Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Pan Szczepan Sobczak Honorowym Obywatelem Gminy Zbąszynek

28 grudnia br. na sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku podjęto uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Zbąszynek panu Szczepanowi Sobczakowi Dyrektorowi Biura Stowarzyszenia Gmin Region Kozła. Przyznanie tytułu jest podziękowaniem za promocję Gminy Zbąszynek jako członka Stowarzyszenia Gmin Region Kozła na terenie Polski i poza jej granicami. Dodatkowo wieloletnia, bardzo dobra współpraca zdaniem radnych jest ważnym argumentem do stwierdzenia, że Pan Szczepan Sobczak jest właściwą osobą aby otrzymać najważniejszy tytuł jaki Rada Miejska w Zbąszynku może przyznać osobie mieszkającej poza granicami Gminy Zbąszynek. Wręczenie tytułu nastąpi w 2024 roku przy okazji organizacji jednej z imprez na terenie Gminy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: Szczepan Sobczak Honorowym Obywatelem Gminy Zbąszynek

Deklaracja współpracy pomiędzy Powiatem Świebodzińskim a Gminą Zbąszynek

28 grudnia br. na sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku Starosta Powiatu Świebodzińskiego Zbigniew Szumski oraz Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski podpisali deklarację współpracy pomiędzy Powiatem Świebodzińskim, a Gminą Zbąszynek w zakresie poprawy infrastruktury drogowej w latach 2024-2029. Dokument zawiera wykaz uzgodnionych zadań drogowych, które uznane zostały jako ważne i mają być realizowane w na terenie Gminy Zbąszynek w następnej kadencji samorządowej. Zarówno Pan Starosta jak i Pan Burmistrz podkreślali, na przykładzie udanych realizacji przedsięwzięć z ostatnich lat, że wspólne działania samorządów przynoszą oczekiwane efekty.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Deklaracja współpracy pomiędzy Powiatem Świebodzińskim a Gminą Zbąszynek

Budżet Gminy Zbąszynek na 2024 rok

28 grudnia br. na sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku jednym z ważniejszych punktów obrad było uchwalenie uchwały budżetowej na 2024 rok. Po przedstawieniu projektu uchwały oraz odczytaniu opinii składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także opinii Komisji Rady Miejskiej i stanowiska Burmistrza Zbąszynka do przedstawionych opinii i wprowadzeniu autopoprawek, radni jednogłośnie głosowali za przyjęciem nowego budżetu dla Gminy Zbąszynek. Dochody ogółem określono na poziomie 77 797 tys. zł, natomiast planowane wydatki mają wynieść 86 512 tys. zł. W budżecie zaplanowano szereg kolejnych ważnych inwestycji, które mają poprawić jakość życia naszych mieszkańców, a będą to m.in.: przebudowa stacji uzdatniania wody oraz II etap przebudowy drogi w Rogozińcu, budowa ulicy Chlastawskiej w Dąbrówce Wlkp., budowa drogi w Bronikowie, budowa remizy OSP i ul. Okrężnej w Kosieczynie, I etap remontu i rozbudowy Domu Kultury w Zbąszynku, współfinansowanie przebudowy ul. Okrężnej i Kosieczyńskiej w Zbąszynku oraz wiele innych zadań. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami budżetu Gminy Zbąszynek na 2024 rok, które publikowaliśmy m.in. w ostatnim wydaniu Zbąszyneckiego Kwartalnika.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Budżet Gminy Zbąszynek na 2024 rok

Spotkania opłatkowe

20 grudnia, Burmistrz Zbąszynka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym z seniorami oraz z pracownikami z „Senior-Wigor" w Zbąszynku. W spotkaniu udział wzięli również zaproszeni księża: Proboszcz parafii Kosieczyn ks. dr Andrzej Drutel, ks. Senior Bernard Półtorak oraz wikariusz z Parafii Zbąszynek ks. lic. mgr Sławomir Szocik.
Atmosfera była niesamowicie przyjazna, a sala ozdobiona świątecznymi detalami tworzyła magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Ważnym elementem spotkania była tradycja dzielenia się opłatkiem. Przed wspólnym posiłkiem wszyscy połączyli się w modlitwie, tworząc chwilę refleksji i wdzięczności. Wszyscy zebrani, zarówno seniorzy, pracownicy Dziennego Domu „Senior-Wigor” jak i zaproszeni goście zaangażowali się również w wspólne śpiewanie kolęd.
To wyjątkowe, pełne ciepła i serdeczności spotkanie podkreśliło, jak istotne są tradycje i jak potrafią one łączyć społeczność.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18Galeria zdjęć: Spotkanie opłatkowe "Senior-Wigor"

Obwieszczenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu uproszczonego planu urządzenia lasów nie będących własnością Skarbu Państwa, położonych w granicach powiatu świebodzińskiego, na terenie gminy Zbąszynek, obręb ewidencyjny Dąbrówka Wielkopolska.

Gmina Zbąszynek liderem powiatu Świebodzińskiego!

Ranking Gmin Województwa Lubuskiego to wyjątkowa inicjatywa, którą Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej realizuje we współpracy z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Lubuskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin.
Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe. Regionalność rankingu umożliwia wyróżnienie liderów w województwie oraz w powiatach dzięki czemu docenimy i motywujemy większą ilość gmin. Gmina Zbąszynek otrzymała 2 wyróżnienia w rankingu w tym roku! I miejsce w kategorii Lider Powiatu Świebodzińskiego oraz II miejsce w kategorii Gminy Miejsko-Wiejskie!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Ranking Gmin Województwa Lubuskiego

Święto Kolejarza

25 listopada obchodziliśmy Święto Kolejarza. Jest to doskonała okazja, aby docenić trudną i odpowiedzialną pracę osób dbających o sprawny oraz bezpieczny ruch pociągów. Z tej okazji w kościele parafialnym w Zbąszynku odbyła się uroczysta msza św. w intencji kolejarzy, po której uczestnicy prowadzeni przez delegacje  pocztów sztandarowych przemaszerowali pod pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki kolejarzy, przy Placu Dworcowym w Zbąszynku. Po wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. Kanonika Jerzego Kordiaka złożono kwiaty pod pomnikiem dla uczczenia pamięci kolejarzy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Zastępca Burmistrza Zbąszynka Jan Makarewicz, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze Mariusz Olejniczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur.
 
Wszystkim Kolejarzom oraz pracownikom przedsiębiorstw związanych z transportem kolejowym, w tym szczególnym dniu, życzymy przede wszystkim zdrowia, pomyślności zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Niech Wasze służby będą spokojne, pasażerowie życzliwi, a Wasze kolejowe trasy bezpieczne i proste.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Święto Kolejarza

Uroczyste obchody 11 listopada w Gminie Zbąszynek

11 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Parafialnym w Zbąszynku. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe gminnych organizacji i stowarzyszeń pozarządowych oraz gminnych placówek oświatowych. Nie zabrakło również delegacji jednostek organizacyjnych gminy, władz gminy oraz mieszkańców. Po mszy św. odbył się przemarsz na Skwer Niepodległościowy, prowadzony przez uczniów z Ogniska Muzycznego działającego przy Szkole Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. Przybyłych mieszkańców i gości powitał były komendant ZHP Związku Drużyn Zbąszynek, Zbigniew Buśko. Następnie głos zabrał Burmistrz Zbąszynka, który w krótkim przemówieniu podziękował za obecność i wspólne uczczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego. Modlitwę odmówił Ksiądz Kanonik Jerzy Kordiak. W dalszej części uroczystości delegacje instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy oddały hołd i złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Chrystusa Króla. Zakończeniem oficjalnych obchodów była tradycyjna już uroczysta salwa armatnia na cześć naszej niepodległości.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

53Galeria zdjęć: 11 listopada 2023

Dzień Zaduszny

Tradycyjnie jak co roku, w Dzień Zaduszny, Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski odwiedził 46 grobów i zapalił symboliczne znicze pracownikom Urzędu Miejskiego, radnym, oraz Zasłużonym dla Gminy Zbąszynek, których już z nami nie ma ale pozostają w naszej pamięci.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Dzień Zadusznych

Leśny Bieg Komandosa o statuetkę brunatnego niedźwiedzia

19 października na strzelnicy w Rogozińcu, odbył się Leśny Bieg Komandosa o Statuetkę Brunatnego Niedźwiedzia, który przyciągnął uczniów z różnych szkół do Gminy Zbąszynek.
Leśny Bieg Komandosa to nie tylko wyścig na czas, ale także test umiejętności strzeleckich. Uczestnicy musieli pokonać łączny dystans biegu wynoszący około 4 km, podzielony na cztery odcinki po 1000 metrów każdy. Dodatkowo, czekały na nich trzy serie strzelania z różnych pozycji: stojącej, klęczącej i leżącej. To wyzwanie nie tylko dla kondycji fizycznej, ale także dla precyzji i skupienia.
Udział w biegu wzięły klasy mundurowe ze szkół: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku, Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu oraz Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu. Każda ze szkół zgłosiła do rywalizacji 10 uczniów, wśród których znaleźli się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.
Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia byli Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku, KBS Zbąszynek oraz Stowarzyszenie 62. Kompanii Commando z Bolesławca. Dzięki ich zaangażowaniu oraz determinacji, Leśny Bieg Komandosa o Statuetkę Brunatnego Niedźwiedzia to nie tylko okazja do rywalizacji, ale także do wzmacniania więzi i kształtowania charakteru młodych ludzi.
Zawody przyniosły wiele emocji. Oto najlepsi zawodnicy w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych:
Klasyfikacja indywidualna chłopców (bieg + strzelanie):
1. Jakub Pietrzyk - Rogoziniec
2. Bogumił Lisiecki - Rogoziniec
3. Norbert Błaszyk – Rogoziniec
Klasyfikacja indywidualna dziewcząt (bieg + strzelanie):
1. Agata Majewska - Zbąszynek
2. Olga Ososińska - Zbąszyń
3. Maria Jurgawka – Rogoziniec
Klasyfikacja indywidualna chłopców (bieg):
1. Norbert Błaszyk - Rogoziniec
2. Bogumił Lisiecki - Rogoziniec
3. Jakub Pietrzyk – Rogoziniec
 
Klasyfikacja indywidualna dziewcząt (bieg):
1. Olga Ososińska - Zbąszyń
2. Agata Majewska - Zbąszynek
3. Oktawia Obuchowska – Zbąszynek
 
Klasyfikacja indywidualna chłopców (strzelanie):
1. Mateusz Klecha - Zbąszynek
2. Krzysztof Pacyna - Zbąszyń
3. Jakub Pietrzyk – Rogoziniec
 
Klasyfikacja indywidualna dziewcząt (strzelanie):
1. Maja Banach - Zbąszyń
2. Oliwia Rydzanicz - Rogoziniec
3. Maria Jurgawka – Rogoziniec
Wyniki klasyfikacji drużynowej w załączniku pod artykułem.
Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Starosta Powiatu Świebodzińskiego Zbigniew Szumski oraz Wiceprezes Stowarzyszenia 62. KS Commando z Bolesławca Bogdan Fiałkowski.
Oprócz biegu, na strzelnicy członkowie Stowarzyszenia 62. KS Commando przeprowadzili pokaz broni oraz umundurowania wojskowego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich wysiłek i determinację oraz organizatorom za udaną imprezę, która na pewno na długo pozostanie w pamięci.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

84Galeria zdjęć: Leśny Bieg Komandosa 2023

1 2 3 4 5 6 ... 70 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego