 2024 - 2031 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego 2023 poz. 900), Burmistrz Trzciela zaprasza mieszkańców, organizacje pozarządowe, lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych do zgłaszania opinii, uwag i własnych propozycji do przygotowanego projektu Strategii Rozwoju Gminy Trzciel na lata 2024-2031.
Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w okresie od 6 września 2023 roku do 11 października 2023 roku.
1. Zasięg terytorialny konsultacji społecznych to teren Gminy Trzciel.
2. W konsultacjach społecznych mogą uczestniczyć mieszkańcy Gminy Trzciel, organizacje pozarządowe, lokalni partnerzy społeczni i gospodarczy.
3. Forma konsultacji:
Pisemne lub elektroniczne składanie opinii, uwag i propozycji do projektu Strategii Rozwoju Gminy Trzciel na lata 2024-2031 na formularzu konsultacyjnym.
4. Formularz należy przesłać:
1) w wersji elektronicznej na adres poczty e-mail: promocja~@~trzciel~.~pl,
2) złożyć osobiście w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Trzcielu,
3) na adres: Urząd Miejskiego w Trzcielu, ul. Poznańska 22, 66-320 Trzciel.
W tytule korespondencji należy wpisać „Konsultacje Strategii Rozwoju Gminy Trzciel na lata 2024-2031”.
Opinie i uwagi złożone po terminie zakończenia konsultacji nie będą brane pod uwagę. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę osób biorących udział w konsultacjach. Wyniki konsultacji nie są wiążące dla organów Gminy Trzciel.
Burmistrz Trzciela
Jarosław Kaczmarek
czytaj dalej

Stypendium sportowe dla Huberta Muszyńskiego

Doceniając wysokie wyniki w krajowym współzawodnictwie sportowym w piłce nożnej, 5 września Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski przyznał Hubertowi Muszyńskiemu stypendium sportowe. Hubert jest zawodnikiem RKS Raków Częstochowa. W tym roku zaczyna studiować fizjoterapię na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Stypendium z rąk Burmistrza Zbąszynka odebrali rodzice Huberta.
Gratulujemy i życzymy kolejnych imponujących sukcesów sportowych i pomyślności w życiu osobistym.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Stypendium sportowe dla Huberta Muszyńskiego

Nauczyciele z awansem!

22 sierpnia w Urzędzie Miejskim odbyły się egzaminy nauczycieli z terenu Gminy Zbąszynek ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Komisja egzaminacyjna powołana przez Burmistrza Zbąszynka dokonała weryfikacji dotychczasowych osiągnięć nauczycieli kontraktowych: Pani Elżbiety Niemiec ze Szkoły Podstawowej w Kosieczynie oraz Pana Kamila Kromskiego i Pana Kamila Feliszewskiego z CKZiU w Zbąszynku. Wszyscy nauczyciele zostali pozytywnie ocenieni i otrzymali awans na stopień nauczyciela mianowanego. Akty nadania stopnia awansu zawodowego wręczył Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Awans zawodowy nauczycieli

Opowiadanie "Moje miasto Zbąszynek"

Warto wiedzieć, że jednym z dokumentów umieszczonych w Kapsule Czasu jest opowiadanie pod tytułem "Moje miasto Zbąszynek" którego treść można pobrać w załączniku.
czytaj dalej

Oficjalne oddanie do użytku inwestycji pn.: „Rewitalizacja placu dawnego targowiska miejskiego w Zbąszynku na skwer wypoczynkowy”

23 sierpnia odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia i oddania do użytku inwestycji pn.: „Rewitalizacja placu dawnego targowiska miejskiego w Zbąszynku na skwer wypoczynkowy”
W uroczystości udział wzięli: przedstawiciel Wojewody Lubuskiego Paweł Maćkowiak, Wicestarosta Powiatu Świebodzińskiego Andrzej Chromiński, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur, przedstawiciele wykonawcy i projektanta, pracownicy Urzędu Miejskiego w Zbąszynku, Zespół śpiewaczy „Dąbrowszczanka”, mieszkańcy Gminy Zbąszynek.
Wykonawcą zadania był Zakład Murarski Muńko Jan, Muńko Marek s.c. z siedzibą w Nowym Kramsku.
Nadzór inwestorski sprawowało: Zachodnie Centrum Konsultingowe EURO INVEST Sp. z o.o., z siedzibą w Gorzowie Wlkp.  Wartość umów to 3.800.000,20 zł i 61.500,00 zł.
Dofinansowanie projektu w wysokości 2 520 000,00 zł - Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Oficjalne oddanie do użytku inwestycji pn.: „Rewitalizacja placu dawnego targowiska miejskiego w Zbąszynku na skwer wypoczynkowy”

Ważna informacja dotycząca poprawy ochrony przeciwpożarowej na terenie Gm. Zbąszynek.

Pragniemy poinformować, że Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce Wielkopolskiej uzyskała dofinasowania na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki SCANIA P370. Współfinansującymi są:
315 000,00 zł – ze środków dotacji celowej budżetu państwa na zapewnienie gotowości bojowej OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego;
235 000,00 zł – sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej;
30 000,00 zł – dotacja celowa ze środków Województwa Lubuskiego;
774 968,00 zł – dotacja celowa ze środków Gminy Zbąszynek.
Łączna kwota zakupu wynosi 1 354 968,00 zł
Wszystkie druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrówce Wielkopolskiej serdecznie dziękują za zaufanie i wsparcie finansowe zakupu upragnionego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki SCANIA P370.   
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Nowy wóz OSP

Piknik Militarny

13 sierpnia, w trakcie Dni Zbąszynka, park przed Urzędem Miejskim w Zbąszynku stał się areną niezwykłego wydarzenia – Pikniku Militarnego, który zgromadził liczne jednostki wojskowe oraz społeczność lokalną w duchu wspólnej zabawy i edukacji. Piknik przekroczył oczekiwania, zapewniając zarówno wiedzę jak i rozrywkę dla odwiedzających.
W oficjalnym rozpoczęciu udział wzięli Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.
Piknik zgromadził trzy jednostki: 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej, 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy oraz Wojska Obrony Terytorialnej. To spotkanie różnorodnych jednostek wojskowych podkreśliło siłę i różnorodność polskiego wojska, które działa na rzecz bezpieczeństwa kraju.
Piknikowi towarzyszyła imponująca ekspozycja technologii wojskowych. Wśród prezentowanych pojazdów znalazły się m.in. czołg Leopard, imponujący RAK - moździerz samobieżny kalibru 120 mm, a także niezawodny SPZR Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy. Do tego dołączyły kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz potężna WR-40 Langusta – samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa. Dla wielu uczestników była to rzadka okazja, by z bliska przyjrzeć się potężnej technologii, która wspiera naszą obronność.
Jednak Piknik Militarny to nie tylko prezentacja sprzętu – to także wspólne przeżywanie i zabawa dla całych rodzin. Dla miłośników historii wojskowości i najmłodszych była przygotowana ekspozycja osprzętu oraz broni, pozwalająca zgłębić tajniki wyposażenia żołnierzy. Dla odważnych dzieciaków zorganizowano konkurs z wykorzystaniem wykrywacza min, w którym znalezienie zakopanych puszek ze słodyczami było nie lada wyzwaniem. Dla najmłodszych była też strzelnica laserowa, która z pewnością dostarczyła wiele emocji.
W trakcie Pikniku można było skosztować pysznej grochówki wojskowej. To nawiązanie do ducha wojskowej wspólnoty, w której posiłek to nie tylko pożywienie, ale także czas spędzony razem, dzieląc się doświadczeniami i historiami.
Dla tych, którzy marzą o służbie wojskowej, piknik stanowił idealną okazję do bliższego poznania codziennego życia żołnierza. Wiele jednostek zachęcało odwiedzających do zaciągnięcia się do wojska i spróbowania swoich sił.
Podsumowując, Piknik Militarny w Zbąszynku był niezapomnianym wydarzeniem, które połączyło społeczność lokalną z jednostkami wojskowymi w duchu wspólnoty, edukacji i rozrywki. Prezentacja technologii, aktywności dla dzieci i możliwość poznania blisko życia wojskowego sprawiły, że to wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Piknik militarny 2023

1 2 3 4 5 6 ... 70 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego